Pląsawica Huntingtona – objawy, diagnostyka, leczenie
Zaczyna się od dziwnych grymasów twarzy oraz roztargnienia. Z czasem pojawiają się ruchy mimowolne przypominające taniec. W końcu chory całkowicie traci kontrolę nad własnym ciałem i emocjami oraz zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji. Są to objawy pląsawicy Huntingtona (choroby Huntingtona), zwanej też tańcem Św. Wita – dziedzicznej choroby genetycznej, która prowadzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych w mózgu.
Pląsawica Huntingtona jest efektem mutacji genetycznej…
Gen odpowiedzialny za rozwój choroby - IT15 — mieści się w końcowym odcinku 4 chromosomu i zawiera instrukcję do budowy białka huntingtyny. Prawidłowy gen IT15 składa się z od 9 do 35 powtarzających się sekwencji trójki nukleotydów cytozyna-adenina-guanina (CAG). Liczba tych sekwencji u osób dotkniętych pląsawicą Huntingtona wzrasta natomiast nawet do 250! Nieprawidłowo zbudowane białko odkłada się w komórkach mózgu, doprowadzając do ich śmierci. Uszkodzeniu ulegają przede wszystkim kora mózgowa, skorupa i jądro ogniste.
Chorobę Huntingtona dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. W praktyce oznacza to, że połowa potomstwa osoby chorej odziedziczy po niej uszkodzoną kopię genu i będzie miała objawy choroby. 10% przypadków pląsawicy Huntingtona to mutacje de novo. Schorzenie występuje z częstotliwością 5–10/100 000 osób na świecie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Warto przeczytać: Choroba Brutona – objawy, diagnostyka, leczenie
3 typy pląsawicy Huntingona
Wyróżnia się 3 odmiany choroby Huntingtona:
- postać młodzieńczą (postać Westphala), stanowiącą mniej niż 10% wszystkich przypadków zachorowań;
- dorosłych – pierwsze objawy pojawiają się zwykle między 30. a 45. rokiem życia;
- o późnym początku – choroba może ujawnić się nawet w wieku 70. lat.
Pląsawica Huntingtona – objawy
W przebiegu choroby Huntingtona obserwuje się 3 grupy objawów:
- objawy ze strony układu ruchu – ruchy mimowolne (mięśni twarzy, barków i pleców), niezborność ruchowa, spowolnienie ruchów;
- zaburzenia emocjonalne – chwiejność emocjonalna, gwałtowność, depresja, rozdrażnienie, natręctwa, lęk, apatia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, urojenia i halucynacje (chory widzi i słyszy rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją);
- zaburzenia poznawcze – postępujące zaburzenia pamięci (otępienie), problemu z przyswajaniem nowych informacji, podejmowaniem samodzielnych decyzji, koncentracją uwagi.
W przebiegu choroby Huntingtona mogą pojawić się również problemy z połykaniem i utrata wagi.
Schorzenie cały czas postępuje, a ww. objawy nasilają się. W początkowej fazie pląsawicy Huntingtona chory może normalnie funkcjonować, z czasem wypełnianie codziennych obowiązków domowych czy zawodowych sprawia mu jednak coraz większą trudność. W końcu całkowicie traci niezależność i jest zdany na pomoc na pomoc ze strony najbliższych (często konieczna okazuje się profesjonalna opieka pielęgniarska).
Ciekawy artykuł: Zespół Nijmegen – objawy, diagnostyka, leczenie
Pląsawica Huntingtona – diagnostyka
Diagnozę stawia się na podstawie obrazu klinicznego (występujących u pacjenta objawów), w tym wyników testów neurologicznych i psychologicznych oraz wyników badań obrazowych, m.in. rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (TK). Pozwalają one sprawdzić, czy poszczególne obszary mózgu działają prawidłowo. Potwierdzić obecność pląsawicy Huntingtona można również przy pomocy dostępnych na rynku testów genetycznych. Badania te pozwalają wykryć zmutowany gen jeszcze przed pojawieniem się pierwszych symptomów. Co więcej, można je przeprowadzić jeszcze na etapie prenatalnym oraz przed implantacją zarodka w jamie macicy (stosowana przy in vitro diagnostyka preimplantacyjna).
Pląsawica Huntingtona – leczenie
Niestety wciąż nie istnieje żadna skuteczna metoda leczenia pląsawicy Huntingtona, naukowcy nieustannie pracują jednak nad jej stworzeniem. Dostępne na rynku leki łagodzą jedynie niektóre z objawów choroby – działają uspokajająco, obniżają nasilenie ruchów mimowolnych. Niestety część leków stosowanych w chorobie Huntingtona łagodzi jedne objawy, jednocześnie nasilając drugie. W uporaniu się z objawami choroby Huntingtona pomóc może systematyczna rehabilitacja ruchowa, zajęcia z logopedą oraz wsparcie dietetyka. Pląsawica Huntingtona wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, a chory umiera zwykle w ciągu 15–20 lat od momentu pojawienia się pierwszych symptomów. Naukowcy mają jednak nadzieję, że dzięki prowadzonym na całym świecie badaniom już niedługo uda się znaleźć lek, który zahamuje lub nawet cofnie skutki pląsawicy Huntingtona.
Źródła:
Tekst opracowany na podstawie:
[1] Zagadka pląsawicy Huntingtona, E Cattaneo, D. Rigamonti, Ch. Zuccato, „Świat Nauki” 2003, s. 43–47.[2] Choroba Huntingtona zaburzeniem neurologicznym czy psychiatrycznym? Opis przypadku, H. Dubas-Ślemp, A. Tylec, H. Michałowska-Marmurowska, K. Spychalska
[3] http://www.huntington.pl/choroba
[4] Choroba Huntingtona — niszczyciel mózgu, M. Kin, http://www.huntington.pl/docs/media/20060116GO.pdf [dostęp: 17.12.2018.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny