Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki – co to może być?
Silne bóle brzucha, zmęczenie i osłabienie, wzdęcia, biegunki — to objawy, które nie tylko budzą nasz ogromny niepokój, ale bywają też wyjątkowo uciążliwe. Kiedy z dolegliwościami tego typu poradzimy sobie sami, przy pomocy domowych sposobów, a kiedy potrzebna będzie interwencja specjalisty?
Ból brzucha może mieć różne przyczyny
Ból brzucha nie zawsze musi oznaczać ciężką chorobę. Czasem przyczyną dyskomfortu może być zwyczajne przejedzenie lub niestrawność. Któż z nas po obfitym, świątecznym obiedzie nie czuł się czasem jak balon? Chyba każdy doświadczył czegoś podobnego przynajmniej raz w życiu. Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim należy w takiej sytuacji zastosować odpowiednią, lekkostrawną dietę — opartą na sucharkach, kleikach i lekkich gotowanych potrawach. Można wspomagać się również ziołowymi herbatkami. Taki chwilowy odpoczynek dla naszego układu pokarmowego powinien w zupełności wystarczyć.
Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości trwają już dłuższy czas, a bóle, biegunki i wzdęcia zamiast ustępować, nasilają się. Może to być sygnał, że dolega nam coś poważniejszego niż zwyczajna niestrawność.
Bóle brzucha wywoła zatrucie pokarmowe, zapalenie wyrostka, a nawet stres!
Bóle brzucha mogą mieć bardzo różne pochodzenie. Takie objawy daje np. grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Jeśli ból jest silny, promieniujący do pleców i klatki piersiowej, a dodatkowo towarzyszy mu gorączka i wymioty, może to np. świadczyć o zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub trzustki. Jeśli ból dotyczy lewej strony brzucha i nasila się przy ucisku może to z kolei oznaczać, że u chorego doszło do zapalenia wyrostka robaczkowego – stan ten wymaga przeważnie natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Takie objawy mogą również wystąpić przy silnym, długotrwałym stresie. Jeśli więc mamy nerwową pracę lub doświadczyliśmy w ostatnim czasie jakiś negatywnych przeżyć, zastanówmy się czy przypadkiem to nie one są przyczyną naszych dolegliwości.
Uwaga to może być celiakia! Ból brzucha a choroba genetyczna
Celiakia to autoimmunologiczna choroba genetyczna. Choroba trzewna, bo tak się ją również nazywa, polega na nietolerancji glutenu, czyli białka zawartego w zbożach (jęczmieniu, życie, pszenicy). U zdrowego człowieka gluten nie będzie wywoływał żadnych szkód. Dla osoby cierpiącej na celiakię jego obecność w pożywieniu może być jednak bardzo niebezpieczna.
Choroba prowadzi do stopniowego zaniku kosmków jelitowych, a wiec struktur, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania składników pokarmowych przez organizm. Ich brak może spowodować niedożywienie, anemię oraz inne poważne problemy zdrowotne.
Do objawów typowych dla celiakii zalicza się m.in.:
- bóle brzucha
- wzdęcia
- utratę masy ciała
- brak apetytu
- apatię
- zmiany nastrojów
- biegunki
- zanik szkliwa zębowego
Aby uniknąć ww. objawów chory musi wyeliminować ze swojego jadłospisu, wszystkie te wyroby żywnościowe, które w swoim składzie będą zawierać szkodliwe białko. Dieta bezglutenowa, bo o nią tutaj chodzi, jest dietą bardzo wymagającą i niestety jeszcze dość drogą. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, a więc przeznaczonych dla osób z nietolerancją glutenu.
Autor: Redakcja serwisu Genetyczne.pl
Masz pytania odnośnie testu DNA na celiakię? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl