Mnogi niedobór karboksylazy – objawy, diagnostyka, leczenie
Trudności z oddychaniem, drgawki, letarg, wysypka…To tylko wybrane spośród licznych objawów mnogiego niedoboru karboksylazy – rzadkiej choroby genetycznej polegającej na zaburzeniach metabolizmu jednej z ważnych witamin w organizmie człowieka – biotyny. Czym zagraża to schorzenie? Jakie są sposoby jego diagnozowania i leczenia?
Mnogi niedobór karboksylazy – gdzie leży przyczyna?
Mnogi niedobór karboksylazy (multiple carboxylase deficiency; MCD) jest terminem używanym do opisywania zaburzeń metabolizmu biotyny. W przebiegu choroby obserwuje się wyraźny spadek aktywności enzymów zależnych właśnie od tej witaminy (biotyna to inaczej witamina B7).
MCD występuje w dwóch postaciach klinicznych: niedoboru biotynidazy oraz niedoboru syntetazy. Każda postać ma inną przyczynę. Niedobór biotynidazy jest spowodowany mutacją genu BTD (3p25), natomiast niedobór syntetazy mutacjami w genie HLCS (21q22.1).
Mnogi niedobór karboksylazy jest zaburzeniem dziedziczonym w sposób autosomalny recesywny. Po pierwsze oznacza to, że występuje zarówno u osób płci męskiej, jak i żeńskiej. Po drugie, aby doszło do ujawnienia się choroby, obie kopie genu muszą być uszkodzone.
Ciekawy artykuł: Osteoporoza – choroba, której przyczyna może tkwić w genach…
Mnogi niedobór karboksylazy — nie wiadomo, jak często występuje…
Nie znamy dokładnej częstotliwość występowania mnogiego niedoboru karboksylazy. Wiadomo jedynie, że jest niska (MCD zalicza się do chorób rzadkich). Choroba nie przeważa też w żadnej określonej grupie geograficznej czy etnicznej.
Mnogi niedobór karboksylazy daje wiele objawów…
Stopień ich nasilenia jest różny w zależności od postaci klinicznej. Objawy niedoboru biotynidazy są zwykle słabo nasilone w pierwszych miesiącach życia dziecka. Z kolei u dziecka dotkniętego niedoborem syntetazy objawy choroby zaczynają być widoczne już w ciągu kilku godzin, dni, ewentualnie kilku tygodni od narodzin.
Mnogi niedobór karboksylazy cechuje szerokie spektrum objawów. W przebiegu choroby mogą pojawić się:
- trudności w karmieniu;
- trudności w oddychaniu;
- letarg;
- drgawki;
- obniżone napięcie mięśniowe;
- czerwona, łuszcząca się wysypka na skórze;
- łysienie;
- zaburzenia rozwoju.
Mnogi niedobór karboksylazy – jak go zdiagnozować?
Istnieje na to kilka sposobów. Diagnostyka mnogiego niedoboru karboksylazy obejmuje badanie stężenia kwasów organicznych w moczu oraz enzymów syntetazy i biotynidazy w osoczu krwi. Niezbędne jest również badanie genetyczne w kierunku mutacji przyczyniających się do choroby. Na szczęście diagnostyka genetyczna, jeśli chodzi o wrodzone wady metabolizmu, jest coraz nowocześniejsza i coraz łatwiej dostępna.
W Polsce dostępne jest badanie genetyczne, które pozwala jednocześnie sprawdzić wszystkie geny w organizmie człowieka. W tym aż ponad 600 chorób metabolicznych. Jeżeli u Pacjenta wystąpiły już niepokojące objawy, to dzięki takiemu badaniu zyskuje pewność co jest ich przyczyną.
Badanie takie można również wykonać profilaktycznie. Dzięki wykonaniu testu przed pojawieniem się pierwszych objawów można wprowadzić odpowiednie, ukierunkowane leczenie i zapobiec wystąpieniu objawów w przyszłości.
Taki badaniem jest badanie WES. Podczas jednej analizy sprawdzane jest aż 23 tysiące genów, czyli wszystkie jakie występują w organizmie pacjenta. Badanie wykonywane jest dzięki technologii NGS, która pozwala sprawdzić za jednym razem kilka milionów mutacji.
Leczenie mnogiego niedoboru karboksylazy polega na podawaniu biotyny
Suplementowana w określonych dawkach biotyna powoduje poprawę stanu zdrowia dziecka. Bywa nawet, że dziecko pozostaje bezobjawowe, jeśli terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie. Leczenie MCD jest szalenie ważne, ponieważ jego brak może prowadzić do śmierci dziecka. Na szczęście odpowiednią terapią mamy szansę je przed tym uchronić.
Zdjęcie: ⓒSebastien Decoret/ 123rf.com
Tekst opracowany na podstawie:
[1] https://www.orpha.net/data/patho/Abs/PL/Mnoginiedoborkarboksylazy-PLplAbs462.pdf
[2] https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/3824/multiple-carboxylase-deficiency