Leczenie chorób metabolicznych
Choroby metaboliczne to choroby spowodowane wadliwym przebiegiem reakcji metabolicznych w organizmie. Lista chorób metabolicznych jest bardzo długa i są one bardzo zróżnicowane. Przebieg niektórych może być bardzo łagodny, jeśli przestrzega się zaleceń lekarzy. Inne mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i skutkować nawet śmiercią. Choroby metaboliczne są wywoływane przez różne czynniki i mogą inaczej się objawiać, dlatego leczone również są w różny sposób. Niektóre z nich są wrodzone, więc konieczne jest wykonanie badań genetycznych dziecka, aby to potwierdzić.
- Czym właściwie są choroby metaboliczne?
- Jak mogą się objawiać choroby metaboliczne? Na co zwrócić uwagę?
- Wpływ diagnozy na leczenie chorób metabolicznych
- Leczenie wrodzonych chorób metabolicznych a badania genetyczne
Czym właściwie są choroby metaboliczne?
Przyczyną chorób metabolicznych są nieprawidłowości w procesach związanych z metabolizmem. Metabolizm to różnorodne reakcje chemiczne, które zachodzą w naszym organizmie. Dostarczają one “paliwa” do wszystkich komórek naszego ciała. Dzięki procesom metabolicznym możemy funkcjonować. Zadaniem metabolizmu jest również niwelowanie szkodliwych i niebezpiecznych substancji z organizmu. Sporo reakcji metabolicznych wiąże się ściśle ze sobą. Tworzą one tzw. szalki przemian, których działanie jest sekwencyjne. Wszystkie tkanki również są zależne od procesów metabolicznych- niektóre bardziej, a inne mniej, ale nie ma tkanki, która nie byłaby powiązana z metabolizmem.
Choroby metaboliczne są skutkiem nieprawidłowego procesu reakcji metabolicznej na dowolnym etapie. Może dojść do zatrzymania danej reakcji chemicznej, co skutkuje brakiem powstania jej produktu. Możliwa jest również sytuacja odwrotna- zbyt duże gromadzenie się produktu wyjściowego. Nie może wtedy dojść do jego dalszego przekształcania. Jedna nieprawidłowość skutkuje kolejnymi, więc nawet małe ubytki mogą spowodować ogromne konsekwencje. Choroba metaboliczna ma więc wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Choroby metaboliczne do leczenia są klasyfikowane ze względu na czynniki, które je wywołały. Zaburzenia genetyczne (mutacje w genach) wywołują choroby metaboliczne wrodzone. Takie choroby to np. fenyloketonuria czy choroba Gauschera. Wyróżnia się również choroby metaboliczne nabyte, których podłoże jest wieloczynnikowe. Takie choroby to np. cukrzyca czy osteoporoza. Przebieg wrodzonych chorób metabolicznych ma często utajony charakter, więc ich rozpoznanie jest bardzo trudne. Często zdarza się w ich przypadku postawienie błędnej diagnozy choroby metabolicznej, co skutkuje nieskutecznym leczeniem. Choroby te są bardzo rzadko rozpoznawane we wczesnym etapie rozwoju. Aktualnie nauka poznała około 600 wrodzonych chorób metabolicznych, których podłoże jest znane.
Jak mogą się objawiać choroby metaboliczne? Na co zwrócić uwagę?
