Mukowiscydoza — choroba genetyczna, która prowadzi do niepłodności
Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF, zwłóknienie torbielowate) jest nieuleczalną chorobą genetyczną wpływającą na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Organizm chorego pacjenta produkuje nadmiar gęstego i lepkiego śluzu, który zatyka płuca i uniemożliwia prawidłową pracę trzustki. Jest też przyczyną infekcji i zaburzeń trawienia.
Codzienne życie z mukowiscydozą – czyli jak objawia się CF?
Duszący kaszel i trudności z oddychaniem to typowe objawy mukowiscydozy. Aby je łagodzić i tym samym poprawić sobie komfort życia, pacjenci muszą poddawać się różnym zabiegom – inhalacjom, drenażom. Na dłuższą metę może się to wydawać bardzo uciążliwe, tym bardziej, że zabiegi te trzeba powtarzać kilka razy dziennie. Niemniej jednak powodują one, że nadmiar gęstego śluzu nie zalega tak w płucach, co znacznie ułatwia choremu oddychanie. Zaleganie śluzu w drogach żółciowych i trzustce utrudnia z kolei wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, dlatego też pacjenci z mukowiscydozą są często niedożywieni i słabiej rosną.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Twoje dziecko nie rośnie? Powodem może być celiakia!
Mukowiscydoza przyczyną męskiej niepłodności
Mówiąc o symptomach charakterystycznych dla mukowiscydozy warto wspomnieć o jeszcze jednym, równie istotnym objawie, a mianowicie o niepłodności. Wyniki badań potwierdzają ogromną skalę tego problemu – zaburzenia rozrodu dotyczą aż 95% osób cierpiących na zwłóknienie torbielowate. Mukowiscydoza, a właściwie produkowany w nadmiarze śluz, zaczopowuje nie tylko przewody trzustkowe i kanaliki oskrzelowe, ale też przewody nasienne. U chorego mężczyzny objawia się to najczęściej całkowitym brakiem plemników w nasieniu, czyli azoospermią i jest bezpośrednią przyczyną jego niepłodności. Choroba może nawet spowodować, że u pacjenta struktury transportujące plemniki z jąder będą całkowicie nieobecne.
Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną
Mukowiscydoza rozwija się u tych dzieci, które odziedziczą od obojga rodziców uszkodzony gen. Wynika to z recesywnego sposobu dziedziczenia tej choroby. Genem, którego mutacja doprowadza do wystąpienia mukowiscydozy jest gen o nazwie CFTR. Kodowane przez niego białko odpowiada za syntezę błonowego kanału chlorkowego.
Przeszczep płuc ostatnią deską ratunku?
Choroba stopniowo wyniszcza cały organizm, co skutkuje przedwczesną śmiercią pacjenta. Jedyną szansą na lepsze i dłuższe życie dla osób chorych na mukowiscydozę może być przeszczep płuc, jednak nie wszystkim udaje się go doczekać. W naszym kraju z mukowiscydozą zmaga się ok. 1500 osób. Średnia długość życia z tą chorobą wynosi w Polsce nieco ponad 20 lat. Na tle innych państw europejskich wypadamy pod tym względem niestety jeszcze dość słabo. Spośród wszystkich chorób rzadkich mukowiscydoza występuje najczęściej.
Poradnictwo genetyczne dla całej rodziny
W diagnostyce mukowiscydozy, jak i wszystkich chorób wrodzonych, niezbędna jest porada genetyka. Rodzic dziecka dotkniętego mukowiscydozą otrzyma skierowanie do poradni genetycznej np. od lekarza rodzinnego. Genetyk może z kolei zlecić badania genetyczne (molekularne) w celu potwierdzenia, bądź też wykluczenia obecności mutacji odpowiedzialnej za chorobę. Obliczy również ryzyko ponownego urodzenia dziecka z mukowiscydozą. Ze względu na dziedziczny charakter choroby takim specjalistycznym poradnictwem powinni być więc objęci wszyscy członkowie rodziny, a nie tylko chore dziecko.
Dowiedz się więcej: Porada genetyka — czym jest, jak wygląda i kto z niej korzysta?
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: ⓒbelchonock/ Depositphotos.com