Neurofibromatoza – objawy, diagnoza i leczenie
Neurofibromatoza to choroba wywołana czynnikami genetycznymi, a konkretnie nieprawidłowościami w budowie 17 i 22 chromosomu. Objawia się ona zmianami skórnymi oraz neurologicznymi. Czy jest niebezpieczna? Jak się ją leczy? Rozwiewamy wątpliwości!
Zobacz więcej:
- Czym jest neurofibromatoza?
- Neurofibromatoza – rodzaje choroby
- Neurofibromatoza u dzieci — częstość występowania
- Neurofibromatoza — objawy
- Neurofibromatoza – diagnoza genetyczna
- Neurofibromatoza – leczenie
Czym jest neurofibromatoza?
Neurofibromatoza jest inaczej nazywana nerwiakowłókniawatością. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się ono łagodnymi guzami nerwów oraz rozrostami tkanki w różnych częściach ciała. Neurofibromatoza nie jest schorzeniem jednorodnym — niektórzy chorzy skrażą się na objawy, a inni praktycznie nie zauważają choroby.
Neurofibromatoza – rodzaje choroby
Istnieją dwie formy neurofibromatozy – neurofibromatoza typu 1, którą powoduje mutacja w chromosomie 17 oraz neurofibromatoza typu 2, którą powoduje mutacja w chromosomie 22.
Neurofibromatozę typu 1 nazywa się inaczej chorobą von Recklinghausena. Ta forma choroby powoduje zahamowanie syntezy neurofibrominy 1. Jest to białko odpowiadające za blokowanie onkogenu RAS. Konsekwencję neurofibromatozy typu 1 mogą być choroby nowotworowe. Ta forma choroby daje objawy dość wcześnie — po urodzeniu lub w okresie wczesnego dzieciństwa.
Neurofibromatoza typu 2 to obustronne nerwiaki nerwów słuchowych. Może ona się objawić w dzieciństwie, ale także w okresie dojrzewania czy wczesnej dorosłości.
Neurofibromatoza u dzieci — częstość występowania
Neurofibromatoza typu 1 u dzieci występuje u jednego na 3000 przypadków. Z kolei w przypadku neurofibromatozy typu 2 pojawia się ona u 1 na 200 000 dzieci.
Według szacunków istnieje 50% szans, że każde dziecko rodzica, który jest nosicielem genu dowolnej formy neurofibromatozy, odziedziczy ten gen. Jest to autosomalne dominujące dziedziczenie. Może jednak dojść także do powstania mutacji de nowo, czyli spontanicznie i niezależnie od dziedziczenia.
Neurofibromatoza — objawy
Nie w każdym przypadku neurofibromatoza objawia się w taki sam sposób. U chorych mogą pojawiać się plamy skórne, guzki, różnorodne deformacje i zaburzenia zachowania.
Najczęstsze objawy neurofibromatozy 1 typu to:
- Plamy na skórze, które mają kolor kawy z mlekiem. Najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej, plecach, łokciach i kolanach. Mogą one być widoczne zaraz po porodzie lub pojawić się w okresie wczesnego dzieciństwa. W okresie od 10 do 15 roku życia pojawić się mogą także miąższowe narośla
- Zmiany skórne przypominające piegi w miejscach nienarażonych na działanie promieni słonecznych
- Guzki przypominające nerwiaki/ nerwiakowłókniaki, które mogą mieć cechy nowotworów złośliwych
- Guzki Lischa, czyli guzkowate zmiany tęczówki o charakterze nienowotworowym
- Glejak nerwu wzrokowego
- Różnorodne deformacje i dysplazje kostne
- Opóźnienie umysłowe
- Objawy padaczkowe
- Bóle głowy
- Zaburzenia widzenia
- Duża głowa
- Niski wzrost
- Trudności w uczeniu się
- Nadpobudliwość
- Problemy z mową
Z kolei neurofibromatoza typu 2 najczęściej objawia się poprzez:
- Obustronne guzy nerwu przedsionkowego-słuchowego, z którymi wiąże się postępująca utrata słuchu. Możliwe jest także porażenie nerwu twarzowego.
- Jednostronne guzy nerwu słuchowego oraz różnie umiejscowione guzy wewnątrzczaszkowe
- Plamy na skórze o kolorze kawy z mlekiem. Ich występowanie i wielkość jest jednak dużo mniejsze niż w przypadku neurofibromatozty typu 1
- Zmiany oczne — zmętnienie soczewki, zaćma, zmiany barwnikowe siatkówki
- Bóle i zawroty głowy
- Problemy z zachowaniem równowagi i chodzeniem
Neurofibromatoza – diagnoza genetyczna
Proces diagnostyczny neurofibromatozy jest długi i złożony. W przypadku 1 typu choroby wykonuje się objawy kliniczne charakterystyczne dla występujących objawów, czyli badania neurologiczne, okulistyczne, histopatologiczne guzków oraz radiologiczne. W diagnozie neurofibromatozy typu 2 wykonuje się głównie badania radiologiczne i histopatologiczne.
Podstawą procesu diagnostycznego obu typów choroby powinna być diagnoza genetyczna. Badania genetyczne potwierdzą lub wykluczą neurofibromatozę. Rekomenduje się wykonanie kompleksowych badań genetycznych. Takim badaniem jest badanie WES oraz jego rozszerzona wersja – test WES premium. Wykonuje się je za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Są to bardzo dokładne badania, które pomogą poprawnie rozpoznać chorobę. Analizuje się w nich cały materiał genetyczny człowieka, czyli około 23 000 genów. W standardowym badaniu WES można zbadać eksomy, które odpowiadają za 89% chorób genetycznych, a w badaniu WES premium eksomy oraz introny.
Neurofibromatoza – leczenie
Neurofibromatoza jest chorobą nieuleczalną. Można jednak ją kontrolować i leczyć objawowo. Aby było to możliwe, kluczowa jest prawidłowe zdiagnozowanie choroby.
Leczenie objawowe będzie tym bardziej skuteczne, im wcześniej choroba została rozpoznana. Często wymagane są konsultacje neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne oraz psychiatryczne. Zmiany skórne najczęściej są usuwane w sposób chirurgiczny. Jeśli pojawiły się objawy nowotworowe, to stosowana jest chemioterapia lub radioterapia.