Klątwa Ondyny – czyli zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji
Legenda o Ondynie opowiada o losach boginki zakochanej w pewnym śmiertelniku. Kochanek dopuszcza się jednak zdrady. Za karę zostaje rzucona na niego klątwa, przez którą mężczyzna, aby móc oddychać, musi cały czas o tym pamiętać. Nieszczęśnik oczywiście w końcu zasypia, co skutkuje jego śmiercią.
Historia Ondyny została tutaj przytoczona nieprzypadkowo. Od imienia boginki wzięła się bowiem nazwa pewnej genetycznej i zarazem bardzo niebezpiecznej choroby – zespołu wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji, zwanej inaczej Klątwą Ondyny. Czym charakteryzuje się ta tajemnicza choroba genetyczna?
Klątwa Ondyny — oddech, który nie przychodzi naturalnie
Zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (CCHS) to rzadka choroba genetyczna. Częstość jej występowania ocenia się na 1:200 000 żywych noworodków obu płci. Choroba ta powstaje najprawdopodobniej w wyniku mutacji genu PHOX2B, choć naukowcy przypuszczają, że mogą w nią być zaangażowane również inne geny.
U pacjentów borykających się z CCHS oddech nie jest czymś co przychodzi naturalnie, dlatego też chorzy ani na moment nie mogą o nim zapominać. O ile w dzień nie jest to aż takie trudne, o tyle w nocy może być już bardzo niebezpieczne i przyczynić się do nagłej śmierci.
Osłabienie, bóle i zawroty głowy, omdlenia — Klątwa Ondyny i jej typowe objawy
Choroba prowadzi do niewydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu. W efekcie u pacjenta może pojawić się zmęczenie i osłabienie, bóle i zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie się oraz omdlenia. Dzieci z tą chorobą bardzo często budzą się w nocy oraz skarżą się na senne koszmary.
.
Klątwa Ondyny — czy jest możliwe jej leczenie
Zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji, podobnie jak wszystkie choroby genetyczne, nie podlega leczeniu. Dziecko podczas snu przestaje oddychać, w związku z czym, aby się nie udusić do końca życia musi być podłączone do urządzenia podtrzymującego oddech – przeważnie jest nim respirator.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny