Choroba Canavan – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Canavan (zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego, leukodystrofia gąbczasta, Canavan-van Bogaerta-Bertranda) jest bardzo rzadką dziedziczną chorobą genetyczną. Atakuje układ nerwowy dziecka, doprowadzając do stopniowego zwyrodnienia istoty białej i szarej w mózgu. Charakteryzuje ją przede wszystkim obniżenie sprawności ruchowej i intelektualnej o różnym stopniu nasilenia.
Schorzenie swoją nazwę zawdzięcza amerykańskiej lekarce i neuropsychologowi Myrtelle May Canavan, która opisała je jako pierwsza w 1931 roku.
Choroba Canavan – co ją powoduje?
Choroba Canavan należy do grupy tzw. leukodystrofii. To rzadkie, postępujące, metaboliczne zaburzenia genetyczne, które mogą upośledzić funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.
Choroba Canavan wiąże się z niedoborem N‑acetyloaspartazy. Enzym ten ma za zadanie rozłożyć kwas N‑acetylo-L-asparaginowy (NAA) – substancję występującą głównie w komórkach nerwowych mózgu. Nie do końca wiadomo, jaką rolę w organizmie pełni ten kwas. Naukowcy przypuszczają jednak, że uczestniczy on w produkcji osłonek mielinowych lub odpowiada za transport cząsteczek wody na zewnątrz neuronów.
Jednak z powodu mutacji w jednym z genów zlokalizowanych na chromosomie 17 – genie ASPA – aktywność enzymu spada, uniemożliwiając prawidłowy rozkład kwasu N‑acetylo-L-asparaginowego. Kwas odkłada się w mózgu w sporych ilościach i poważnie go uszkadza (przede wszystkim istotę białą). Nadmiar NAA niszczy również osłonki mielinowe – struktury pełniące funkcję ochronną oraz usprawniające przewodzenie impulsów nerwowych.
Choroba Canavan dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to, że aby wystąpiła u dziecka, jeden i drugi rodzic musi posiadać uszkodzony gen, a potem musi jeszcze przekazać go potomstwu. Schorzenie występuje na całym świecie, częściej stwierdza się je jednak u Żydów aszkenazyjskich.
Ciekawy artykuł: Badania DNA i ich rola we współczesnej medycynie
Dziecko na początku rozwija się normalnie – przełom następuje po kilku miesiącach od narodzin…
Dziecko dotknięte chorobą Canavan przez pierwsze kilka miesięcy swojego życia wydaje się rozwijać zupełnie normalnie. Ok. 3–5 miesiąca po narodzinach można już jednak dostrzec pierwsze zaburzenia rozwoju malucha.
Opóźnienie dotyczy przede wszystkim rozwoju motorycznego – dziecko nie przewraca się, nie kontroluje ruchów głowy, nie siedzi bez podparcia, a później również nie chodzi samodzielnie. Typowe dla tego schorzenia jest również słabe napięcie mięśni lub niedowłady spastyczne oraz wielkogłowie. Ponadto mogą pojawić się napady padaczkowe, problemy z zaśnięciem, problemy z karmieniem, refluks żołądkowo-przełykowy, wymioty oraz zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.
Trzeba jednak pamiętać, że objawy choroby mogą być różne w zależności od tego, z którą postacią choroby mamy do czynienia. A są ich dwie: ciężką, o wczesnym początku, oraz łagodną, która ujawnia się u dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych.
To może Cię zainteresować: Wady cewy nerwowej – jak możemy chronić przed nimi nasze dziecko
Choroba Canavan – jak jest rozpoznawana?
Diagnostyka opiera się na obserwacji objawów występujących u dziecka. W celu potwierdzenia choroby sprawdza się również stężenie kwasu N‑acetylo-L-asparaginowego w moczu, we krwi, w płynie mózgow-rdzeniowym oraz w tkance mózgowej. Niedobór enzymu N‑acetyloaspartazy może ponadto hodowla fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej. Istnieje też możliwość rozpoznania choroby Canavan jeszcze na etapie prenatalnym za pomocą analizy płynu owodniowego lub biopsja trofoblastu oraz dostępnych w Polsce badań genetycznych. Zadaniem tych ostatnich jest oczywiście wykrycie mutacji w genie ASPA.
Jak leczy się chorobę Canavan
Leczenie choroby Canavan powinno być ukierunkowane na łagodzenie objawów występujących u dziecka. Wczesna interwencja obejmująca m.in. intensywną rehabilitację może poprawić ogólne funkcjonowanie dziecka. W przypadku występowania drgawek ulgę przynoszą zwykle leki przeciwdrgawkowe.
Choroby Canavan, podobnie jak większości chorób genetycznych, nie jesteśmy jeszcze w stanie leczyć przyczynowo. Możemy jedynie łagodzić jej objawy. Obiecującą metodą leczenia wydaje się terapia genowa. Niestety w dalszym ciągu znajduje się ona w fazie eksperymentalnej.
Choroba Canavan daje różne rokowanie — w zależności od stopnia nasilenia objawów. Długość życia dzieci dotkniętych ciężką postacią leukodystrofii gąbczastej wynosi zwykle ok. 10 lat, czasem więcej. Postać lekka daje dobre rokowania, a długość życia dziecka nie musi odbiegać od przeciętnej.
Źródła:
[1] https://ghr.nlm.nih.gov/condition/canavan-disease[2] https://rarediseases.org/rare-diseases/canavan-disease/
[3] https://www.orpha.net/data/patho/PL/ChorobaCanavan-PLplAbs8.pdf
[4] K. Ziaja, Choroba Canavan, https://chorobyrzadkie.blogspot.com/2017/01/choroba-canavan.html [dostęp: 25.10.2018 r.].
Autor: Natalia Jeziorska – redaktor medyczny
Zdjęcie: © Oksana Kuzmina/ 123rf/com