Zespół Downa a ryzyko pojawienia się chorób współistniejących
Osoby, u których zdiagnozowano Zespół Dawna, borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Każda z nich ma swój własny zestaw wad, które należy leczyć. Zauważenie pewnych symptomów nie zawsze jest proste dla opiekunów chorego, ponieważ komunikacja z nim jest utrudniona. Sytuację pogarsza fakt, że trisomia 21 powoduje wyższą tolerancję bólu. Jednak naukowcy ustalili już jakie choroby stanowią największe ryzyko w Zespole Downa. Dobrze jest znać wyniki ich badań, aby wiedzieć, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.
Spis treści:
- Zespół Downa a ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu krążenia
- Zespół Dawna a wady układu oddechowego
- Zespół Dawna a problemy ze wzrokiem i słuchem
- Zespół Dawna a ryzyko zachorowania na białaczkę
Zespół Downa a ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu krążenia
Szacuje się, że nawet połowa ludzi dotkniętych trisomią 21 ma wrodzone wady serca. Większość z nich jest wykrywana albo już w trakcie ciąży, albo we wczesnym dzieciństwie. Jednak nie zawsze i dlatego rodzice takiego dziecka powinni obserwować czy nie pojawiają się takie objawy jak:
• bladość/siność skóry;
• ciężki albo przyspieszony oddech przy małym wysiłku, trudności w oddychaniu;
• duszności;
• obrzęk powiek.
Zespół Downa a wady układu oddechowego
Dzieci z Zespołem Dawna są znaczniej bardziej narażone na infekcje spowodowane RSV, który może powodować zapalenia płuc zagrażające życiu. Wcześniejsze zakażenie tym wirusem może być też przyczyną nawracających świstów, które naśladują astmę. Ponadto osoby z trisomią chromosomu 21 zazwyczaj mają przerośnięte migdałki i przez to zmagają się obturacyjnym bezdechem nocnym. W wyniku czego są przemęczone i trudno się im się skoncentrować.
Zespół Downa a problemy ze wzrokiem i słuchem
Zaburzenia narządu wzroku dotykają ponad połowy dzieci z trisomią 21. Dlatego niezbędne są regularne wizyty u okulisty w celu wczesnego wykrycia np. oczopląsu albo zaćmy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Szczególnie, że część z tych wad da się całkowicie usunąć.
U dzieci z Zespołem Downa kłopoty sprawia mała objętość jamy ucha środkowego i wąskie przewody słuchowe. Często powoduje to przemijającą głuchotę. Ubytki słuchowe są ściśle powiązane z opóźnieniem rozwoju mowy. U nawet 90% dzieci z ZD diagnozuje się małe ubytki słuchu. Starsze dzieci czasami rozwijają niedosłuch wysokich częstotliwości i w związku z tym mają trudności w zrozumieniu niektórych słów.
Zespół Downa a ryzyko zachorowania na białaczkę
Według statystyk 1 na 100 dzieci z Zespołem Downa może zachorować na białaczkę. Dlatego niezbędna jest obserwacja czy nie pojawiają się takie symptomy jak:
• powiększone węzły chłonne;
• duża ilość siniaków;
• bóle głowy i kończyn;
• nieuzasadnione wzrosty temperatury ciała;
• zwiększona senność, męczliwość, apatia.