Zespół retta — przebieg choroby
Zespół Retta jest bardzo podstępną chorobą, bowiem atakuje ona nawet po kilku bądź kilkunastu miesiącach właściwego rozwoju dziecka. Tuż po okresie normalnego nie tylko wzrostu, ale również rozwoju następuje jego spowolnienie. Choroba Retta objawia się w ten sposób, iż dane dziecko najpierw traci władzę nad swoimi dłońmi, a potem pojawiają się charakterystyczne dla nich ruchy, co w efekcie prowadzi m.in. do pogorszenia się rozwoju mózgu oraz głowy. Co warto wiedzieć jak zaburzenie Retta przebiega?
- Zespół Retta — czym jest?
- Choroba zespół Retta — możliwe przyczyny
- Syndrom Retta na danym etapie rozwoju
- Choroba zespół Retta — leczenie
- Choroba Retta — badania
- Zespół Retta — podsumowanie
Zespół Retta — czym jest?
Zespół Retta to neurorozwojowe schorzenie mające genetyczne podłoże. Wynika ono z uszkodzonego jednego genu, który znajduje się na żeńskim chromosomie. Ta choroba zwykle dotyka dziewczynek. Zespół Retta u chłopców także występuje i bardzo często kończy się śmiercią. Dziewczynki bowiem mają znacznie lepsze rokowania. Zaburzenie Retta przyczynia się do niepełnosprawności dziecka w różnym stopniu i ograniczenia jego kontaktu z otoczeniem. Syndrom Retta zwykle pojawia się już w początkowych miesiącach życia, ale wtedy nie budzi jeszcze niepokojów, przez co jest on trudny do zauważenia.
Badania nad zespołem Retta rozpoczęły się w latach 60. XX wieku przez dwóch naukowców. Jednakże dopiero po kilkudziesięciu latach zaczęto interesować się objawami tej choroby albo leczeniem. Istotne jest to, iż w dzisiejszych czasach rodzice mają już szeroki dostęp do informacji na temat tej choroby. Wiedza stanowi podstawę do zastosowania nowoczesnych metod i kierunków właściwej terapii, mimo że Retta — choroba ta jest nieuleczalna.
Rodzice dzielnie walczą o jak najlepszy rozwój dla swoich dzieci. “Milczące anioły” to określenie na osoby, które zmagają się z tą chorobą. Wiąże się ono z utratą przez nich mowy czy też sprawności manualnej. Zespół Retta pojawia się u dziewczynek z częstotliwością od 1:10000 do 1:23000 żywych urodzeń.
Choroba zespół Retta — możliwe przyczyny
Choroba — zespół Retta, jest wywołana przede wszystkim mutacją genu MECP2. Zmiany w nim sprawiają problemy układu kostnego, nerwowego, jak również pokarmowego. Jego znaczenie jest niezwykle ważne, gdyż koduje białko, kiedy przepisuje informacje zawarte w DNA. To białko może występować w różnych tkankach, jak np. w wątrobie. Mutacja tego genu wywołuje całkowitą bądź częściową utratę funkcji białka. Jeśli to białko nie występuje to przyczynia się ono do zmian mózgu, a to stanowi zmiany neurologiczne. Gen MECP2 znajduje się na żeńskim chromosomie, przez co dotyka on zwykle więcej dziewczynek.
Syndrom Retta na danym etapie rozwoju
Zespół Retta — I faza wczesnego rozwoju w wieku 6–18 miesięcy
Syndrom Retta w pierwszych miesiącach życia ciężko dostrzec. Takie dzieci są zwykle spokojne, mało kiedy płaczą i często śpią. Na tym etapie Retta - syndrom, który jest charakterystyczny to ograniczone ruchy ciała, mniejszy kontakt wzrokowy oraz spowolniony przyrost i ograniczone zainteresowanie niektórymi różnymi zabawkami. Choroba Retta cechuje się także problemami ze sprawnością, która powinna występować już w tym czasie jak np. siadanie/raczkowanie. Niekiedy diagnozowane jest obniżone napięcie mięśniowe. Zaleca się, aby niezwłocznie udać się do specjalisty po zauważeniu tych syndromów. Lekarz najpierw wykona badania, w tym badanie genetyczne dziecka, a następnie postawi diagnozę.
Zespół Retta — II faza szybkiego regresu i wczesne dzieciństwo
Retta zespół w tym czasie przejawia się tym, iż dane dziecko stopniowo zaczyna tracić nabyte dotąd proste umiejętności, jak np. chodzenie lub mówienie. Syndrom Retta w tym okresie to także niepokojące ruchy rąk, wkładanie ich do buzi, wykręcanie albo klaskanie. Pomimo tego, że dziecko nie umie nad nimi zapanować to jeszcze nie może ich zatrzymać. Zespół Retta — choroba ta dodatkowo objawia się poprzez zaburzenia snu, płacz albo nieuzasadniony śmiech. Kolejnym syndromem tego zaburzenia jest irytacja, nadpobudliwość, a nawet problemy w porozumiewaniu się z innymi osobami. Kolejnym istotnym problemem są napady drgawkowe. U niektórych dzieci obserwowane są objawy ze spektrum autyzmu.
Zespół Retta — III faza wiek przedszkolny oraz szkolny
Retta — choroba ta w wieku przedszkolnym czy też szkolnym charakteryzuje się tym, że zarówno stan dziecka, jak i jego kontakty społeczne z czasem ulegają poprawie. Natomiast syndromem Retta wtedy są zauważalne problemy ruchowe, do których można wskazać na zaburzone napięcie mięśniowe, wstrząsy ciała albo drżenie mięśniowe. Zaburzenie Retta przejawia się także skoliozą. Dodatkowo, u dziewczynek można często dostrzec nawet deformacje stóp oraz kostek. Ta faza trwa od 15–25 roku życia.
Zespół Retta — IV faza stabilizacji i okres dorosłości
Zespół Retta w okresie dorosłości sprawia, że następuje obniżenie sprawności ruchowej. Osoby, które jak dotąd chodziły, z czasem tracą jednak tę umiejętność. To skutek pogłębiającej się dystonii czy też skoliozy. Następny syndrom Retta to zmniejszenie czucia w rękach, poprawa kontaktu wzrokowego, a nawet rzadsze występowanie objawów padaczki wśród dzieci.
Choroba zespół Retta — leczenie
Choroba zespół Retta polega przede wszystkim na postawieniu odpowiedniej diagnozy w celu dalszego leczenia. Istotne jest wykonanie badań genetycznych, jak również okresowych badań u dzieci pod względem psychoruchowym. Niezwykle ważne jest, żeby badać rozwój dziecka, a następnie ocenić, jak względem czasu zmienia się jego aktywność czy też sprawność. Zespół Retta to zaburzenie, którego niestety nie da się wyleczyć, dlatego towarzyszy ono danemu pacjentowi już przez całe życie. Ponadto, nie ma jakichkolwiek leków, które przyczyniłyby się do tego, aby całkowicie pozbyć się tej choroby. Retta — choroba ta wiąże się z genami. Mimo wszystko warto nie poddawać się tylko wspierać dziecko podczas przeprowadzanych rehabilitacji. Dzięki niej można w znacznym stopniu opóźnić pojawienie się syndromów Retta. Najczęściej specjaliści zlecają farmakologiczne leczenie wtedy, kiedy występuje epilepsja oraz problemy z mięśniami. Jak dotąd, naukowcy pracują nad wynalezieniem skutecznej metody leczenia z tego schorzenia.
Choroba Retta — badania
Choroba Retta jest zdiagnozowana na podstawie uzyskanych wyników z badań genetycznych, które polegają na zbadaniu jaka jest sekwencja kodującego genu — MECP2.
Kolejnym zalecanym badaniem, dzięki któremu można wykryć zmiany w genach to badanie WES. Sprawia ono, iż można przebadać każdy gen w ludzkim organizmie. Poprzez taką szeroką diagnostykę różnicową można sprawdzić wszelkie genetyczne przyczyny konkretnych objawów dziecka. Badanie WES pozwala na przeprowadzenie diagnostyki różnicowej, co umożliwia wykluczyć jednocześnie także inne przyczyny genetyczne objawów dziecka.
Badanie WES sprawdza za jednym razem aż 23 tysiące genów człowieka. Jest to najszersze badanie medyczne.
Zespół Retta — podsumowanie
Zespół Retta u chłopców pojawia się znacznie rzadziej. Nie wolno bagatelizować niepokojących syndromów tylko niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Następnie on oceni stan oraz rozwój małego pacjenta. Choroba Retta lepiej, aby została wcześniej stwierdzona, jeśli występuje, ponieważ to pozwoli na szybsze rozpoczęcie właściwej terapii oraz rehabilitacji.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania profilaktyczne u dzieci