Diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej – chorobę można szybko zidentyfikować dzięki badaniom genetycznym
Diagnoza choroby metabolicznej oznacza konkretne określenie, jakie zaburzenia metaboliczne wystąpiły u pacjenta. Same objawy nie wystarczą, by zidentyfikować typ choroby metabolicznej. Dopiero na podstawie diagnozy lekarz może wdrożyć prawidłowe leczenie. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają badania genetyczne.
Diagnoza choroby metabolicznej – co warto wiedzieć na ten temat:
- Diagnoza choroby metabolicznej – jak się ją stawia?
- Diagnoza choroby metabolicznej powinna opierać się o wyniki badań genetycznych
- Diagnoza choroby metabolicznej – jakie objawy mogą wskazywać na wrodzone zaburzenia metaboliczne?
- Diagnoza choroby metabolicznej jest ważna także w kontekście szczepień profilaktycznych
- Diagnoza choroby metabolicznej – leczenie chorób metabolicznych
🍎 Diagnoza choroby metabolicznej – jak się ją stawia?
Wrodzone choroby metaboliczne to grupa około 600 chorób genetycznych, które mogą długo rozwijać się bezobjawowo. Mimo że nowo narodzony maluch będzie miał prawidłowe wyniki w skali Apgar i w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub nawet lat nic nie będzie wskazywać na problemy ze zdrowiem, w jego organizmie może się rozwijać niebezpieczne schorzenie. Powikłania nieleczonych chorób metabolicznych są bardzo poważne – schorzenia te są odpowiedzialne za uszkodzenia w układzie nerwowych i mogą odpowiadać za ataki padaczki, wywołać śpiączkę lub nawet doprowadzić do ciężkiej niepełnosprawności umysłowej oraz fizycznej.
Diagnoza choroby metabolicznej ma na celu zidentyfikowanie dokładnego typu schorzenia metabolicznego. Wykonuje się ją w dwóch sytuacjach – po zauważeniu niepokojących objawów lub przy podejrzeniu choroby metabolicznej (np. na podstawie wywiadu rodzinnego). Dopiero na podstawie diagnozy lekarz może wprowadzić u małego pacjenta prawidłowe leczenie.
🍎 Diagnoza choroby metabolicznej powinna opierać się o wyniki badań genetycznych
Diagnoza choroby metabolicznej zaczyna się często od badań kierunkowych. Są to badania biochemiczne wykonywane z krwi i moczu. Badania te jednak nie zawsze są wymierne – z ich pomocą nie da się wykluczyć wszystkich znanych chorób metabolicznych ani też poznać bezpośredniej przyczyny wrodzonych zaburzeń metabolizmu, czyli zmian w genach. Dodatkowe ograniczenia to fakt, iż poziom substancji chemicznych w organizmie może się wahać pod wpływem różnych czynników i tym samym – fałszować wyniki badania biochemicznego. Z tego też powodu, przy podejrzeniu choroby metabolicznej, powinny być wykonywane przede wszystkim badania genetyczne.
Diagnoza choroby metabolicznej za pomocą badań DNA pozwala szybko zweryfikować podejrzenie choroby metabolicznej. Możliwości współczesnej genetyki są bardzo duże – na podstawie jednej małej próbki krwi (kilku kropel na specjalnej bibułce) i badań wykonywanych technologią NGS (Sekwencjonowanie Najnowszej Generacji) można zweryfikować ryzyko rozwoju wszystkich znanych wrodzonych chorób metabolicznych.
Badania takie jak np. test WES (najszersze badanie DNA wykorzystujące technologię NGS) pozwalają na przeskanowanie genów pacjenta pod kątem wszystkich mutacji związanych z chorobami metabolicznymi. Wynik badania genetycznego jest ważny przez całe życie i można go interpretować wielokrotnie w przyszłości. Jeśli u pacjenta pojawią się w przyszłości nowe objawy lub medycyna odkryje inną mutację odpowiedzialną za daną chorobę, lekarz może w oparciu o tę wiedzę poprawnie zdiagnozować schorzenie.
Badanie WES wykonuje się także w celu zidentyfikowania innych chorób genetycznych – na życzenie pacjenta na wyniku może się pojawić raport dotyczący wszystkich wykrytych schorzeń, a nie tylko chorób metabolicznych. Test jest pomocy w diagnostyce:
- objawów ze spektrum autyzmu;
- padaczek i innych zaburzeń neurologicznych;
- zaburzeń związanych z układem immunologicznym;
- genetycznie uwarunkowanych problemów ortopedycznych;
- cech dysmorfii
- i wielu innych przypadłości o podłożu genetycznym.
🍎 Diagnoza choroby metabolicznej – jakie objawy mogą wskazywać na wrodzone zaburzenia metaboliczne?
Skąd wiadomo, czy u dziecka lub osoby dorosłej konieczna jest diagnoza choroby metabolicznej? Początkowe objawy chorób metabolicznych mogą być bardzo niespecyficzne, mogą się one pojawić bardzo późno, np. w wieku kilku lat.
U chorego mogą wystąpić:
- drgawki;
- nadmierna senność lub nawet śpiączka;
- problemy żołądkowo-jelitowe;
- zaburzenia napięcia mięśniowego;
- zaburzenia rozwoju intelektualnego (w tym także objawy ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera).
Wykrycie choroby metabolicznej na etapie pierwszych objawów, np. już w wieku noworodkowym lub niemowlęcym daje szansę na zatrzymanie choroby. Często możliwe jest nawet cofnięcie niektórych objawów.
🍎 Diagnoza choroby metabolicznej jest ważna także w kontekście szczepień profilaktycznych
Choroby metaboliczne mogą się ujawniać pod wpływem spożywania konkretnych produktów, których organizm chorego nie potrafi metabolizować. W przypadku pacjentów z fruktozemią jest to fruktoza, natomiast chorzy na fenyloketonurię nie mogą przyjmować artykułów spożywczych oraz produktów leczniczych zawierających aspartam i fenyloalaninę.
Objawy chorób metabolicznych może nasilić także silny bodziec dla organizmu, taki jak wysoka gorączka w przebiegu infekcji lub szczepienie. Wiedza o genie choroby metabolicznej pozwala rodzicom i lekarzowi odpowiednio przygotować chorego do podania szczepienia. Diagnoza choroby metabolicznej ma więc na celu również uniknięcie ciężkich objawów, które mogą być mylone z niepożądanym odczynem poszczepiennym.
🍎 Diagnoza choroby metabolicznej – leczenie chorób metabolicznych
Gdy zostanie już postawiona diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej, można wdrożyć odpowiednie leczenie. W większości przypadków opiera się ono na indywidualnie dobranej, restrykcyjnej diecie eliminacyjnej. Przykładowo, u pacjenta z fruktozemię należy wyeliminować z diety cukier – fruktozę. Nie powinien on spożywać owoców oraz niektórych warzyw.
Niektóre choroby metaboliczne mogą wymagać suplementacji. Dobrym przykładem jest niedobór karnityny. Pacjent z tą chorobą metaboliczną powinien przyjmować suplementy z karnityną. Dzięki temu jego rozwój będzie przebiegał normalnie.
Badania genetyczne są niezastąpione u pacjentów, u których występują zróżnicowane i niespecyficzne objawy. Dzięki nim można wyznaczyć odpowiednią dla danego przypadku ścieżkę diagnostyczną. Badanie WES, dzięki temu, że analizuje wszystkie geny jednocześnie, to najszybszy sposób na znalezienie przyczyny choroby w genach. Dzięki wykonaniu testu genetycznego pacjent nie musi przechodzić przez tzw. odyseję diagnostyczną. Test warto wykonać zarówno u dzieci z pierwszymi objawami lub podejrzeniem wrodzonej choroby metabolicznej (np. u dzieci, u których w rodzinie zdiagnozowano wrodzoną chorobę metaboliczną), jak i u zdrowego noworodka – jako badanie profilaktyczne. Dzięki temu rodzice zyskują szansę na wyprzedzenie objawów choroby i uratowanie rozwoju swojej pociechy.
Wśród dostępnych badań WES na wyróżnienie zasługuje badanie WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych, które dzięki swojemu zakresowi zmieniło podejście do diagnostyki chorób metabolicznych i neurodegeneracyjnych.