Czym są choroby genetyczne jednogenowe?
Choroby genetyczne to duża grupa chorób. Dzieli się je na chromosomalne, jednogenowe i wielogenowe. Do tych wywołanych przez mutacje w jednym genie zalicza się m.in. mukowiscydozę, daltonizm czy zespół Retta. Dowiedz się więcej o chorobach genetycznych jednogenowych!
Spis treści:
- Czym są choroby genetyczne jednogenowe?
- Przykłady chorób genetycznych jednogenowych
- Diagnostyka genetycznych chorób jednogenowych
Czym są choroby genetyczne jednogenowe?
Choroby genetyczne jednogenowe spowodowane są wadą znajdującą się tylko w jednym genie. Dzieli się je na:
- Choroby genetyczne autosomalne dominujące — mogą się ujawnić, gdy jeden z rodziców przekaże nam wadliwy gen. Zaliczamy do nich m.in. pląsawicę Huntingtona czy stwardnienie guzowate.
- Choroby genetyczne autosomalne recesywne — zaczynają się rozwijać, gdy dziecko odziedziczy wadliwy gen od ojca i matki. Tego typu choroby to np. mukowiscydoza czy fenyloketonuria.
- Choroby genetyczne dominujące sprzężone z płcią — dotyczą one chromosomu X. Takie choroby to m.in. zespół Retta oraz zespół Blocha-Sulzberga.
- Choroby genetyczne recesywne sprzężone z płcią — w tym przypadku wada musi wystąpić na obu chromosomach. Takie choroby to m.in. daltonizm czy hemofilia.
Przykłady chorób genetycznych jednogenowych
Przykładem jednej z najczęstszych chorób jednogenowych jest fenyloketonuria. Jest to choroba metaboliczna. Chorzy na nią nie posiadają enzymu potrzebnego do przetwarzania fenyloalaniny. W konsekwencji pojawiają się zaburzenia zachowania, a ich mocz ma charakterystyczny zapach.
Powszechną chorobą jednogenową jest także hemofilia. Jest to wrodzona skaza krwotoczna, przez którą krew nie może prawidłowo krzepnąć. Skutkuje ona siniakami oraz częstymi krwotokami wewnętrznymi.
Stwardnienie guzowate również jest genetyczną chorobą jednogenową. Wywołuje ona zmiany skórne przypominające guzy. Pojawić mogą się również białe plamy. Często stwardnienie guzowate prowadzi do powikłań neurologicznych, takich jak padaczka.
Diagnostyka genetycznych chorób jednogenowych
Choroby jednogenowe rozpoznaje się w trakcie diagnostyki genetycznej. Tylko analiza DNA pacjenta pozwala sprawdzić, czy pacjent cierpi na tego typu nieprawidłowość. Aktualnie zaleca się pacjentom badania genetyczne, które wykorzystują do analizy nowoczesne technologie. Przykładem często polecanego badania jest test WES, w którym używana jest technologia NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji).