Osteoporoza — choroba, której przyczyna może tkwić w genach…
Osteoporoza nazywana jest często „cichym złodziejem kości”. To choroba, w której ich jakość ulega znacznemu pogorszeniu, co może skutkować większym ryzykiem złamań. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Co ciekawe, jej przyczyna może leżeć w genach. Czy możemy jakoś zapobiegać osteoporozie?
Osteoporoza to choroba szkieletu…
…prowadząca do stopniowej utraty masy kostnej oraz osłabienia całej mikroarchitektury tkanki kostnej. Warto mieć świadomość, że w okresie dojrzałości, a więc w okolicach 30 roku życia, nasze kości osiągają szczytową masę. W kolejnych latach jest ona już stopniowo tracona. Tempo ubytku zależy od tego, jaką szczytową masę kostną osiągnęliśmy w dojrzałości. Jeśli była ona niska, to istnieje ryzyko, że z czasem pojawi się u nas problem osteoporozy.
Dlatego tak ważne jest, aby już w dzieciństwie, a później również w okresie dojrzewania zadbać o odpowiednią mineralizację kości. Jak? Przede wszystkim poprzez właściwą dietę – bogatą w wapń, fosfor i witaminę D. Wapń ma korzystny wpływ na mineralizację kośćca, witamina D natomiast pomaga go wchłaniać.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Ciężki złożony niedobór odporności (SCID) – gdy infekcja goni infekcję…
Osteoporoza – jest chorobą bardzo podstępną
Na początku nie daje najczęściej żadnych objawów, nie powoduje też dolegliwości bólowych. Co niestety nie oznacza, że choroba ta nie jest groźna. Objęte osteoporozą kości przede wszystkim dużo łatwiej się łamią, co obniża komfort życia chorego. Złamanie to przecież ból i często utrata możliwości swobodnego poruszania się. Ale to nie jedyna konsekwencja, jaką niesie ze sobą osteoporoza.
Na złamania najbardziej narażone są kręgi i kości długie, szczególnie kość udowa. Jej złamanie może być przyczyną trwałej niepełnosprawności ruchowej, a u osoby starszej nawet śmierci.
Poznanie czynników powodujących osteoporozę jest więc bardzo istotne i może zadecydować o sposobie leczenia tej choroby.
Różne przyczyny osteoporozy
Ryzyko wystąpienia osteoporozy zwiększa się oczywiście wraz z wiekiem. Istotna jest również płeć (osteoporoza zdecydowanie częściej występuje u kobiet), rasa, budowa ciała czy wspomniana już dieta. Ponadto za osteoporozą mogą kryć się choroby genetyczne, takie jak celiakia czy hemochromatoza pierwotna.
Celiakia – zaburza proces budowania kości
Celiakia jest chorobą genetyczną powodującą poważne niedobory pokarmowe. W organizmie osoby chorej na celiakię brakuje wielu składników odżywczych, w tym odpowiedzialnego za mineralizację kości wapnia, fosforu i witaminy D. Niedobory pokarmowe w celiakii są efektem utraty kosmków jelitowych – niewielkich wypustek odpowiedzialnych za wchłanianie witam i minerałów z przewodu pokarmowego. Kosmki jelitowe są niszczone przez toksycznie działający gluten, który zamiast zostać strawiony, zaczyna je uszkadzać. Cały ten błędny mechanizm ma podłoże autoimmunologiczne i genetyczne zarazem.
Statystycznie nawet 40% chorych na celiakię ma zmiany kostne charakterystyczne dla osteopenii, a 26% – dla osteoporozy [1] . Inne badania wykazały, że osoby dorosłe z osteoporozą aż 10 razy częściej niż osoby zdrowe mają właśnie celiakię [2].
Lecząc celiakię, możemy na szczęcie poprawić stan naszych kości. Terapia tej choroby polega na ścisłej diecie bezglutenowej. Zanim ją jednak wprowadzimy, powinniśmy sprawdzić, czy celiakia rzeczywiście nas dotyczy. Aby postawić diagnozę potrzebne są wyniki przynajmniej 2 badań. Na początku najlepiej od razu sięgnąć po test DNA, który określi, czy mamy genetyczne predyspozycje do celiakii. Jest to też jedyne badanie, które potrafi jednoznacznie wykluczyć chorobę — testy serologiczne tego nie potrafią. Dopiero w sytuacji, gdy badanie genetyczne potwierdzi predyspozycje do celiakii, sięga się po badania serologiczne, określające, czy jest ona aktywna.
Więcej o celiakii dowiesz się z artykułu: Celiakia – choroba jelit, której przyczyna ukryta jest w genach
Hemochromatoza pierwotna – gdy kości są niszczone przez nadmiar żelaza
Hemochromatoza pierwotna (wrodzona) to choroba genetyczna, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego gromadzenia się żelaza w organizmie. Pierwiastek staje się toksyczny i prowadzi do niszczenia narządów wewnętrznych. Uszkodzeniu mogą ulec serce, wątroba, trzustka, stawy i przysadka mózgowa. Nadmiar żelaza może odkładać się również w kościach, zaburzając proces ich odbudowy. U osób chorych na hemochromatozę często dochodzi więc do rozwinięcia się osteoporozy.
Na osteoporozę z nadmiaru żelaza najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy. Po ustąpieniu miesiączki poziom żelaza bardzo szybko rośnie (nawet o 200–300%). Jest to moment, w którym hemochromatoza najczęściej się ujawnia. Często jest już wtedy za późno na cofnięcie skutków choroby. Dlatego najlepiej wykryć ją wcześniej – zanim wystąpią pierwsze objawy.
Hemochromatozę wykrywa się za pomocą testów genetycznych na obecność mutacji w genie HFE. To ona bowiem zaburza gospodarkę żelazową w organizmie. Po zdiagnozowaniu hemochromatozy można rozpocząć leczenie polegające na upustach krwi. Dzięki regularnym krwioupustom możemy skutecznie obniżyć poziom żelaza i zatrzymać dalszy rozwój osteoporozy oraz zapobiec wielu innym powikłaniom.
Więcej o hemochromatozie dowiesz się z artykułu: Hemochromatoza – choroba genetyczna, która może uszkodzić serce!
Źródła:
[1] J. Gajewska, J. Ambroszkiewicz, K. Hozyasz, Zaburzenia procesu kościotworzenia i resorpcji kości u 25-letniego mężczyzny z zaniedbaną celiakią, „Wiadomości Lekarskie” 2005, LVIII, 5–6.[2] B. Iwańczak, E. Krzesiek, F. Iwańczak, Osteoporoza i osteopenia u dzieci i młodzieży – przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2004, 13, 1.
Masz pytania odnośnie badania DNA w kierunku przyczyn osteoporozy? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl