Zespół Charge – choroba genetyczna wywołana mutacją genu CDH7
Zespół Charge to rzadka choroba genetyczna. Bardzo długo nie znano czynników wpływających na jej rozwój. Dziś już wiadomo, że tym czynnikiem jest mutacja genu o nazwie CDH7. Początkowo zaburzenie to było zaliczane do tzw. asocjacji i stanowiło połączenie różnych wad wrodzonych. W 2004 roku zyskało już jednak miano zespołu. W Europie z zespołem Charge rodzi się 1 na 100 tysięcy dzieci.
Nazwa choroby to akronim, którego poszczególne litery odpowiadają najbardziej charakterystycznym dla niej objawom. I tak:
C (coloboma) – oznacza szczelinę oka, czyli różnego rodzaju rozszczepy w obrębie narządu wzroku, np. rozszczep siatkówki, rozszczep tęczówki, itp.
H (heart defects) – oznacza choroby serca, najczęściej jest nią zespół Fallota
A (atresia choanae) – oznacza zrośnięcie nozdrzy tylnych, czasem dochodzi też do rozszczepu podniebienia
R (retarded growth) – oznacza zaburzenia wzrostu i rozwoju intelektualnego
G (genital hypoplasia) – oznacza niedorozwój narządów rozrodczych
E (ear anomaly) – oznacza niedosłuch oraz deformację małżowin usznych
Jak dziedziczony jest zespół CHARGE? Mutacja ma charakter incydentalny i najczęściej nie jest przekazywana przez rodziców. W przypadku, gdy występują jednak obciążenia rodzinne, choroba dziedziczona jest autosomalnie dominująco. Po pierwsze, oznacza to, że nie ma ona związku z płcią dziecka, a po drugie, że wystarczy obecność tylko jednego wariantu uszkodzonego genu, otrzymanego od któregoś z rodziców, aby choroba ujawniła się u potomstwa.
Wszystkie rodziny, u których istnieje duże prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka obciążonego wadą genetyczną powinny obowiązkowo zostać objęte fachowym poradnictwem genetycznym.
UWAGA! Według statystyk późny wiek ojca może zwiększać ryzyko rozwoju zespołu Charge u dziecka!
Zespół Charge — najczęstsze objawy
Rozpoznanie zespołu Charge jest dość trudne, głównie ze względu na różnorodność objawów. W diagnostyce zespołu bierze się pod uwagę dwie grupy kryteriów: kryteria małe oraz kryteria duże:
- KRYTERIA DUŻE (główne):
- szczelina różnych części oka
— zaburzenia nerwów czaszkowych – porażenie nerwu twarzowego, niedosłuch czuciowo-nerwowy, trudności z przełykaniem
— zarośnięcie lub zwężenie nozdrzy tylnych
— deformacje małżowiny usznej lub wada ucha wewnętrznego – nieprawidłowości w budowie kanałów półksiężycowatych
- KRYTERIA MAŁE:
- wady serca
— hipoplazja narządów płciowych
— opóźnienie rozwoju motorycznego i umysłowego
— zaburzenia wzrastania
— rozszczepy w obrębie twarzy
— różne charakterystyczne cechy w wyglądzie twarzy (dysmorfia twarzy)
— przetoka tchawiczo-przełykowa
To jednak nie wszystkie z możliwych symptomów choroby. U dzieci z mutacją w genie CDH7 dość często występują również wady nerek, kręgosłupa i układu kostnego oraz obręczy barkowej.
Zespół Charge i jego leczenie — jak postępować z dzieckiem z tą chorobą
Zespół Chargé to rzadka choroba genetyczna, która upośledza pracę wielu narządów w ciele dziecka. Taki maluch zawsze wymaga więc bardzo specjalistycznej i kompleksowej opieki medycznej. Po urodzeniu pojawia się niewydolność oddechowa, którą trzeba ustabilizować. Czasem niezbędne jest wykonanie tracheostomii. Co więcej, niemowlęta z tym zespołem mają zazwyczaj zaburzony odruch ssania, skąd kłopoty z ich karmieniem. Bywa nawet i tak, że u dziecka trzeba utworzyć specjalną przetokę, umożliwiającą podawanie pokarmu, nazywa się ją gastrostomią. Ze względu na wady układu krążenia oraz narządu wzroku i słuchu wszyscy mali pacjenci, u których stwierdzono lub dopiero podejrzewa się zespół Charge, powinny przejść badania kariologiczne, audiologiczne oraz okulistyczne. Takich obowiązkowych badań jest oczywiście znacznie więcej.
Aby zapobiec postępowi upośledzenia psychoruchowego i intelektualnego chorym zaleca się intensywną i systematyczną rehabilitację i to prowadzoną już od wczesnego dzieciństwa.
Jakie badania genetyczne wykonuje się u dzieci z podejrzeniem zespołu Charge?
Aby lekarze mogli ostatecznie potwierdzić chorobę wykonuje się szereg badań molekularnych. Takim badaniem będzie przede wszystkim test DNA na obecność mutacji w genie CDH7. Kolejnym badanie kariotypu, badanie FISH oraz badania genów TCOF1 i PAX2. W diagnostyce zespołu Charge można oczywiście wykonać jeszcze badania prenatalne, takie jak biopsja kosmówki czy amniopunkcja.
W diagnostyce chorób genetycznych bardzo skutecznych narzędziem jest badanie WES.
Badanie WES jest wykorzystywane w diagnostyce genetycznych przyczyn autyzmu i zaburzeń rozwoju intelektualnego, padaczek, chorób neurologicznych, kardiologicznych, hematologicznych, zaburzeń odporności, czy chorób metabolicznych. Badanie WES może być wskazane również w sytuacji, w której u dziecka istnieje wiele niespecyficznych objawów, a ich przyczyny nie udało się do tej pory ustalić.
Badanie WES jest wykonywane technologią NGS, która pozwala na szczegółowe poznanie budowy każdego z genów. To szansa na wykrycie nawet rzadkich zmian, które u danej osoby mogą prowadzić do rozwoju objawów choroby genetycznej.
Badanie WES sprawdza sekwencje kodujące w aż 23 tysiące genów w ciele człowieka czyli cały eksom człowieka.
Zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik