Makrocefalia — przyczyny, objawy, diagnostyka
Makrocefalia jest wadą rozwojową polegającą na zwiększeniu obwodu głowy dziecka. Nazywana jest także wielkogłowiem. Makrocefalia nie pojawia się bez przyczyny. Najczęściej jest ona skutkiem choroby genetycznej. Zobacz, co może ją wywołać!
Spis treści:
- Kiedy diagnozowana jest makrocefalia?
- Co wywołuje makrocefalię?
- Diagnostyka przyczyn makrocefalii
Kiedy diagnozowana jest makrocefalia?
Makrocefalię diagnozuje się, jeśli obwód główki dziecka jest większy niż obwód głowy większości dzieci w tym samym wieku. Na siatce centylowej musi on przekraczać 97 centyl. Makrocefalię zauważyć można już w trakcie badania USG.
Co wywołuje makrocefalię?
Obwód główki jest za duży, ponieważ jego czaszka ma nadmierny rozmiar. Jest to spowodowane nadmiernym gromadzeniem się płynu mózgowo-rdzeniowego, czyli wodogłowiem. Taki stan może być objawem następujących chorób genetycznych:
- Zespół Sotosa (gigantyzm mózgowy) – jest to choroba wywołująca dysmorfię twarzy oraz niepełnosprawność intelektualna
- Zespół Cowden – jego głównym objawem są ogniska hamartoma. Są to zmiany pojawiające się na skórze, błonach śluzowych i narządach wewnętrznych
- Zespół Alexandra – choroba ta zwiększa masę mózgu, co prowadzi do szybkiej śmierci dziecka
- Nerwiakowłókniowatość — głównym objawem tej choroby jest powstawanie na skórze guzów zwanych nerwiakowłókniakami
- Zespół Canavan – choroba ta uszkadza jeden rodzaj komórek w mózgu, co prowadzi do obniżonego napięcia mięśniowego i opóźnienia rozwoju motorycznego
- Autyzm – makrocefalia jest jednym z mniej charakterystycznych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu.
- Zespół Lujana-Frynsa – powoduje on opóźnienie umysłowe, wysmuklenie kończyn i dysmorfię twarzy. Choroba ta występuje głównie u mężczyzn.
Zdarzają się także przypadki dziedzicznej makrocefalii rodzinnej niewywołanej przez żadną chorobę genetyczną. Jest ona wtedy jednak bardzo łagodna.
Diagnostyka przyczyn makrocefalii
Przyczyna makrocefalii musi zostać zdiagnozowana. Po porodzie dziecko powinno mieć wykonany:
- Rezonans magnetyczny — dzięki niemu lekarz może określić grubość kości czaszki oraz rozmiar mózgu
- Badanie genetyczne – dzięki niemu wykryć można choroby genetyczne, których objawem może być makrocefalia. Tego typu schorzeń jest dość sporo, dlatego zbadać musimy całe DNA. Powinniśmy więc wybrać badanie kompleksowe, takie jak test WES. Dzięki temu żadna mutacja w genach nie zostanie przeoczona.