Sferocytoza wrodzona a ciąża
Sferocytoza wrodzona to choroba powodująca zmianę kształtu czerwonych krwinek. Jest ona wywołana czynnikami genetycznymi, dlatego nie da się jej w pełni wyleczyć. Sferocytoza wrodzona jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Mogą one jednak uniknąć powikłań, jeśli zastosują odpowiednie leczenie. Zobacz, jak choroba ta może wpłynąć na przyszłą mamę i jej dziecko!
Spis treści:
1. Sferocytoza wrodzona — co to za choroba?
2. Sferocytoza wrodzona — objawy
3. Sferocytoza wrodzona a ciąża — zagrożenia
4. Sferocytoza wrodzona a ciąża — profilaktyka
Sferocytoza wrodzona — co to za choroba?
Sferocytoza wrodzona to najczęściej diagnozowany rodzaj anemii hemolitycznej (niedokrwistości). Rozpoznaje się ją u jednej na 2000–5000 osób. Choroba ta jest nazywana także wrodzoną żółtaczką hemolityczną lub chorobą Minkowskiego-Chauffarda.
W trakcie rozwoju sferocytozy wrodzonej erytrocyty (krwinki czerwone) zmieniają swój kształt z owalnego na kulisty. Stają się one także bardziej podatne na odkształcenia i przestają być tak elastyczne. Erytrocyty mogą mieć również problemy z przemieszczaniem się w naczyniach krwionośnych.
Sferocytoza wrodzona jest chorobą o podłożu genetycznym. Mutacja w genach uniemożliwia kodowanie białek szkieletowych, przez co erytrocyty nie mogą utrzymać swojego kształtu. Owa mutacja jest dziedziczna, dlatego sferocytoza wrodzona aż w 80% przypadków jest chorobą występującą w rodzinie.
Sferocytoza wrodzona — objawy
Objawy sferocytozy wrodzonej zależne są od postaci choroby. Może ona występować w trzech formach:
● Łagodnej, która objawia się poprzez ogólne osłabienie, problemy z koncentracją i uczucie szybkiego bicia serca
● Umiarkowanej – jej główne objawy to żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu oraz powiększenie śledziony i wątroby
● Ciężkiej, w której przebiegu występuje nasilona żółtaczka, silne bóle brzucha i zaburzony rozwój kości
Każda postać sferocytozy wrodzonej musi być leczona. Brak odpowiedniej terapii grozi przełomem hemolitycznym, czyli nagłym rozpadem czerwonych krwinek. W jego trakcie objawy choroby znacznie się nasilą. Dodatkowo pojawić może się gorączka, a chory może stracić przytomność.
Sferocytoza wrodzona a ciąża — zagrożenia
Sferocytoza wrodzona w żaden sposób nie utrudnia kobiecie zajścia w ciążę. Nie ma ona żadnego wpływu na płodność ani zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Choroba ta jednak znacznie zwiększa ryzyko poronienia i wystąpienia przełomu hemolitycznego.
Sferocytoza wrodzona a ciąża — profilaktyka
Kobiety ze sferocytozą wrodzoną przed zajściem w ciążę powinny pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce. Mogą one w prosty sposób uniknąć powikłań. Wystarczy zdecydować się na splenektomię na etapie planowania ciąży. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest śledziona lub jej część. W trakcie ciąży należy także regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, aby w razie potrzeby szybko wykryć potencjalne nieprawidłowości.
Źródła:
● Kopeć, I. (2016). Problemy hematologiczne w okresie ciąży. Hematologia, 7(4), 295–302.