Choroby metaboliczne bardzo często nie dają żadnych objawów. Czasami nawet choroba nie ujawnia się przez kilka lat. Jednak schorzenia te nie dają objawów widocznych, ale negatywnie wpływają na nasz organizm, ponieważ brakuje mu lub ma on nadwyżkę pewnej substancji. Jeśli choroba zacznie się objawiać, to na początku będą to objawy mało charakterystyczne, co utrudnia diagnozę choroby wrodzonej choroby metabolicznej. Brak ich prawidłowego rozpoznania uniemożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia. To z kolei może mieć bardzo ciężkie skutki- niepełnosprawność intelektualną i fizyczną. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas dalej. Martwić nas powinny takie objawy jak:
- padaczka (epilepsja) i drgawki u dziecka
- zaburzenia rozwoju intelektualnego, które mogą również być objawem zaburzeń ze spektrum autyzmu
- zaburzenia rozwoju fizycznego- niepełnosprawność i zaburzenia napięcia mięśniowego
- problemy gastryczne np. kolki i częste ulewanie u niemowląt
- nadmierna senność, a nawet zapadnięcie w śpiączkę
- bóle nieznanego pochodzenia np. bóle stawów oraz bóle mięśniowe
Wpływ diagnozy na leczenie chorób metabolicznych
Leczenie choroby metabolicznej rozpoczyna się po prawidłowym zdiagnozowaniu schorzenia. Musi ono być prawidłowo dostosowane do konkretnej choroby, aby nie zaszkodziło pacjentowi. Nie możemy wyleczyć mutacji genu, który wywołał chorobę, ale możemy wpływać na funkcjonowanie wadliwego genu. Częścią leczenia chorób metabolicznych jest również specjalnie dopasowana dieta. W dzieci tej wyeliminowane są składniki, z których przetworzeniem organizm może mieć problemy, co skutkuje niegromadzeniem się w organizmie pacjenta toksycznych substancji. W przypadku dzieci borykających się z chorobą metaboliczną dieta może zniwelować napady padaczkowe i drgawki oraz poprawić intelektualne funkcjonowanie organizmu. Dieta suplementacyjna ma pozytywny wpływ na działanie organizmu, ponieważ dostarcza ona składników, których organizm nie potrafi wytworzyć np. biotyny czy karnityny.
Na przykład hemochromatoza powoduje pobieranie z pożywienia zbyt dużej ilości żelaza. Powoduje to odkładanie się żelaza w narządach wewnętrznych, co je uszkadza i wywołuje niektóre schorzenia np. marskość wątroby. Hemochromatozę leczy się poprzez obniżanie poziomu żelaza w organizmie. Inną chorobą metaboliczną jest glikogenoza, przez którą w organizmie odkłada się cukier (glikogen). Skutkuje to uszkodzeniem nerek, zahamowaniem wzrostu oraz problemami gastrycznymi. Dieta stosowana przy tej chorobie jest uboga w cukry i węglowodany. Z kolei fruktozemia to metaboliczna choroba wrodzona, która powoduje nietolerancję fruktozy, czyli cukru, który pochodzi z warzyw i owoców. Może ona powodować bóle brzucha, biegunki, a później uszkodzenia wątroby oraz śmierć. Leczy się ją za pomocą wykluczenia z diety warzyw i owoców.
Leczenie wrodzonych chorób metabolicznych a badania genetyczne
Badania genetyczne są konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy w przypadku wrodzonych chorób metabolicznych. Są one w stanie sprawdzić, który gen je wywołuje nawet wtedy, gdy choroba jeszcze się nie objawia w żaden sposób. Wczesne zdiagnozowanie choroby może zapobiec wielu skutkom np. nieodwracalnym zmianom w narządach. Dzięki temu bardzo szybko można dopasować odpowiednie dla pacjenta leczenie. Najczęściej jest to dieta eliminacyjna lub suplementacyjna. Jeśli jednak objawy choroby są już widoczne, to odpowiednie leczenie pozwoli je zahamować, aby choroba przestała się bardziej rozwijać.
W przypadku podejrzenia choroby metabolicznej najlepiej jest się zdecydować na badanie DNA. Warto więc wybrać badanie WES lub jego rozszerzoną wersję- badanie WES premium. Są to badania, które w jednej analizie sprawdzają wszystkie geny pod kątem mutacji, które mogą wywoływać choroby metaboliczne. W badaniu analizowane są 23 000 genów, z których do dalszej analizy wybierane są te, które najprawdopodobniej wywołują objawy pacjenta. Standardowe badanie WES sprawdza eksony (części genu, które kodują białka), a badanie WES premium sprawdza eksony i introny. Badanie WES lub badanie WES premium można przeprowadzić za pomocą próbki z krwi lub wymazu pobranego z policzka pacjenta. Wymaz z policzka można pobrać nawet samodzielnie w domu. Wykonanie precyzyjnych i szczegółowych badań genetycznych skutkuje prawidłową diagnozą, a ona daje szansę na widoczne efekty i normalne życie.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci
💜Jak wzmocnić układ immunologiczny dziecka?
💜Czy padaczka jest dziedziczna?