Choroba Krabbego – jakie daje objawy i jak ją diagnozować?
Objawy choroby Krabbego mogą być różnorodne i występować z odmiennym nasileniem. Dynamika tego schorzenia jest bardzo zmienna, lecz najczęściej diagnozuje się je pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia dziecka. Postać niemowlęca jest najcięższa i w wielu wypadkach prowadzi do śmierci przed ukończeniem 2 lub 3 roku życia. Czym jest choroba Krabbego i jakie są jej objawy? W jaki sposób badania genetyczne oparte na panelu NGS mogą pomóc przedłużyć życie dziecka? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Spis treści:
Choroba Krabbego – czym jest?
Jakie są przyczyny choroby Krabbego?
Choroba Krabbego — objawy — jak je rozpoznać?
Panel NGS — podstawa diagnozy choroby Krabbego
Choroba Krabbego – czym jest?
Choroba Krabbego jest to dziedziczna choroba układu nerwowego, związana z mutacją w genie GALC. Powoduje brak galaktocerebrozydazy, tzn. enzymu, który potrzebny jest do właściwego metabolizmu mieliny.
Uznawana jest za chorobę rzadką. Szacuje się, że dotyka 1 na 100 000 noworodków. Występuje w postaci niemowlęcej, późnoniemowlęcej/młodzieńczej i dorosłej. 80% chorych dotyka pierwsza postać choroby – niemowlęca, która ma najcięższy przebieg. W diagnozie schorzenia nieocenioną rolę przypisuje się badaniom genetycznym dzieci. Zanim pojawią się jakiekolwiek objawy choroby Krabbego, schorzenie może zostać już rozpoznane.
Jakie są przyczyny choroby Krabbego?
Przyczyną choroby Krabbego jest zmiana w genie GALC, który ma za zadanie kontrolować metabolizm mieliny w organizmie. Mielina jest to substancja, która osłania nasze komórki nerwowe i zapewnia im właściwe przewodzenie impulsów nerwowych. W przypadku, gdy jej metabolizm przebiega nieprawidłowo, dochodzi do niszczenia komórek nerwowych, bez których układ nerwowy nie może prawidłowo funkcjonować.
Choroba Krabbego dziedziczona jest w sposób autosomalnie recesywny. Innymi słowy, obie kopie genu GALC (czyli po jednej kopii odziedziczonej od każdego z rodziców) muszą mieć wadliwą postać, by zaburzenie to mogło się ujawnić. By zdiagnozować posiadanie tego genu u przyszłych rodziców, należy przeprowadzić badania genetyczne, gdyż jego mutacja u osoby dorosłej nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Szacunkowo 1 na 150 osób jest nosicielem tej zmiany, która w połączeniu ze zmianą w genie partnera staje się dużym zagrożeniem dla dziecka.
Choroba Krabbego — objawy — jak je rozpoznać?
Choroba Krabbego objawy ma różnorodne, gdyż są zależne od postaci choroby.
Objawy postaci niemowlęcej choroby Krabbego to przede wszystkim:
- trudność z utrzymaniem główki
- drażliwość
- gorączki o niejasnym pochodzeniu
- problemy z karmieniem
- zaciskanie kciuka i dłoni
- sztywność mięśni, następnie obniżone napięcie mięśniowe
- niewłaściwe napięcie mięśniowe
- drgawki
- wymioty
- opóźniony rozwój psychoruchowy
- utrata wzroku i słuchu
Objawy postaci późnoniemowlęcej/młodzieńczej i dorosłej:
- gorączki niewiadomego pochodzenia
- drażliwość
- zaburzenia napięcia mięśniowego
- mrowienie, drętwienie
- ogólne osłabienie
- zaburzenia chodu
- ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej ciała)
- porażenie jednej ze stron ciała
- utrata wzroku
Od tego, jak zaawansowane są objawy choroby Krabbego zależą rokowania. W przypadku, gdy diagnoza zostanie postawiona na bardzo wczesnym etapie lub przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów, szanse na przedłużenie życia dziecka i poprawę jego jakości są największe. Do tak szczegółowego i wnikliwego diagnozowania chorób służą badania genetyczne oparte na panelu NGS.
Panel NGS — podstawa diagnozy choroby Krabbego
Najbardziej nowoczesne i najdokładniejsze badania genetyczne oparte są na technologii NGS (Sekwencjonowanie Najnowszej Generacji). Wykorzystuje się ją przy przeprowadzaniu badań WES i Paneli NGS. Są możliwe do wykonania zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Dostępność badań genetycznych jest bardzo szeroka. Możliwe są do wykonania mini panele NGS, które kontrolują kilka określonych genów pod kątem mutacji oraz większe — kompleksowe badania WES, czyli badania całego eksomu, które swoim zasięgiem obejmują wszystkie geny – aż 23 000. W badaniach WES wyróżnia się wersję STANDARD, dzięki której analizowana jest część genów nazwana eksonem oraz wersję WES PREMIUM, która dodatkowo sprawdza drugą część genów – introny.
Badania genetyczne jednoznacznie potwierdzają chorobę Krabbego. Diagnoza oparta na objawach występujących u pacjenta, wynikach badań neurologicznych, badaniach enzymatycznych często jest niewystarczająca i wydłuża czas do rozpoczęcia leczenia, który w przypadku tego rzadkiego, ale groźnego schorzenia ma nieocenione znaczenie.
Prawidłowa diagnoza genetyczna choroby Krabbego to możliwość wprowadzenia leczenia, którego celem jest spowolnienie rozwoju objawów, stąd też jego szybkie wdrożenie zmniejsza ryzyko śmierci pacjenta. Stosowane są środki normujące napięcie mięśniowe, fizjoterapia, rehabilitacja. W niektórych wypadkach dokonuje się przeszczepu szpiku kostnego lub stosuje się terapię komórkami macierzystymi, które są pobrane od niespokrewnionego dawcy. Wraz z rozwojem nauki cały czas trwają pracę nad możliwością wprowadzenia metody genowej, która polega na zastąpieniu zmienionego genu prawidłową kopią. Zastosowanie w przyszłości tego rozwiązania może okazać się szansą na efektywne leczenie choroby Krabbego.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj: