Choroba Niemanna-Picka – czyli „dziecięcy Alzheimer”
Choroba Niemanna-Picka zalicza się do grupy genetycznie uwarunkowanych dziedzicznych lipidowych chorób spichrzeniowych czy też leukodystrofii. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego gromadzenia się lipidów, a więc tłuszczów w narządach wewnętrznych (wątrobie, śledzionie, mózgu, płucach czy szpiku kostnym). Ponieważ schorzenie to prowadzi do stopniowej demencji, potocznie nazywane jest „dziecięcym Alzheimerem”.
Choroba swoją nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego pediatry Alberta Niemanna, który w 1914 roku opisał przypadek małego dziecka z powiększonymi gruczołami chłonnymi, śledzioną i wątrobą oraz nabrzmiałą skórą twarzy o pociemniałej barwie. 6 lat później, czyli w roku 1920, inny lekarz - Ludwig Pick — badając podobne przypadki, uznał, że jest to nowe, nieznana dotąd schorzenie.
Choroba Niemanna-Picka występuje na całym świecie. Niemniej częstotliwość występowania tego schorzenia jest wyższa w niektórych populacjach, m.in. wśród żydów aszkenazyjskich, w Nowej Szkocji, Tunezji, Maroko, Algierii, w południowym Nowym Meksyku czy Kolorado.
Warto przeczytać: Pląsawica Huntingtona – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Niemanna-Picka – przyczyny
Istnieją 4 typy choroby Niemanna-Picka – A, B, C i D. Wszystkie dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że dziecko musi odziedziczyć uszkodzoną kopię genu po każdym z rodziców, aby zachorować. Za dwa pierwsze typy choroby Niemanna-Picka odpowiadają mutacje w genie SMPD1, za typ C – mutacje w genach NPC1 i NPC2. Typ D jest prawdopodobnie efektem zmian w obrębie genu NPC1. Na skutek nieprawidłowości genetycznych organizm osoby chorej nie wytwarza enzymów (bądź wytwarza je tylko w niewielkiej ilości) niezbędnych do prawidłowego transportowania i magazynowania lipidów – w przypadku typów A i B sfingomieliny, w przypadku typów C i D – cholesterolu.
Złogi tłuszczu gromadzą w różnych narządach wewnętrznych, w tym w mózgu, śledzionie, wątrobie, płucach i szpiku kostnym, zaburzając ich pracę.
Choroba Niemanna-Picka – objawy
Każdy typ choroby Niemanna-Picka charakteryzuje się trochę innymi objawami. Inny będzie też moment wystąpienia pierwszych dolegliwości czy ich nasilenie.
TYP A: pierwsze problemy zdrowotne ujawniają się już w okresie noworodkowym lub niemowlęcym. U dziecka cierpiącego na chorobę Niemanna-Picka typu A stwierdza się:
- żółtaczkę,
- powiększenie wątroby (hepatomegalię),
- drgawki,
- nieprawidłowe odruchy,
- niepełnosprawność intelektualną.
Niestety ten typ choroby Niemanna-Picka daje źle rokowania. Dziecko przeżywa nie dłużej niż 2–4 lata.
TYP B: pierwsze objawy pojawiają się zwykle w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. U dziecka cierpiącego na chorobę Niemanna-Picka typu B można zaobserwować:
- powiększenie wątroby,
- powiększenie śledziony,
- trudności z oddychaniem,
- niewydolność serca.
Co ważne, w przebiegu choroby Niemanna-Picka typu B nie występują zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dziecko dożywa albo późnego dzieciństwa, albo wieku dorosłego.
TYPY C i D: pierwsze objawy choroby Niemanna-Picka typu C i D mogą pojawić się w różnym momencie życia – w dzieciństwie, okresie dojrzewania albo dopiero w dorosłości. Na obraz kliniczny składają się następujące objawy:
- lekkie powiększenie śledziony i wątroby,
- zaburzenia chodu,
- problemy z połykaniem,
- brak możliwości spoglądania w dół,
- sukcesywna utrata wzroku i słuchu,
- hipercholesterolemia.
Choroba Niemanna-Picka – diagnostyka
Diagnoza stawiana jest na podstawie widocznych u dziecka objawów (obrazu klinicznego) oraz wyników badań laboratoryjnych, w tym badania poziomu sfingomielinazy i lipidogramu. W Polsce dostępne są również badania genetyczne w kierunku mutacji powodujących chorobę. Schorzenie można rozpoznać również na etapie prenatalnym poprzez analizę genetyczną komórek pozyskanych z płynu owodniowego (amniopunkcja).
Ciekawy artykuł: Choroba Brutona – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Niemanna-Picka – leczenie
Na chorobę Niemanna-Picka wciąż nie udało znaleźć się skutecznego leku. U pacjentów ze zdiagnozowanym typem B całkiem dobre efekty przynosi przeszczep szpiku kostnego. Naukowcy widzą szanse w terapiach enzymatycznej i genowej. Ta ostatnia wciąż pozostaje jednak w fazie eksperymentu. Chorzy stosują czasem dietę niskocholesterolową, ale nie wydaje się ona zbyt skuteczna.
Ze względu na ograniczone możliwości leczenia choroba Niemanna-Picka niestety jest chorobą śmiertelną. Większość cierpiących na nią osób umiera przed ukończeniem 20 lat. Chorzy, u których pierwsze objawy pojawiły się dopiero w dorosłości mają szansę na dłuższe przeżycie, jednak rzadko kiedy udaje im się przekroczyć 40 lat. Musimy mieć nadzieję, że dzięki pracom naukowców już niedługo to się zmieni.
Tekst opracowany na podstawie:
[1] http://www.niemannapicka.pl/sickness.php[2] J. Bandorowicz-Pikuła, S. Pikuła, A. Tylki-Szymańska, Patogeneza lipidowych chorób spichrzeniowych, „Postępy Biochemii” 2011, 57 (2), s. 158–167.
[3] Choroba Niemanna-Picka, opracowała Katarzyna Ziaja http://neuropsychologia.org/choroba-niemanna-picka [dostęp: 29.12.2018].
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: © Designed by Freepic.diller