Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) — co to za choroba?
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba powodująca utratę kontroli nad mięśniami. Jest ona spowodowana uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Niestety stwardnienie zanikowe boczne jest chorobą o bardzo ciężkim przebiegu. Jak się objawia? Jakie są rokowania pacjenta z ALS? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Czym jest stwardnienie zanikowe boczne?
- Stwardnienie zanikowe boczne — przyczyny
- Jak objawia się stwardnienie zanikowe boczne?
- Stwardnienie zanikowe boczne — diagnostyka
- Stwardnienie zanikowe boczne — leczenie i rokowania
Czym jest stwardnienie zanikowe boczne?
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka choroba powodująca uszkodzenie układu nerwowego, a konkretnie struktur, które są odpowiedzialne za ruch i postawę ciała. Występuje ona zaledwie u trzech na sto tysięcy osób. ALS zwykle rozpoznawane jest u osób po 60 roku życia. U młodszych osób schorzenie to jest diagnozowane bardzo rzadko.
Stwardnienie zanikowe boczne jest chorobą neurodegeneracyjną. Jest to grupa schorzeń, które powodują obumieranie komórek nerwowych w różnych częściach mózgu. Do grupy chorób tego typu należy również choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.
Stwardnienie zanikowe boczne — przyczyny
Czynniki, które wywołują stwardnienie zanikowe boczne, nie zostały jeszcze do końca poznane. Mówi się jednak, że chorobę powodować mogą zaburzenia autoimmunologiczne. Wielu specjalistów wskazuje również, że choroba może pojawiać się na skutek mutacji genetycznej.
Jak objawia się stwardnienie zanikowe boczne?
Stwardnienie zanikowe boczne objawia się głównie poprzez utratę kontroli nad mięśniami. Objawia się ona poprzez drżenia mięśniowe i spadek siły mięśniowej. Wraz z rozwojem choroby pojawić może się również uczucie zmęczenia, drętwienie, mrowienie skóry, problemy z połykaniem i zaburzenia mowy.
Stwardnienie zanikowe boczne — diagnostyka
Diagnostyka stwardnienia zanikowego bocznego opiera się głównie na badaniu neurologicznym, podczas którego oceniane jest napięcie mięśniowe. Do postawienia pełnego rozpoznania zaleca się również wykonanie badania płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badania genetyczne.
Stwardnienie zanikowe boczne — leczenie i rokowania
Stwardnienie zanikowe boczne jest chorobą nieuleczalną, a jej rokowania nie są najlepsze. Pacjenci po usłyszeniu diagnozy przeżywają maksymalnie 5 lat. Mogą oni stosować jedynie leczenie farmakologiczne, które nieco złagodzi objawy choroby. Najczęściej jest to lek o nazwie rulizon. Może on przedłużyć życie chorego maksymalnie o 3 miesiące.