Choroba Menkesa, czyli choroba kręconych włosów – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Menkesa (zespół Menkesa) jest wrodzoną, neurodegeneracyjną wadą metabolizmu miedzi. Na skutek genetycznych nieprawidłowości pierwiastek ten nie wchłania się do organizmu dziecka. Prowadzi to do jego niedoboru i w konsekwencji do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby Menkesa są kręcone, bardzo łamliwe włosy o stalowym zabarwieniu. Czym jeszcze objawia się to rzadkie schorzenie i jak możemy je zdiagnozować?
Choroba Menkesa – gen, którego mutacja wywołuje chorobę mieści się na chromosomie X
Tym genem jest gen ATP7A, który zawiera instrukcję o budowie białka – ATP-azy. Jaką funkcję w organizmie pełni to białko? Przede wszystkim bierze udział we wchłanianiu miedzi ze spożywanego pokarmu oraz usuwaniu jej nadmiaru. Dzięki niemu miedź jest również transportowana do mózgu. Gdy gen ATP7A zostanie uszkodzony, wszystkie te procesy zaczynają szwankować, a miedź rozchodzi się po organizmie w nieprawidłowy sposób. Nadmiar pierwiastka kumuluje się w jelicie oraz w nerkach, natomiast w mózgu i wątrobie jest go za mało. Miedź, którą chory dostarcza w pożywieniu nie przenika z przewodu pokarmowego do jego organizmu.
Zobacz też: Genetyczne choroby metaboliczne – jak wpływają na rozwój naszych dzieci
Choroba Menkesa – częściej chorują na nią chłopcy
Choroba Menkesa jest chorobą dziedziczoną recesywnie, sprzężoną z płcią, a dokładnie z chromosomem X. Jak wiadomo, mężczyźni mają tylko jeden taki chromosom. Wystarczy więc, że będą posiadali tylko jedną kopię uszkodzonego genu ATP7A, aby wystąpiła u nich choroba Menkesa. Kobiety, które są wyposażone w dwa chromosomy X musiałyby odziedziczyć aż dwie kopie wadliwego genu, żeby zachorować. Taka sytuacja jest oczywiście dużo mniej prawdopodobna. Z tego właśnie powodu choroba Menkesa znacznie częściej występuje u chłopców. Dziewczynki są przeważnie bezobjawowymi nosicielkami mutacji, ale mogą ją niestety w przyszłości przekazać potomstwu.
Włosy dzieci z chorobą Menkesa mają bardzo nietypową budowę
Są sztywne, skręcone, matowe i bardzo łatwo się łamią. Mogą też mieć srebrny lub nawet biały kolor. Ale charakterystyczna struktura włosa nie jest niestety jedynym objawem choroby Menkesa. Dziecko dotknięte tym schorzeniem ma też niepełnosprawność intelektualną, drgawki, kłopoty z poruszaniem się, obniżone napięcie mięśni oraz wiotką skórę (wygląda tak, jakby było jej za dużo). Ponadto mogą wystąpić u niego uchyłki pęcherza moczowego i większa skłonność do złamań. Charakterystyczne są również rysy twarzy – maluch ma pulchne, opadające policzki, zapadnięty grzbiet nosa, opadające powieki, małą żuchwę i ubogą mimikę.
Choroba Menkesa pierwsze objawy daje już w okresie niemowlęcym. Uwidaczniają się między 2. a 4. miesiącem życia. Większość maluchów dotkniętych tym schorzeniem umiera niestety przed 4 urodzinami. Wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia może jednak wydłużyć im życie.
Przeczytaj również: Zespół Dravet (ciężka padaczka miokloniczna) – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Menekesa – diagnozę stawia się na podstawie objawów, badania poziomu miedzi i testu DNA
Podstawowym badaniem wykonywanym u dziecka z podejrzeniem choroby Menkesa jest badanie poziomu miedzi i ceruloplazminy we krwi. U chorych stężenie obu tych substancji jest bowiem zawsze niskie. Zespół Menkesa można zdiagnozować również przy pomocy genetycznych testów przesiewowych dla dzieci, choćby badania WES PROFILAKTYKA.
Jest to najszersze dostępne badanie genetyczne przeznaczone dla osób zdrowych, u których nie występują jeszcze niepokojące objawy. W badaniu sprawdzane jest aż 23 tysiące genów, czyli wszystkie jakie występują w organizmie pacjenta.
Aby dziecko zostało kompleksowo przebadane wystarczy sucha kropla krwi, którą można pobrać praktycznie zaraz po jego narodzinach. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie choroby, nim ta zacznie się ujawniać. Jest to bardzo ważne, ponieważ im wcześniej postawimy diagnozę, tym większe szanse na efektywne leczenie.
W przypadku choroby Menkesa polega ono na codziennym podawaniu dziecku preparatów z miedzią. Ma to służyć uzupełnieniu niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Tym sposobem możemy spowolnić postęp choroby, a tym samym przedłużyć dziecku życie.
Tekst opracowany na podstawie:
- I. Kochanowska, E. Hampel-Osipowicz, P. Waloszczyk, Choroba Menkesa — genetyczny defekt metabolizmu miedzi, “Neurologia Dziecięca”, 2008, Vol. 17, nr 33, s. 63–67.
- K. Ziaja, Choroba Menkesa — choroba kręconych włosów. https://chorobyrzadkie.blogspot.com/2017/07/choroba-menkesa-choroba-kreconych-wosow.html [dostęp: 17.11.2017 r.].
Masz pytania odnośnie badania WES PROFILAKTYKA? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl