Ból nóg — przyczyny szukaj w genach!
Twoje nogi są spuchnięte i obolałe? W dodatku towarzyszy Ci uczucie ciężkości przy chodzeniu? Swoje dolegliwości tłumaczysz zapewne siedzącą pracą i przemęczeniem. Wiedz jednak, że w rzeczywistości za tego typu objawami mogą kryć się poważne problemy zdrowotne - zaburzenia krążenia, choroby nerek, schorzenia kręgosłupa, nieprawidłowa reakcja na niektóre leki czy zakrzepica – tej ostatniej przyczyny bólu nóg szczególe nie wolno bagatelizować.
Obrzęk i ból nóg przyczyny – zaburzenia krążenia, choroby nerek
Spuchnięte nogi mogą świadczyć o niewydolności krążenia. Na początku obrzęk pojawia się tylko wieczorami, później także nad ranem. Przyczyną bólu i obrzęku nóg często okazuje się również miażdżyca. Powoduje ona niedokrwienie kończyn dolnych, przez co stają się one blade, zimne, a oprócz tego bolą i puchną. W początkowej fazie dolegliwości te występują tylko przy chodzeniu, z czasem dyskomfort pojawia również wtedy, gdy chora osoba leży albo siedzi.
Podobne objawy dają schorzenia układu moczowego, w tym choroby nerek. Obrzęki całego ciała, m.in. również nóg będą w tym przypadku wynikiem zatrzymania sodu i wody w organizmie.
Obrzęk i ból nóg przyczyny – problemy z kręgosłupem, nieprawidłowa reakcja na leki
Z bólami kręgosłupa boryka się obecnie coraz więcej Polaków. Powodów jest wiele – siedzący tryb życia, brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała, urazy, zmiany zwyrodnieniowe związane m.in. ze starzeniem się organizmu. O tym, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś niedobrego może sugerować właśnie przewlekły ból nóg.
Może on być również następstwem nieprawidłowej reakcji na niektóre leki. Szczególnie chodzi tu o substancje lecznicze, które prowadzą do zatrzymania wody w organizmie. Takie właściwości będą miały m.in. leki na nadciśnienie, leki hormonalne oraz przeciwzapalne. Obrzęk i ból nóg może również świadczyć o tym, że mamy nadwrażliwość na jakiś ze składników leku, który obecnie zażywamy.
Ból nóg przyczyny – powodem dolegliwości może być zakrzepica
Statystycznie na zakrzepicę każdego roku zapada ok. 50 — 70 osób w Polsce [1]. Choroba ta polega na tworzeniu się w żyłach i tętnicach (przede wszystkim kończyn dolnych) skrzeplin, które utrudniają bądź też całkowicie uniemożliwiają swobodny przepływ krwi . Zakrzepica może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników – wielogodzinnej podróży samolotem czy długiego siedzenia przed komputerem w jednej pozycji. W grupie ryzyka znajdują się też palacze, osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz stosujące antykoncepcję hormonalną.
Do zakrzepicy można być również predysponowanym genetycznie. Dotyczy to osób posiadających trombofilię wrodzoną, czyli genetycznie uwarunkowaną skłonność do nadmiernego krzepnięcia krwi. Jest ona spowodowana mutacjami w genach, głównie mutacją w genie protrombiny oraz mutacją czynnika V Leiden.
O obecności skrzepliny w żyle kończyny dolnej może świadczyć ból, zaczerwienienie i opuchnięcie nogi. Skóra chorej kończyny może być też cieplejsza i wrażliwsza na dotyk. Trzeba jednak mieć świadomość, że zakrzepica w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Chory najczęściej trafia do lekarza, gdy dojdzie już do zatoru płucnego — stanu zagrażającego życiu. Skąd zator w przebiegu zakrzepicy? Skrzeplina, zwłaszcza ta świeża, może oderwać się od ściany naczynia krwionośnego, w której powstała i przemieścić w górę do krążenia płucnego, powodując zator płucny.
Ze względu na możliwe powikłania, zarówno zakrzepica, jak i predyspozycje do jej powstania, powinny zostać jak najszybciej rozpoznane. Obecną już zakrzepicę diagnozuje się na kilka sposobów – sprawdzając m.in. poziom D‑dimerów czy wykonując USG Dopplera. Aby potwierdzić genetyczne predyspozycje do zakrzepicy, wystarczy natomiast wykonać prosty test DNA w kierunku wspomnianych mutacji, czyli m.in. mutacji czynnika V Leiden oraz mutacja genu protrombiny.
Źródła:
[1] W. Noszczyk, P. Ciostek, Żylna choroba zakrzpowo-zatorowa, W: Chirurgia tętnic i żył obwodowych, T. 1, Warszawa 1998.
Autor: Redakcja serwisu Genetyczne.pl
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu DNA w kierunku trombofilii wrodzonej? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl