Wczesne wykrywanie chorób genetycznych u dzieci
Niektóre choroby genetyczne są bardzo podstępne. Rozwijają się bezobjawowo i po cichu wyniszczają organizm. Zwykle, gdy pojawią się pierwsze objawy, jest już za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Bardzo ważna jest więc wczesna diagnostyka i szybkie rozpoznanie choroby. Jak ją przeprowadzić? Dowiedz się, jak powinno przebiegać wczesne wykrywanie chorób genetycznych u dzieci!
Spis treści:
- Po czym rozpoznać chorobę genetyczną?
- Jak przebiega wczesne wykrywanie chorób genetycznych u dzieci?
Po czym rozpoznać chorobę genetyczną?
Choroby genetyczne to bardzo duża grupa schorzeń. Podejrzewać u dziecka można je, jeśli pojawią się:
- Nieprawidłowe cechy budowy twarzy lub ciała
- Ataki padaczkowe
- Nagłe biegunki i inne dolegliwości gastryczne
- Objawy charakterystyczne dla zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Częste infekcje
- Zaburzenia napięcia mięśniowego
- Nieprawidłowości w rozwoju fizycznym lub intelektualnym
Choroby genetyczne bardzo często nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Warto więc pomyśleć o nich, nawet jeśli nasze dziecko pozornie jest zdrowe. Dzięki profilaktycznemu wykonaniu badania genetycznego możemy wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju, a to pozwoli nam szybko wdrożyć leczenie. Spowolni ono rozwój choroby, dzięki czemu nie pojawią się groźne dla zdrowia i życia powikłania.
Jak przebiega wczesne wykrywanie chorób genetycznych u dzieci?
Chorobę genetyczną wykryć możemy jedynie poprzez wykonanie badania genetycznego. Znajdziemy je w ofercie różnych laboratoriów genetycznych. Nie każde badanie jest jednak takie same. Różnią się one przede wszystkim zakresem analizy. Najlepiej wybrać takie badanie, którego zakres jest jak najszerszy. Powinno ono sprawdzać jak największą liczbę genów dziecka. Dzięki temu żadna wada genetyczna nie zostanie przeoczona, a my zyskamy pewność, że nasza pociecha jest zdrowa.
Szczególnie polecanym badaniem genetycznym jest test WES. Jest to badanie, w którym sprawdzane są wszystkie znane geny. Umożliwia to nowoczesna technologia NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Dzięki temu wykryć można nawet bardzo rzadkie choroby genetyczne u Twojej pociechy. Całe badanie jest bezpieczne i bezbolesne dla dziecka. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi lub wymaz z policzka. Badanie WES możemy wykonać zarówno w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości, jak i profilaktycznie.