Zespół Hermanskiego-Pudlaka — objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół Hermanskiego-Pudlaka (ang. Hermansky-Pudlak syndrome, HPS) jest rzadką, dziedziczną chorobą genetyczną objawiającą się przede wszystkim albinizmem i wydłużonym czasem krwawienia. Za chorobę odpowiada kilka mutacji genetycznych, co powoduje, że możemy wyróżnić aż 10 podtypów tego schorzenia. Zespół Hermanskiego-Pudlaka jest trzecią co do częstości występowania formą albinizmu.
Zespół Hermanskiego-Pudlaka występuje we wszystkich populacjach i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęściej chorują jednak mieszkańcy północno-zachodniego Portoryko. W regionie tym na HPS cierpi co 1800 osoba.
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – przyczyny
Zespół Hermanskiego-Pudlaka powoduje kilka mutacji genetycznych, m.in. mutacja w genie AP3B1. Dziedziczy się ją w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że dziecko musi odziedziczyć po jednym wadliwym genie od każdego z rodziców, aby ujawniła się u niego choroba. Zespół Hermanskiego-Pudlaka wiąże się z zaburzoną produkcją pewnych białek, co z kolei prowadzi do nieprawidłowości w tworzeniu się i ruchu niektórych organelli komórkowych podobnych do lizosomów.
Warto przeczytać: Choroba Wilsona – objawy, dziedziczenie, diagnostyka
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – objawy
Ze względu na to, że zespół Hermanskiego-Pudlaka ma aż 10 podtypów, u każdego chorego schorzenie może przebiegać inaczej i z różnym nasileniem (nie wszystkie objawy muszą występować u wszystkich chorych). W niektórych typach HPS pierwsze symptomy choroby będą widoczne niedługo po narodzinach, w innych, mogą się one pojawić dopiero po kilku latach. Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu Hermanskiego-Pudlaka zalicza się:
- bardzo jasna skóra, oczy i włosy (albinizm skórno-oczny);
- wydłużony czas krwawienia;
- skłonność do siniaków, wybroczyn, częste krwawienie z dziąseł i z nosa, w przypadku kobiet nadmierne krwawienie w trakcie menstruacji;
- problemy ze wzrokiem;
- włóknienie płuc;
- zaburzenia pracy nerek;
- problemy z sercem;
- trudności z oddychaniem;
- problemy z przewodem pokarmowym;
- brak ziarnistości δ w płytkach krwi.
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – diagnostyka
Diagnoza stawiana jest na podstawie widocznych u dziecka objawów oraz wyników badań krwi. Kluczowym elementem diagnostyki zespołu Hermanskiego-Pudlaka jest stwierdzenie braku ziarnistości δ w płytkach krwi, oglądanych pod mikroskopem elektronowym. W Polsce dostępne są również badania genetyczne (molekularne) pod kątem mutacji powodujących chorobę.
Najlepszym badaniem, które pozwala wykryć zespół Hermanskiego-Pudlaka, a także potencjalnie inne przyczyny zaburzeń u pacjenta jest badanie WES. Jest to najszersze badanie genetyczne dostępne na rynku. Sprawdza jednocześnie aż 23 tysiące genów, czyli wszystkie jakie są w organizmie człowieka.
Ciekawy artykuł: Choroba Niemanna-Picka – czyli „dziecięcy Alzheimer”
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – leczenie
Ze względu na skłonność do nadmiernego krwawienia chorzy często wymagają transfuzji krwi. Miesiączkującym kobietom, w celu zapobiegnięcia krwotoku menstruacyjnego, zazwyczaj proponuje się natomiast antykoncepcję hormonalną. W przypadku pacjentów ze stwierdzonym zwłóknieniem płuc jedynym rozwiązaniem może okazać się przeszczep. Chory musi też unikać antykoagulantów, czyli leków rozrzedzających krew, w tym aspiryny.
Artykuł opracowany na podstawie:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4987498/[2] https://rarediseases.org/rare-diseases/hermansky-pudlak-syndrome/
Zdjęcie: Designed by Prostooleh