Zespół Retta – choroba genetyczna, która powoli odbiera nam dziecko
Zespół Retta jest chorobą, która powoduje, że dziecko zamiast robić dalsze postępy, zaczyna stopniowo cofać się w rozwoju, tracąc kolejno wszystkie nabyte wcześniej umiejętności — przestaje chodzić, mówić, samodzielnie jeść czy ubierać buciki. Co warto wiedzieć o zespole Retta — poważnej, postępującej chorobie genetycznej, na którą cierpią wyłącznie dziewczynki.
Zespół Retta powoli odbiera dziecku możliwość sprawnego poruszania się i komunikowania ze światem zewnętrznym. Ze względu podobne objawy, schorzenie to bardzo często mylone jest z autyzmem.
Zespół Retta — choroba genetyczna o 4 stadiach rozwoju
Rozwój intelektualny i motoryczny dziewczynek z zespołem Retta do 6. — 18. miesiąca życia przebiega bezproblemowo, nie dając tym samym żadnych powodów do niepokoju. W pewnym momencie dziecko zatrzymuje się jednak lub co gorsza, zaczyna cofać. Staje się cichsze, mniej ruchliwe i traci zainteresowanie otoczeniem. Zmiany te są tak subtelne, że rodzice bardzo często ich nie zauważają. Okres ten uznaje się za pierwszy etap rozwoju zespołu Retta.
Drugi etap, trwający zwykle od 1. do 4. roku życia, to czas, kiedy dziewczynka przestaje mówić, traci kontakt z otoczeniem, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, nie panuje też nad swoimi rączkami. Pojawiają się specyficzne ruchy dłońmi, przypominające nieco mycie rąk, np. pocieranie czy wykręcanie. Są to tzw. ruchy stereotypowe.
W tym okresie dość często występują nagłe ataki płaczu, drgawki, padaczka i zaburzenia oddychania. Obwód głowy dziewczynki zmniejsza się, a chodzenie sprawia coraz większe trudności.
Kolejny, trzeci już etap w rozwoju zespołu Retta, rozpoczyna się między 2. a 10. rokiem życia i może trwać nawet przez lata. Choroba nie postępuje, dlatego też nazywa się go okresem „pozornej stagnacji”. Dziecko odzyskuje zainteresowanie otoczeniem, jest znacznie mniej pobudzone i rzadziej płacze.
Czwarty etap rozwoju zespołu Retta przypada zwykle na 10. rok życia dziecka. Większość dziewczynek przestaje wówczas samodzielnie chodzić, pogłębia się skolioza, wzrasta też napięcie mięśni. Zdolności poznawcze i komunikacyjne nie ulegają jednak zmianie.
Zespół Retta — na czym polega rehabilitacja dziecka?
W przypadku każdej dziewczynki z zespołem Retta ważna jest właściwa stymulacja. Terapia powinna się opierać na zabawie i przybierać różne formy – można np. zastosować muzykoterapię. Edukacja musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i zdolności poznawczych dziecka. Trzeba mieć na uwadze, że dziewczynka z zespołem Retta potrzebuje troszeczkę więcej czasu na przyswojenie nowych informacji. To, że dziecko nie potrafi powiedzieć, co myśli i czuje nie oznacza, że nie rozumie płynących w jego stronę komunikatów. Od rodziców i opiekunów wymaga się więc dużej cierpliwości i wyrozumiałości.
U dziewczynek cierpiących na zespół Retta można wypracować bardzo ciekawe alternatywne metody komunikacji, np. poprzez użycie różnego rodzaju książeczek obrazkowych czy piktogramów.
Warto jest również zadbać o rozwój motoryczny chorej. Tylko intensywna i systematyczna rehabilitacja może pomóc dziewczynce w zachowaniu względnej sprawności fizycznej. Dobre efekty przyniesie w tym przypadku nie tylko tradycyjna kinezyterapia, ale także hipoterapia czy ćwiczenia na basenie.
Zespół Retta — gdzie szukać wsparcia?
Każdy z nas ma pewne oczekiwania względem swoich przyszłych dzieci. Gdy w rodzinie pojawia się niepełnosprawne dziecko, np. chore właśnie na zespół Retta, rodzice bardzo często przeżywają szok. Wszystkie dotychczasowe plany i marzenia przestają mieć znaczenie. Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym, szczególnie jeśli niepełnosprawność ta dotyczy opóźnienia rozwoju intelektualnego, jest nie tylko trudna, ale i pełna poświęceń. Opiekunowie potrzebują więc dużej pomocy zarówno ze strony najbliższego otoczenia, jak i ze strony instytucji państwowych. Wsparcie mogą oni otrzymać również od różnych organizacji, zrzeszających osoby cierpiące na podobne schorzenia oraz ich rodziny.
Zdjęcie:© Pexels.com
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny