Trombofilia wrodzona – czym jest genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepicy?
Trombofilia wrodzona jest genetycznie uwarunkowaną tendencją do występowania zakrzepów. Może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych – doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, zakrzepicy czy poronienia. Trombofilię wrodzoną wywołują mutacje konkretnych genów, które wykryć można tylko przy pomocy testów DNA.
Trombofilia wrodzona może być przyczyną niebezpiecznej choroby – zakrzepicy
Każdego roku w Polsce na zakrzepicę żył głębokich zapada ok. 65 000 osób. Choroba ta polega na obecności w światłach żył (rzadziej tętnic) skrzeplin, które utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Teoretycznie takie skrzepliny mogą powstać w dowolnej żyle, jak najczęściej umiejscawiają się w żyłach kończyn dolnych. O obecności skrzepliny może świadczyć ból nóg od kolan w dół, a także opuchnięcie lub zaczerwienienie kończyny. Najważniejsze, aby po zauważeniu tych objawów natychmiast zgłosić się do lekarza i rozpocząć diagnostykę. Nieleczona zakrzepica może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań, przeważnie będących wynikiem oderwania się skrzepliny z miejsca jej powstania i przemieszczenia do tętnicy płucnej lub naczyń mózgowych. W pierwszym przypadku może się to zakończyć zatorem płucnym, w drugim udarem mózgu.
Czynników sprzyjających zakrzepicy jest wiele. Wymienia się tu m.in. długie unieruchomienie (np. spowodowane chorobą, operacją itp.), palenie tytoniu, otyłość, siedzący tryb życia, częste podróże samochodem czy samolotem, uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego (np. w wyniku urazu), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy ciążę. Jednym z ważniejszych jest jednak czynnik genetyczny, czyli właśnie trombofilia wrodzona, która zwiększa podatność organizmu na zakrzepy.
Warto przeczytać: Zakrzepica – jak sprawdzić, czy ma się do niej predyspozycje
Trombofilia wrodzona może wywołać poronienie
Trombofilia wrodzona jest szczególnie niebezpieczna dla przyszłych mam. Dlaczego? Ciąża już sama w sobie zwiększa ryzyko zakrzepicy. Krew robi się wtedy bardziej gęsta, co ma uchronić przyszłą mamę przed wykrwawieniem w trakcie porodu. Trombofilia wrodzona może dodatkowo podnieść jeszcze ryzyko powstania zakrzepu, który będzie stanowił poważne zagrożenie dla dziecka. Gdy zakrzepica obejmie krążenie matczyno-płodowe może dojść nawet do poronienia. Co zrobić, aby tego uniknąć? Najlepiej, żeby kobieta jeszcze przed poczęciem sprawdziła, czy nie dotyczy jej trombofilia wrodzona.
Trombofilia wrodzona możliwa do wykrycia przy pomocy testów genetycznych
Trombofilia wrodzona jest spowodowana mutacjami genetycznymi – najczęściej genu protrombiny i V czynnika krzepnięcia krwi (tzw. mutacja V Leiden) Wykryć je można przy pomocy prostego testu genetycznego. Takie badanie zaleca się w szczególności osobom z zakrzepicą lub po przebytej zakrzepicy, kobietom po poronieniach lub mającym problemy z zajściem w ciążę, kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, osobom prowadzącym siedzący tryb życia lub często podróżującym, a także osobom po zawałach serca i udarach mózgu.
Trombofilia wrodzona – aby ustrzec się przed jej skutkami wystarczy proste leczenie
Trombofilia wrodzona nie wymaga żadnego skomplikowanego leczenia. Żeby nie doprowadzić do powstania zakrzepu wystarczy zażywać leki rozrzedzające krew. W ten sposób osoba posiadająca wrodzoną skłonność do nadkrzepliwości może uchronić się przed zawałem serca, udarem mózgu, czy poronieniem. O sposobie leczenia ostatecznie powinien jednak zadecydować lekarz, opierając się m.in. na wynikach badań genetycznych.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie badania DNA na trombofilię wrodzoną? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl