Nowotwór jako choroba genetyczna
Nowotwór jest schorzeniem, które rocznie diagnozuje się u 170 tysięcy Polaków, z czego aż 100 tysięcy przegrywa walkę z chorobą. Przyczyny zachorowania na nowotwór mogą być różne. Jedną z nich są czynniki genetyczne. Oznacza to, że predyspozycję do zachorowania na nowotwór odziedziczyć możemy po naszych rodzicach czy dziadkach.
Spis treści:
1. Nowotwór a geny
2. Czy nowotwory są zaraźliwe?
3. Nowotwór a rak
Nowotwór a geny
Każdy nowotwór jest chorobą genetyczną. Dochodzi do niego na skutek pojawienia się kilku mutacji w genach chorego, na skutek których komórki prawidłowe przekształcają się w nowotworowe. Następnie w konsekwencji ich namnażania nieprawidłowości pojawiają się w obrębie całej tkanki.
Mutacje wywołujące nowotwór mogą pojawić się na skutek czynników środowiskowych, czyli karcynogenów. Mogą być to m.in. zanieczyszczenia środowiska, barwniki w produktach spożywczych, zła dieta, czy produkty spalania tytoniu. Do rozwoju raka przyczyniać mogą się również predyspozycje genetyczne. Najczęściej po rodzicach czy dziadkach dziedziczymy prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jelita grubego oraz nowotwór piersi. Nie dziedziczymy jednak samej choroby, a jedynie skłonność do jej rozwoju. To, że nasz bliski krewny cierpiał na nowotwór, nie oznacza więc, że my także na niego zachorujemy. Jest to jednak prawdopodobne, dlatego powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych.
Czy nowotwory są zaraźliwe?
Zaraźliwość nowotworów to dość niejasne pojęcie. Chorobami tego typu nie da się zarazić tak jak przeziębieniem czy grypą. Możemy jednak zarazić się wirusem lub bakterią, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu. Pamiętajmy jednak, że zakażenie nimi nie zawsze przeradza się w nowotwór.
W większości przypadków ma ono mniej poważne skutki.
Przykładem takiego wirusa jest HPV, czyli brodawczak ludzki. Zarazić możemy się nim podczas stosunku seksualnego. Wirus HPV prowadzić może do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu oraz prącia.
Zarażenie się bakterią Helicobacter Pylori również może przyczynić się do rozwoju nowotworu. Do zarażenia zwykle dochodzi drogą pokarmową np. poprzez zjedzenie zakażonego produktu. Obecność Helicobacter Pylori w organizmie prowadzić może do rozwoju raka żołądka.
Nowotwór a rak
Wielu pacjentów zamiennie używa słów rak i nowotwór. Nie jest to do końca poprawne, ponieważ nie każdy nowotwór to rak. Nazw tych nie powinno się ze sobą mylić. Pojęcie nowotworu jest znacznie szersze od pojęcia raka.
Nowotworem nazywa się tkankę, która powstała na skutek namnażania się komórek nowotworowych. Do nowotworzenia tego typu może dojść w każdej tkance w organizmie człowieka. Rakiem nazywa się jedynie te nowotwory, które pojawiły się w obrębie tkanki nabłonkowej. W przypadku tkanki glejowej określa się je glejakami, a tkanki chłonnej chłoniakami.