Badania DNA i ich rola we współczesnej medycynie
Badania DNA są nieodłącznym elementem współczesnej medycyny. Bez nich nie bylibyśmy w stanie zdiagnozować takich chorób jak choćby zespół Turnera, fenyloketonuria, mukowiscydoza, hemochromatoza czy celiakia. Wykrywanie zmian w genach odpowiadających za choroby, staje się powoli powszechną praktyką. Co jeszcze warto wiedzieć o testach genetycznych i ich wykorzystaniu w medycynie?
Jakich informacji o naszym zdrowiu dostarczają badania DNA?
Badania genetyczne to badania, w których analizowane jest DNA. U ludzi, jako organizmów eukariotycznych (jądrowych), DNA mieści się w jądrach komórkowych i przyjmuje formę pałeczkowatych chromosomów. Człowiek posiada 23 pary chromosomów w komórkach swojego ciała. W DNA zapisane są w zasadzie wszystkie informacje o nas samych. Przede wszystkim o naszym wyglądzie zewnętrznym (kolorze włosów, oczu, skóry) oraz o predyspozycjach do występowania różnego rodzaju chorób – nowotworowych i nie tylko.
Z DNA danej osoby możemy wyczytać, czy jej organizm prawidłowo trawi np. zawartą w mleku laktozę albo występujący w zbożu gluten. Możemy również dowiedzieć się, jak przebiega u niej metabolizm poszczególnych substancji. Czy jest on poprawny, czy może w którymś ze szlaków metabolicznych występują błędy, które zaburzają funkcjonowanie organizmu. To jednak nie wszystko! Badania DNA potrafią też określić nadwrażliwość na wybrane grupy leków. Mogą odpowiedzieć teżna pytanie o przyczynę poronienia albo problemów poczęciem dziecka.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Czym tak naprawdę są choroby genetyczne?
W jakim celu wykonuje się badania DNA?
Schorzenia o podłożu genetycznym często są dziedziczne. Właśnie dlatego warto znać historię chorób występujących w rodzinie. Jeśli któryś z najbliższych krewnych cierpi na jakąś dziedziczną chorobę, to może oznaczać, że my też ją mamy. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia najprecyzyjniej oceni lekarz genetyk. Zrobi to na podstawie wywiadu z pacjentem oraz właśnie wyniku badania DNA. Podczas takiej konsultacji specjalista może również określić ryzyko przekazania danej wady genetycznej przyszłemu potomstwu.
Jednak badania DNA służą nie tylko do oceny ryzyka wystąpienia danej choroby. Wykonuje się je również w celu ostatecznego potwierdzenia diagnozy, jak to dzieje się np. w przypadku zespołu Downa, czy zespołu Edwardsa. Testy genetyczne okazują się szczególnie pomocne, gdy objawy choroby są niespecyficzne, w ogóle nie występują lub mają późny początek (co często ma miejsce w przypadku chorób metabolicznych). Badania DNA pomagają również ujawnić obecność bakterii lub wirusa w organizmie, np. tak często występującego w naszej populacji wirusa HPV czy bakterii Chlamydia trachomatis.
Warto przeczytać: Genetyczne choroby metaboliczne – jak wpływają na rozwój naszych dzieci
Badania cytogenetyczne, molekularne, diagnostyka prenatalna…
Materiał genetyczny człowieka możemy badać zarówno na poziomie całych chromosomów, jak i pojedynczych genów. Wszystko zależy od tego, jakiej choroby genetycznej szukamy. W genetyce wyróżniamy bowiem mutacje genowe, dotyczące pojedynczego genu lub ewentualnie grupy genów, oraz mutacje chromosomowe, dotyczące całych chromosomów lub ich fragmentów. Do wykrywania mutacji genowych służą badania molekularne, skupiające się na analizie pojedynczego genu/grupy genów. Za pomocą badania cytogenetycznego, zwanego inaczej badaniem kariotypu, wykrywa się z kolei niekorzystne zmiany w obrębie chromosomów. Badanie to umożliwia uzyskanie całościowego obrazu wszystkich chromosomów danej osoby z uwzględnieniem ich wielkości, liczby oraz struktury.
Zbadać kariotyp dziecka można jeszcze etapie życia płodowego. Robi się to przy pomocy dostępnych na rynku diagnostycznych oraz przesiewowych badań prenatalnych. W pierwszym przypadku DNA dziecka pozyskiwane jest najczęściej z płynu owodniowego, w drugim z krwi pobranej od matki.
W Polsce dostępne są też nowoczesne badania prenatalne wykonywane z krwi matki, w których wykorzystywana jest analiza wolnego płodowego DNA (cffDNA). Należy do nich np. test NIFTY pro, który ma szeroki zakres badanych chorób (94) i jako jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne posiada ubezpieczenie. Jest to badanie zupełnie bezpieczne i jednocześnie ma wysoką czułość, wynoszącą ponad 99% — porównywalną do czułości amniopunkcji.
Badania DNA – w czym są lepsze od innych metod diagnozowania chorób?
Badań genetycznych nie musimy przede wszystkim wykonywać wielokrotnie, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych badań. Wynik raz zrobionego testu DNA jest aktualny już do końca życia, ponieważ DNA z biegiem lat nie ulega zmianie. Posiadanie genetycznych predyspozycji bywa czasem warunkiem koniecznym do wystąpienia danej choroby (np. celiakii). Badania DNA będą więc w przypadku tego typu choroby jedynym narzędziem pozwalającym na jej całkowite wykluczenie.
Na polskim rynku medycznym mamy też coraz więcej tzw. badań pakietowych. Analizuje się w nich DNA pacjenta pod kątem kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu mutacji genetycznych jednocześnie. Co jest wygodne, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto też dodać, że w przypadku wielu badań genetycznych pacjent może pobrać próbki DNA sam w warunkach domowych. Wiele ośrodków wykonujących badania DNA udostępnia swoim pacjentom specjalne zestawy wymazówek, na które mogą oni pobrać wymazy z policzka, a potem odesłać je prosto do laboratorium.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: © kovalvs/ Depositphotos.com