Choroba Gauchera i inne choroby wątroby – co musisz o nich wiedzieć?
Dokucza ci uciskający ból po prawej stronie brzucha? To może być znak, że powinieneś bardziej zadbać o swoją wątrobę. Dolegliwości w okolicy wątroby mogą mieć bardzo różne przyczyny i sugerować takie choroby wątroby jak: ostre lub przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, marskość spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu, kamica dróg żółciowych czy wreszcie nowotwory — to oczywiście tylko wybrane spośród najczęściej występujących zaburzeń, atakujących ten narząd.
Musisz pamiętać, że zadaniem wątroby jest przede wszystkim oczyszczenie naszego ciała z wszelkich toksycznych substancji, które powstają w naturalny sposób, np. podczas trawienia pokarmów. Wątroba jest więc niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.
Alkohol, tłusta dieta, leki — czynniki, które mogą wywołać choroby wątroby
Alkohol jest produktem, który w sposób szczególny szkodzi naszej wątrobie, jest dla niej niczym trucizna. To przecież właśnie wątroba neutralizuje działanie alkoholu, a co za tym idzie musi się sporo napracować, gdy dostarczamy go do organizmu w zbyt dużych ilościach. Nadużywanie alkoholu bywa niestety bezpośrednią przyczyną marskości wątroby – stanu, który może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej i być bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia.
Innym, równie szkodliwym produktem dla wątroby jest tłuste, smażone jedzenie. Dzieje się tak dlatego, że odpowiada ona w pewnym stopniu za trawienie tłuszczów. Częste spożywanie posiłków bogatych w tłuszcz obciąża wątrobę, męczy ją i nie daje szans na regenerację. Nadmiar tłuszczu odkłada się wówczas w wątrobie, co może doprowadzić do jej powiększenia i stłuszczenia.
I wreszcie wątroba może zostać uszkodzona na skutek działania niektórych leków, dlatego przed zażyciem któregokolwiek z nich powinieneś zawsze porodzić się lekarza.
Jak ulżyć wątrobie? Przede wszystkim zrezygnować z ciężkich potraw i zminimalizować spożycie alkoholu. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na cały twój organizm, również na wątrobę.
Choroba Gauchera – choroba wątroby , której przyczyna leży w genach
Choroba Gauchera jest poważną, ale wciąż mało znaną chorobą genetyczną. Jej obecność powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, śledziony, układu nerwowego i kostnego. Powstaje na skutek mutacji genetycznej genu GBA, która uniemożliwia rozkład lipidów (tłuszczów) w organizmie człowieka. W efekcie gromadzą się one w komórkach ciała i uszkadzają je.
.
Powiększenie wątroby, niedokrwistość, zmiany kostne – Choroba Gauchera i jej typowe objawy
Choroba Gauchera może mieć różny przebieg, znane są bowiem aż 3 typy tego schorzenia. Niemniej jednak aż 99% pacjentów zmaga się z typem I. Objawia się on przede wszystkim powiększeniem wątroby i śledziony, małopłytkowością i niedokrwistością. U chorych bardzo często dochodzi też do zmian kostnych, złamań i deformacji. II typowi choroby dodatkowo towarzyszą jeszcze zmiany neurologiczne, takiej jak drgawki czy postępujący zanik zdolności psychomotorycznych. Typ III poniekąd łączy ze sobą wszystkie te objawy, ponadto pojawia się tutaj upośledzenie umysłowe i zaburzenia skurczu mięśni.
Choroba Gauchera to rzadka choroba genetyczna, można ją wykryć podczas badań prenatalnych!
W diagnostyce choroby Gauchera wykonuje się badania krwi (na obecność określonych substancji oraz biopsję wątroby). Co więcej można ją rozpoznać jeszcze u rozwijającego się płodu poprzez badania prenatalne. W tym celu w kosmówce lub płynie owodniowym sprawdza się poziom określonych enzymów.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie:Designed by Asierromero