Postępujące porażenie najądrowe — objawy, przyczyny, leczenie
Postępujące porażenie jądrowe to niebezpieczne schorzenie, które w krótkim czasie doprowadza do całkowitego unieruchomienia pacjenta. Często myli się je z chorobą Parkinsona, ponieważ choroby te mogą objawiać się podobnie. Co jest przyczyną postępującego porażenia najądrowego? Jak rozpoznać tę chorobę? Czy można ją wyleczyć? Dowiedz się poniżej!
Spis treści:
- Czym jest postępujące porażenie najądrowe?
- Przyczyny postępującego porażenia najądrowego
- Postępujące porażenie najądrowe — objawy
- Postępujące porażenie najądrowe — rokowania i leczenie
Czym jest postępujące porażenie najądrowe?
Postępujące porażenie najądrowe (inaczej PSP lub zespół Steel’a‑Richardsona-Olszewskiego) to dość rzadka choroba neurodegeneracyjna. Występuje ona średnio u sześciu na sto tysięcy osób. Na PSP cierpią głównie mężczyźni po 60 roku życia.
Przyczyny postępującego porażenia najądrowego
Postępujące porażenie najądrowe to taupoatia, czyli choroba powodująca nagromadzenie białka tau w tkance nerwowej pacjenta. Prowadzi to do zaburzenia pracy komórek nerwowych oraz ich stopniowego obumierania. W konsekwencji układ nerwowy chorego nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
U niektórych pacjentów białko tau gromadzi się w tkance nerwowej na skutek mutacji w genie MAPT. Jest to jednak tylko niewielki odsetek przypadków. U większości chorych przyczyna tego stanu nie została jeszcze poznana.
Postępujące porażenie najądrowe — objawy
Objawy postępującego porażenia najądrowego zależą od tego, w jakiej części układu nerwowego gromadzą się białka tau. U pacjentów z tą chorobą pojawić może się:
● Problemy z poruszaniem się np. niestabilny chód, częste upadki
● Problemy z poruszeniem gałkami ocznymi
● Trudności z połykaniem (dysfagia)
● Pochylenie szyi do tyłu
● Zaburzenia mowy
● Otępienie
● Huśtawki nastrojów
● Sztywność mięśniowa
● Perseweracje słowne, czyli powtarzanie tych samych słów lub zdań
Postępujące porażenie najądrowe — rokowania i leczenie
Aktualnie nie jest znana forma leczenia, która mogłaby całkowicie wyleczyć postępujące porażenie najądrowe. Możliwa jest jednak terapia farmakologiczna, która nieco złagodzi pojawiające się dolegliwości. Pacjentom zaleca się również uczęszczanie na rehabilitację, która usprawni ich narządy ruchu i pozwoli dłużej zachować sprawność ruchową.
Postępujące porażenie najądrowe jest chorobą, która nasila się z biegiem czasu. W ciągu maksymalnie 7 lat od postawienia diagnozy dochodzi do całkowitego unieruchomienia pacjenta, co w większości przypadków prowadzi do śmierci.