Brak miesiączki — co może być tego przyczyną
Wiek, w którym dziewczynka dostaje swój pierwszy okres jest sprawą indywidualną i uzależnioną od bardzo wielu czynników. Na to kiedy pojawi się menstruacja wpłynie na pewno kondycja zdrowotna dziewczynki, ale też sposób jej odżywiania czy masa ciała. Swoją rolę odegrają tutaj również geny, okazuje się bowiem, że pod tym względem bardzo wiele kobiet jest podobnych do swoich matek. Menarche, bo tak w języku medycznym określa się pierwszą miesiączkę, występuje zwykle między 12. a 16. rokiem życia.
Oczywiście nie jest to regułą. Obecnie miesiączkują już coraz młodsze dziewczynki, nawet 10, 9 – letnie. Przypuszczalnie jest to wynikiem zmieniających się warunków środowiska oraz żywności – na potęgę faszerowanej chemią.
17 lat i dalej nic — czym jest pierwotny brak miesiączki
Pierwszy okres jest momentem przełomowym dla każdej nastolatki, momentem w którym staje się ona kobietą. Co jednak jeśli w wieku 16 – 17 lat okres dalej się nie pojawia? Nie trzeba od razu wpadać w panikę, warto jednak zastanowić się co może być przyczyną takiego pierwotnego braku miesiączki.
Pierwotny brak miesiączki – jakie mogą być tego przyczyny braku okresu
Obfite krwawienia, bóle w podbrzuszu, złe samopoczucie… Owszem, okres jest dla wielu kobiet niczym więcej jak tylko utrapieniem. Z jego braku nie należy się jednak cieszyć, a już na pewno nie wolno go bagatelizować! Może to być przecież objawem jakiejś poważnej choroby. Brak menarche będzie wynikać np. z zaburzeń hormonalnych czy chorób układu rozrodczego.
Brak miesiączki a choroby genetyczne
Wśród przyczyn pierwotnego braku miesiączki dość często wymienia się też czynniki genetyczne. Takie podejście jest zresztą bardzo słuszne. Istnieje bowiem wiele chorób genetycznych, powodujących zaburzenia dojrzewania płciowego, a co się z tym wiąże brak menstruacji. Zalicza się do nich:
- Zespół Turnera – to zespół wad wrodzonych występujący wyłącznie u kobiet. Jego obecność jest skutkiem pełnego też niepełnego zaniku jednego z dwóch chromosomów X. Cechą charakterystyczną dla pacjentek z tym zespołem jest niski wzrost. W większości przypadków objawia się on również bezpłodnością, słabo widocznymi trzeciorzędowymi cechami płciowymi oraz właśnie pierwotnym brakiem miesiączki. Czasem okres pojawia się na chwilę, po czym bardzo szybko zanika. Zespół Turnera jest chyba najbardziej znaną przyczyną pierwotnego braku miesiączki i to jego warto wykluczyć w pierwszej kolejności.
- Zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera – to kolejna choroba o podłożu genetycznym, która powoduje brak menstruacji. A to dlatego, że u cierpiących na to zaburzenie kobiet w ogóle nie dochodzi do wykształcenia się niektórych narządów płciowych, w tym przypadku pochwy i macicy.
- Zespół Kalimana – stanowi grupę wrodzonych wad rozwojowych objawiających się m.in. zaburzeniami węchu oraz tzw. hipogonadyzmem hipogonadotropowym, który sprawia, że gonady przestają pełnić swoje funkcje.
Nie masz miesiączki – porozmawiaj z genetykiem i poznaj przyczyny braku miesiączki
Nie wiadomo dlaczego tak wielu ludzi boi się konsultacji z genetykiem. Pacjentki z zaburzeniami miesiączkowania bardzo często biegają od gabinetu do gabinetu, tracąc czas i pieniądze, a lekarze i tak bezradnie rozkładają ręce. Tymczasem szukając przyczyny problemu, jakim jest brak menarche, pierwsze kroki warto skierować właśnie do poradni genetycznej. Genetyk, podczas takiej wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, ustali czy faktycznie za brak menstruacji mogą odpowiadać wady wrodzone, a być może zleci też badania, które szybko odpowiedzą na pytanie o przyczynę zaburzeń. Obecnie taka konsultacja może się również odbyć drogą telefoniczną.
Aktualizacja: 3 września 2018 r.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Pexels.com