Prawidłowe rozpoznanie celiakii — jak rozpoznać u dziecka?
Celiakia u dzieci może wiązać się z szeregiem objawów — od biegunki i bólu brzucha, aż po kłopoty z prawidłowym rozwojem. Dlatego tak kluczowe jest jej wczesne wykrycie oraz wprowadzenie bezglutenowej diety. Podejrzewasz, że Twój maluch może chorować na celiakię? Jak rozpoznać u dziecka to schorzenie?
Celiakia — jak rozpoznać u dziecka jej obecność?
Celiakia jest schorzeniem autoimmunologicznym, które sprawia, że po przyjęciu glutenu (białka roślinnego obecnego w takich zbożach jak pszenica, jęczmień owies czy żyto) kosmki jelitowe są atakowane przez organizm. Choroba może przejawiać się bardzo różnymi symptomami, np. takimi jak biegunki, nudności, wymioty i bóle brzucha. Na celiakię narażone są osoby posiadające określone geny — HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8, jednak muszą one zostać aktywowane, np. pod wpływem stresu. A zdarzyć się to może w każdym wieku, nawet w okresie dorosłości.
Dowiedz się więcej: Problemy z brzuszkiem, powolny rozwój i wzrost u dziecka? To może być celiakia
Prawidłowa diagnostyka celiakii — jak rozpoznać u dzieci to schorzenie?
Pierwszym krokiem, jaki powinno się uczynić w celu zdiagnozowania celiakii, jest przeprowadzenie testów DNA. To niezwykle prosta, szybka oraz bezbolesna metoda, która pozwala na postawienie diagnozy, nawet u bardzo małych dzieci. Należy przecież pamiętać, iż badania przeciwciał we krwi u dzieci poniżej drugiego roku życia mogą dawać wyniki fałszywie ujemne, gdyż takie maluchy nie posiadają jeszcze prawidłowo ukształtowanego układu odpornościowego. Na rezultat może wpływać także bezglutenowa dieta dziecka, którą celowo lub nie, stosują jego rodzice.
Z kolei testy genetyczne nie mają takich ograniczeń i dają możliwość pewnego wykluczenia celiakii, dzięki sprawdzeniu badanego dziecka na obecność genów HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Właśnie dlatego wszelką diagnostykę najlepiej jest rozpocząć od testów DNA, a następnie potwierdzić je badaniem z krwi w kierunku przeciwciał. Wczesne rozpoznanie to kluczowy krok, dzięki któremu rodzice mogą szybko wprowadzić do życia dziecka dietę bezglutenową i zapobiec wszelkim trwałym szkodom, które może wyrządzić gluten.
Bezglutenowo nie znaczy nie smacznie — zasady diety bezglutenowej u dzieci
Dieta dziecka nietolerującego glutenu musi być dostosowana do jego wieku i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rodzic dziecka cierpiącego na celiakię musi wiedzieć, które artykuły spożywcze może bezpiecznie mu podawać, a które są absolutnie zabronione. Musi też zdawać sobie sprawę, że niektóre bezglutenowe produkty są uboższe w witaminy i składniki mineralne, dlatego konieczna może być dodatkowa suplementacja.
Wbrew powszechnej opinii posiłki bezglutenowe też mogą być smaczne i pożywne. Wśród całego asortymentu artykułów spożywczych dostępnych w sklepach, bardzo wiele jest bowiem naturalnie bezglutenowych. Jedyne co musimy zrobić, to dokładnie zapoznawać się z treścią etykiet. Warto pamiętać, że dla dziecka chorego na celiakię nawet minimalna ilość glutenu może być szkodliwa. Dlatego składnik ten musi być wyeliminowany do zera.
Przeczytaj też: Celiakia — choroba jelit, której przyczyna ukryta jest w genach
Zdjęcie: ©Svitlana Martynova/ 123rf.com
Masz pytania odnośnie testu DNA na celiakię? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl