Czym są choroby neurodegeneracyjne mózgu?
Ludzki mózg jest niezwykle złożonym narządem, który kontroluje każdą część naszego ciała. Zaburzenia jego pracy sprawiają, że organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Pojawiają się zaburzenia pamięci, otępienie czy sztywność mięśni. Przyczyną takiego stanu często są choroby neurodegeneracyjne. Zobacz poniżej, co to za schorzenia!
Spis treści:
1. Choroby neurodegeneracyjne — co to jest?
2. Choroby neurodegeneracyjne — przyczyny
3. Choroby neurodegeneracyjne — objawy
4. Jak diagnozuje się choroby neurodegeneracyjne u dzieci?
5. Choroby neurodegeneracyjne — leczenie
Choroby neurodegeneracyjne — co to jest?
Choroby neurodegeneracyjne to dość spora grupa schorzeń powodująca śmierć neuronów (komórek nerwowych w mózgu). Może to mieć wpływ na ruch, mowę, pamięć czy inteligencję. Zmiany w mózgu spowodowane przez schorzenia neurodegeneracyjne są nieodwracalne.
Choroby neurodegeneracyjne to dość duża grupa schorzeń. Wśród nich wymienia się m.in.:
• Chorobę Alzheimera
• Chorobę Parkinsona
• Pląsawicę Huntingtona
• Chorobę Alexandra
• Neuroakantocytozę
• Leukodystrofię
• Dziedziczną paraplegię spastyczną
• Rdzeniowy zanik mięśni
• Stwardnienie rozsiane
• Stwardnienie zanikowe boczne
• Chorobę Canavan
• Ataksję rdzeniowo-móżdżkowa
Choroby neurodegeneracyjne — przyczyny
Schorzenia neurodegeneracyjne mogą mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są wrodzone, co oznacza, że chorujemy na nie od urodzenia. Czynnikiem, który je powoduje, są mutacje genetyczne. Mogą one zostać odziedziczone w genach lub rozwinąć się spontanicznie.
Choroby neurodegeneracyjne możemy również nabyć w ciągu życia. W takim przypadku zwykle wywołuje je długotrwała ekspozycja na substancje toksyczne dla układu nerwowego, takie jak alkohol, narkotyki czy niektóre leki. Do ich rozwoju przyczynić może się także uraz głowy oraz infekcja układu nerwowego.
Choroby neurodegeneracyjne — objawy
Neurodegeneracyjne choroby to duża grupa schorzeń. Każde z nich może objawiać się nieco inaczej. Pojawiające się symptomy zależą głównie od tego, w której części mózgu obumarło najwięcej komórek nerwowych i jak rozległe jest owo uszkodzenie.
Chociaż lista objawów poszczególnych chorób neurodegeneracyjnych się różni, to możemy wymienić kilka symptomów, które pojawiają się najczęściej. Są to zaburzenia pamięci, otępienie, sztywność mięśniowa, problemy z mową oraz omamy.
Jak diagnozuje się choroby neurodegeneracyjne u dzieci?
Diagnostyka choroby neurodegeneracyjnej zależy od tego, jakie dolegliwości pojawiły się u pacjenta. Jednak niezależnie od symptomów zawsze zajmuje się nią głównie neurolog. Może on zadecydować o włączeniu w proces diagnostyczny także innych specjalistów np. psychiatry lub neurologopedy, ale nie zawsze jest to konieczne.
Diagnostykę zawsze rozpoczyna się od badania obrazowego mózgu, takiego jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Pozwoli ono ocenić, który obszar mózgu jest uszkodzony i w jakim stopniu. Warto wykonać także badanie genetyczne, które sprawdzi, czy mamy do czynienia z wrodzoną chorobą neurodegeneracyjną. Pamiętajmy jednak, że nie każdy test genetyczny wykryje każdą chorobę neurodegeneracyjną. Wybierzmy więc bardziej złożone badanie, takie jak WES Complex. Dzięki niemu szybciej otrzymamy diagnozę i unikniemy wykonywania kilku badań.
Choroby neurodegeneracyjne — leczenie
Niestety chorób neurodegeneracyjnych nie da się wyleczyć. Niemożliwe jest także cofnięcie uszkodzeń, które powstały w mózgu. Możemy jedynie zastosować leczenie farmakologiczne, które nieco spowolni rozwój choroby i złagodzi pojawiające się dolegliwości.
Leczenie farmakologiczne nie jest jedynym sposobem terapii chorób neurodegeneracyjnych. Dieta również może pomóc nieco złagodzić uporczywe dolegliwości. Musi ona być przede wszystkim uboga w substancje szkodliwe dla układu nerwowego, czyli cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je przede wszystkim w maśle, czerwonym mięsie i tłustych produktach mlecznych, takich jak śmietana. Produkty te warto zastąpić jedno- i wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Ich dobrym źródłem jest awokado, oliwa z oliwek, sezam czy orzechy.
Naszemu układowi nerwowemu pomóc możemy poprzez dostarczanie kwasu foliowego wraz z dietą. Pamiętajmy także o spożywaniu posiłków bogatych w witaminę B6, B12, antyoksydanty oraz błonnik pokarmowy.