Czym jest zespół Sotosa?
Zespół Sotosa jest dość rzadką chorobą genetyczną. Może ona powodować zmiany w wyglądzie twarzy oraz niepełnosprawność intelektualną u dziecka. Sprawdź, jakie dokładnie objawy mogą wskazywać na zespół Sotosa!
Spis treści:
- Skąd się bierze zespół Sotosa?
- Zespół Sotosa — objawy
- Choroba Sotosa a nowotwory
- Zespół Sotosa — diagnostyka i leczenie
Skąd się bierze zespół Sotosa?
Choroba Sotosa jest rzadką chorobą o podłożu genetycznym. Występuje ona u jednego na 15 000 dzieci. W zdecydowanej większości przypadków powoduje ją mutacja w obrębie genu NSD1. Zwykle powstaje ona spontanicznie, co oznacza, że nie jest dziedziczona po rodzicach.
Zespół Sotosa — objawy
Pierwsze objawy zespołu Sotosa u dziecka widoczne są już po jego narodzinach. Dzieci z tym schorzeniem są znacznie wyższe niż ich rówieśnicy. Mają także obniżone napięcie mięśniowe, co przyczynia się do problemów z karmieniem. Częstym objawem choroby Sotosa u noworodków jest także żółtaczka.
U dziecka z zespołem Sotosa zauważyć można bardzo charakterystyczne cechy wyglądu fizycznego, takie jak:
- Makrocefalia
- Głowa o kształcie gruszki
- Duże dłonie i stopy
- Wąska i pociągła twarz
- Wysokie i duże czoło
- Duża odległość między źrenicami (hiperteloryzm)
- Wydatny podbródek
- Cofnięta linia włosów
- Zarumienione policzki
Jednym z głównych objawów choroby Sotosa jest także niepełnosprawność intelektualna. Często u dzieci dotkniętych tym schorzeniem pojawiają się opóźnienia rozwojowe oraz zaburzenia zachowania.
Choroba Sotosa a nowotwory
Borykanie się z chorobą Sotosa pociąga za sobą także większe ryzyko zachorowania na nowotwór. Zwiększa się ono o 3,9% w porównaniu do osób zdrowych. Najczęstsze rodzaje nowotworów, które rozwijają się u chorych na zespół Sotosa to:
- Guz Wilmsa
- Nowotwór wątrobowokomórkowy
- Neuroblastoma
- Potworniak okolicy krzyżowo-guzowej
Zespół Sotosa — diagnostyka i leczenie
Zespół Sotosa zdiagnozować możemy tylko poprzez wykonanie badań genów u dziecka. Bez diagnostyki genetycznej nie da się postawić jednoznacznego rozpoznania. Ich pominięcie powoduje duże ryzyko otrzymania nieprawidłowej diagnozy. Najlepiej więc wykonać takie badanie jak najszybciej. Szczególnie polecane są do tego badania kompleksowe, takie jak test WES. Dzięki tak nowoczesnemu badaniu potencjalna wada w genach na pewno nie zostanie pominięta.
Zespół Sotosa jest chorobą nieuleczalną. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe, które może nieco złagodzić pojawiające się objawy. O jego formie decyduje lekarz.