Trisomia 22 – objawy, diagnostyka, leczenie
Trisomia 22 to zaburzenie liczby chromosomów. Jej wykrycie jest możliwe jeszcze w czasie badań prenatalnych, dzięki czemu już na tym etapie można ustalić odpowiednie postępowanie. Choroba objawia się zmianami w wyglądzie i nieprawidłowościami w działaniu narządów. Stopień nasilenia symptomów zależny jest od zaawansowania zaburzenia.
Trisomia 22 – na czym polega?
Schorzenie polega na występowaniu trzech – zamiast dwóch – kopii chromosomu 22 w komórkach organizmu. Trisomia 22 może być pełna – wtedy dodatkowy chromosom występuje w każdej z komórek, co niemal w każdym przypadku uniemożliwia donoszenie ciąży. Jeśli dziecko ma trisomię mozaikową (dodatkowa kopia chromosomu jest obecna w niektórych jego komórkach), objawy i nasilenie choroby zależą od tego, jak duża liczba komórek zbudowana jest prawidłowo.
Trisomia 22 – przyczyny
Trzecia, dodatkowa, kopia chromosomu zwykle obecna jest już w plemniku albo komórce jajowej. Błąd może również pojawić się na etapie dzielenia się zapłodnionej komórki jajowej. Trisomia 22 nie jest mutacją dziedziczną – pojawia się losowo, spontanicznie. Z tego powodu najczęściej kolejne dziecko pary rodzi się zdrowe.
Zobacz też: Czym tak naprawdę są choroby genetyczne?
Trisomia 22 – objawy związane z wyglądem
Objawów trisomii 22 jest kilkadziesiąt, jednak nie wszystkie występują jednocześnie. Należą do nich m.in. wady w budowie twarzoczaszki (szeroko rozstawione oczy, małogłowie, zmarszczka nakątna przykrywająca kącik oka, zniekształcenie uszu, rozszczep podniebienia czy wargi, wydatne czoło, płaski nos) czy wady w budowie dłoni (długie palce, brak paznokci).
Trisomia 22 – objawy związane z narządami
Trisomia 22 upośledza działanie układów, m.in. moczowo-płciowego, krążenia i pokarmowego. W konsekwencji chore dziecko może mieć np. wady serca, zrośniętą odbytnicę, niedosłuch czy problemy z nerkami. Nierzadko chory jest również upośledzony umysłowo, ma zaburzenia wzrostu i rozwoju oraz niskie napięcie mięśniowe.
Trisomia 22 – diagnostyka
Schorzenie można wykryć w czasie badań prenatalnych. Na początku realizuje się najczęściej testy przesiewowe (np. test NIFTY, test NIFTY pro), które mają na celu określenie ryzyka wystąpienia trisomii 22. Wysoie ryzyko wymaga dalszej diagnostyki, np. w czasie amniopunkcji. Wykrycie choroby jest możliwe też po narodzeniu dziecka poprzez badanie kariotypu (zestawu chromosomów). Jeśli doszło do poronienia, trisomia 22 wykrywana jest w czasie genetycznych badań realizowanych na materiale od dziecka.
Trisomia 22 – leczenie
Trisomii 22 nie da się wyleczyć, a więc terapia opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Dzięki temu możliwe jest poprawienie jakości życia chorego. Dziecko powinno pozostawać pod opieką wielu specjalistów, m.in. ortopedy i genetyka. Niektóre z wad można skorygować operacyjnie.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Aktualizacja: 20 listopada 2018 r.
Masz pytania odnośnie testów NIFTY, NIFTY pro lub badania kariotypu? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl