Paraplegia spastyczna u dzieci — co to za schorzenie?
Paraplegia spastyczna to rodzaj paraliżu, który pojawić może się na skutek urazu lub choroby wrodzonej. Niestety jest on nieodwracalny. Jednak dzięki właściwej diagnozie i leczeniu możemy zmniejszyć jego skutki. Sprawdź, co należy zrobić, aby usprawnić funkcjonowanie osoby z paraplegią spastyczną!
Spis treści:
- Paraplegia spastyczna — czym jest?
- Paraplegia spastyczna — objawy
- Paraplegia spastyczna — jakie badania wykonać?
- Paraplegia spastyczna — leczenie
Paraplegia spastyczna — czym jest?
Paraplegia spastyczna jest neurologiczną przypadłością powodującą paraliż kończyn. Jest to spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego, do którego może dojść na skutek:
- Urazów
- Choroby wrodzonej – jest ona nazywana dziedziczną paraplegią spastyczną. Powoduje ją wada w obrębie genu ALS2.
- Mózgowego porażenia dziecięcego
- Udaru mózgu
- Stwardnienia rozsianego
- Guzów rdzenia kręgowego
- Choroby Heinego-Medina
Paraplegia spastyczna — objawy
Objawy paraplegii spastycznej zależą od tego, jak rozległe jest uszkodzenie rdzenia kręgowego. Dolegliwości będą tym silniejsze, im wyżej dojdzie do uszkodzenia. Jednak w każdym przypadku objawy będą pojawiały się stopniowo. Pierwszymi objawami paraplegii spastycznej mogą być następujące dolegliwości:
- Skurcze mięśni
- Spadek siły mięśniowej
- Zaburzenia równowagi
- Nietrzymanie moczu
Wraz z rozwojem paraplegii spastycznej dojść może później do częściowego niedowładu lub całkowitego paraliżu.
Paraplegia spastyczna — jakie badania wykonać?
Diagnostyką paraplegii spastycznej zajmuje się neurolog. Skieruje on pacjenta na wykonanie badania rentgenowskiego oraz rezonansu magnetycznego. Dzięki temu będzie mógł stwierdzić lub wykluczyć paraplegię spastyczną. W dalszej kolejności konieczne będzie zdiagnozowanie jej przyczyny. W tym celu zaleca się przeprowadzenie badania genetycznego.
Paraplegia spastyczna — leczenie
Paraplegia spastyczna jest nieodwracalną przypadłością. Pacjentom zalecane jest jednak leczenie, ponieważ może ono poprawić ich komfort życia. W szczególności rekomendowana jest fizjoterapia, która usprawni narząd ruchu i zapobiegnie powikłaniom, takim jak odleżyny czy zaniki mięśniowe. Rozpocząć należy ją niezwłocznie po otrzymaniu diagnozy. Dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty.
Pacjenci z paraplegią spastyczną powinni zostać objęci także pomocą psychologiczną. Dzięki temu łatwiej będzie im pogodzić się z trudną sytuacją życiową.