Jak można zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa? Na co uważać?
Zespół Downa stwierdza się średnio u 1 na 700 noworodków. Na częstotliwość tego schorzenia nie wpływają takie czynniki jak np. warunki socjalne, klimat czy rasa. Czy można, więc ustrzec swoje dziecko przed trisomią 21? Jak można zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa? Przeczytaj, a się dowiesz!
Spis treści:
- Zespół Downa a wiek matki
- Czy Zespół Downa jest dziedziczny?
- Zespół Downa a cholina
- Jak uchronić dziecko przed Zespołem Downa?
Zespół Downa a wiek matki
Bez wątpienia wiek matki ma tutaj ogromne znaczenie. Według przeprowadzonych badań, im kobieta starsza, tym ryzyko urodzenia chorego potomka wzrasta. W przypadku dzieci urodzonych przez matki do 20. roku życia liczba żywych noworodków z Zespołem Downa wynosi 1 na 2000 , natomiast po 40. roku życia już 1 na 40 urodzeń żywych. Dlaczego, więc tak dużo młodych kobiet rodzi dzieci obciążone trisomią 21? Wynika to z faktu, że większość wiele pań decyduje się na dziecko dość późno, bo przed ukończeniem 40 lat kiedy to ryzyko istotnie się zwiększa . Pamiętajmy też, że ponad 80% płodów z tą aberracją chromosomów ulega samoistnemu poronieniu albo rodzi się martwo. Na zwiększenie ryzyka pojawienia się Zespołu Downa ma wpływ również wiek ojca (powyżej 50. roku życia).
Czy Zespół Downa jest dziedziczny?
Niestety istnieje niewielka możliwość przekazania dziecku przez rodziców nadprogramowego genu. Może się to zdarzyć, jeśli któreś z nich jest nosicielem tzw. translokacji zrównoważonej. Geny są przekazywane losowo, więc trudno przewidzieć, czy dziecko urodzi się zdrowe. Najbardziej niebezpieczna jest stwierdzenie u jednego z rodziców translokacji między chromosomami 21 i 21‑t. W takim przypadku ryzyko to wzrasta do niemal 100%. Jeśli w rodzinie mamy już osobę dotkniętą Zespołem Downa a chcemy postarać się o nowego członka rodziny, warto wykonać badanie kariotypu.
Zespół Downa a cholina
Okazuje się, że kobiety bardzo często mają niedobory choliny. To substancja która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i kobiety często mają jej niedobór. Warto zwrócić na to uwagę, bo jej zbyt mała ilość u przyszłej matki może być przyczyną wystąpienia aberracji chromosomowych odpowiedzialnych m. in. za trisomię 21.
Jak uchronić dziecko przed Zespołem Downa?
Niestety, nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że dziecko nie będzie obciążone omawianym zespołem wad genetycznych. Jednak to niebezpieczeństwo da się w pewnym stopniu zniwelować. Jak można zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa? Lepiej nie odkładać decyzji o powiększeniu rodziny na później. Ponadto, warto zadbać o suplementację choliny, gdyż w ten sposób zagrożenie wystąpienia Zespołu Downa zmniejsza się nawet ośmiokrotnie. Osoby starające się o potomstwo mogą też sprawdzić własną pulę genów, aby mieć całkowitą pewność, że nie są nosicielami aberracji chromosomów i nie przekażą jej dziecku. Kobietom w ciąży polecane jest również wykonanie badania prenatalnego jakim jest test NIFTY pro.