Fenyloketonuria — czym jest ta dziedziczna choroba genetyczna?
Fenyloketonuria (PKU, z ang. Phenylketonuria) będzie objawiać się m.in upośledzeniem umysłowym, opóźnionym rozwojem ruchowym u dziecka i słabym napięciem mięśni. Jest to genetyczna choroba metaboliczna , która polega na zaburzeniach przemiany fenyloalaniny, czyli specyficznego białka, obecnego w organizmie każdego człowieka. Dotyka ona 1 na 8 000 nowo narodzonych dzieci. Fenyloketonuria jest chorobą bardzo niebezpieczną. Nieleczona może prowadzić do poważnych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w tym mózgu. Z tego też względu niezwykle istotna jest jej odpowiednio wczesna diagnostyka.
Fenyloketonuria jako dziedziczna choroba genetyczna
Fenyloketonuria to choroba genetyczna, wynikającą z mutacji genu zlokalizowanego na chromosomie 12 o nazwie PAH. Wadliwy gen dziecko otrzymuje od biologicznych rodziców. Schorzenie dziedziczone jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że aby doszło do jej wystąpienia, potomstwo musi odziedziczyć po dwie kopie uszkodzonego genu – jednej po matce i drugiej po ojcu.
Schorzenie polega na braku lub zahamowaniu aktywności enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej (PAH), który jest odpowiedzialny za przemianę aminokwasu fenyloalaniny w tyrozynę. Cały ten proces odbywa się w komórkach wątroby – czyli hepatocytach. Jego efektem jest nadmierne gromadzenie się fenyloalaniny w organizmie.
Fenyloketonuria — jakie objawy towarzyszą chorobie?
Zbyt duże stężenie fenyloalaniny w organizmie dziecka chorego na fenyloketonurię ma bardzo negatywny wpływ na jego ośrodkowy układ nerwowy. Brak odpowiedniego leczenia może być przyczyną poważnych i nieodwracalnych zmian. U dzieci bardzo często stwierdza się upośledzenie rozwoju umysłowego, motorycznego oraz zaburzenia neurologiczne. Mogą ponadto pojawić się wady postawy, nieprawidłowy chód oraz zaburzenia napięcia mięśniowego.
Fenyloketonuria — jak ją rozpoznać?
W celu rozpoznania fenyloketonurii wykonuje się odpowiednie przesiewowe testy krwi. Pozwalają one sprawdzić poziom szkodliwego składnika. Ostatnio w Polsce dostępne jest również innowacyjny test przesiewowy NOVA adresowany głównie do noworodków i dzieci do lat 18, który ocenia jakie jest ryzyko wystąpienia u dziecka aż 87 rzadkich chorób genetycznych, w tym fenyloketonurii.
Na czym polega leczenie fenyloketonurii
Źródłem szkodliwej dla chorego na fenyloketonurię dziecka substancji są białka pokarmowe, obecne w wielu produktach spożywczych, m. in.:
- mleku i przetworach mlecznych
- mięsie
- rybach
- zbożu (przetworach zbożowych
- kakao
- orzechach
- czekoladzie
Fenyloketonuria jest chorobą, którą leczy się przede wszystkim odpowiednią dietą (dietą eliminacyjnej). Powinna ona być uboga w fenyloanalinę. Chorym podaje się ponadto specjalne preparaty białkozastępcze lub niskobiałkowe. Trzeba jednak pamiętać, że składnik ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nie może być zatem wyeliminowany w sposób całkowity. Ważne jednak, aby osoby cierpiące na fenyloketononurię zachowały jej właściwe, bezpieczne stężenie. Jego ilość powinna zostać ustalona indywidualnie i zależeć od takich czynników, jak wiek, masa ciała, czy tolerancja na obecność szkodliwego białka.
Tylko dzięki rygorystycznej diecie dziecko będzie miało szanse na prawidłowy rozwój. Warto, aby terapia odbywała się nie tylko pod kontrolom lekarza prowadzącego, ale też dietetyk
Wpis sponsorowany, aktualizacja: 14 marca 2018 r.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu NOVA? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl
REKLAMA