Hemochromatoza wrodzona – choroba genetyczna, która może uszkodzić serce!
Hemochromatoza wrodzona (pierwotna) jest chorobą polegającą na nadmiernej kumulacji żelaza w tkankach i narządach wewnętrznych. Przez to ulegają one uszkodzeniu i nie mogą prawidłowo pełnić swoich funkcji. Hemochromatoza wrodzona jest niebezpieczna szczególnie dla serca i całego układu krążenia.
Nadmiar żelaza jeszcze bardziej niebezpieczny niż niedobór?
Choć niedobór żelaza w organizmie jest przyczyną groźnej dla zdrowia anemii, to jego nadmiar bywa często jeszcze poważniejszy w skutkach. Wysokie żelazo przyspiesza proces oksydacji „złego” cholesterolu (lipoprotein o małej gęstości – LDL). To z kolei sprzyja rozwojowi miażdżycy. Ponadto złogi żelaza odkładają się w sercu, dodatkowo je obciążając i powodując tzw. włóknienie śródmiąższowe mięśnia sercowego. Uszkodzeniu ulega DNA komórek serca, przez co narząd ten staje się niewydolny.
Warto dodać, że długo utrzymujący się w organizmie nadmiar żelaza poza sercem niszczy też wiele innych ważnych narządów wewnętrznych, w tym wątrobę, trzustkę czy wreszcie przysadkę mózgową i gonady. Ze względu na duże ryzyko wielonarządowych uszkodzeń, ważne jest, aby choroba została możliwie jak najszybciej zdiagnozowana, a potem była właściwie leczona.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Hemochromatoza – gdy w organizmie za dużo żelaza
Hemochromatoza wrodzona i jej wpływ na układ krwionośny
Wysoki poziom żelaza w organizmie nie jest obojętny dla serca i całego układu krążenia, zwłaszcza, gdy stan ten utrzymuje się przez długi czas. U osób z podwyższonym poziomem tego pierwiastka często występuje kardiomiopatia, oznaczająca chorobę mięśnia sercowego. W przebiegu hemochromatozy wrodzonej jest to przeważnie kardiomiopatia rozstrzeniowa bądź restrykcyjna.
W kardiomiopatii restrykcyjnej ściany dolnej komory serca sztywnieją, co utrudnia rozciąganie włókien mięśnia sercowego. Poszczególne jamy serca (przedsionki i komory) nie napełniają się prawidłowo krwią. W konsekwencji serce może zmniejszyć swój rozmiar. Brak leczenia kardiomiopatii restrykcyjnej może doprowadzić do rozwinięcia się kardiomiopatii rozstrzeniowej.
Na skutek zesztywnienia dolnych komór serca, lewa komora powiększa się. W końcu słabnie i nie jest w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi (dochodzi do niewydolności lewokomorowej). Taki stan nazywamy właśnie kardiomiopatią rozstrzeniową. W przebiegu hemochromatozy wrodzonej może wystąpić również niedomykalność zastawki mitralnej, powodującej cofanie się krwi do lewej komory serca.
Jakie objawy będą sygnalizowały problemy z sercem?
Chory może zaobserwować u siebie momenty bezdechu, nasilające się szczególnie nocą, nadciśnienie tętnicze, oraz zaburzenia rytmu serca. Serce może bić za szybko, za wolno (arytmia) lub zbyt chaotycznie (palpitacje serca). Niewydolność serca powoduje, że do tkanek i narządów dostaje się za mało krwi. Stan niedokrwienia może się objawiać osłabieniem i uczuciem ciągłego zmęczenia. Chory może również skarżyć się na opuchliznę kostek i brzucha. Objawy te, związane z nagromadzeniem się płynu w tkankach, również będą wynikały z niewydolności serca, które nie może już przepompować wystarczającej ilości krwi.
Warto wiedzieć: Impotencja, spadek libido, niepłodność – to częste objawy hemochromatozy
Jak dowiedzieć się, czy problemy z sercem są związane z hemochromatozą?
O przeładowaniu organizmu żelazem będą świadczyły podwyższone parametry gospodarki żelazem (ferrytyna, WST, TIBC). Podejrzewając u siebie hemochromatozę wrodzoną, najlepiej więc w pierwszej kolejności sprawdzić właśnie te parametry. Na podstawie wyników badań krwi nie dowiemy się jednak, czy cierpimy na hemochromatozę. Aby to się udało, w kolejnym kroku należy wykonać badanie genetyczne w kierunku mutacji genu HFE. Dopiero na podstawie takiego zestawu badań lekarz będzie wstanie stwierdzić hemochromatozę wrodzoną lub wykluczyć ją jako źródło problemów z układem krążenia. Lekarz może też uzupełnić diagnostykę o badania obrazowe, w tym rezonans magnetyczny serca, a także echokardiogram i EKG.
A jeśli okaże się, że rzeczywiście mamy hemochromatozę wrodzoną?
Czy możemy wtedy uratować serce? Tak, jednak pod warunkiem, że uszkodzenia nie będą jeszcze zbyt rozległe. Właśnie dlatego po badania na hemochromatozę wrodzoną warto sięgnąć jak najwcześniej. Gdy choroba zostanie już zdiagnozowana, u chorego wykonuje się systematyczne upusty krwi, które mają na celu obniżyć żelazo do bezpiecznego poziomu.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl