Naukowcy znaleźli sposób na leczenie chorób mitochondrialnych?
Choroby mitochondrialne to choroby genetyczne wywołane nieprawidłowym działaniem mitochondriów. Średnio zmaga się z nimi 1 na 15 000 osób. Do tej pory ich leczenie opierało się jedynie na łagodzeniu objawów. Na szczęście już niebawem może się to zmienić. Jak podaje czasopismo „Nature”, naukowcy z Oregon Health & Science University znaleźli bowiem sposób, dzięki któremu za jakiś czas leczenie chorób mitochondrialnych stanie się możliwe, trudne, ale możliwe…
Choroby genetyczne zaliczane do mitochondrialnych
Mitochondrium jest strukturą (organellum) odpowiedzialną m.in. za dostarczanie energii komórkom naszego ciała. W mitochondrialnym DNA znajduje się zaledwie 37 genów, dla porównania w tym jądrowym jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Uszkodzenie któregokolwiek z nich może doprowadzić do rozwoju poważnej choroby. Wśród chorób uwarunkowanych zaburzeniami mitochondrialnymi wymienić trzeba przede wszystkim wszelkiego rodzaju miopatie i neuropatie. Doskonałym przykładem może być tutaj chociażby neuropatia nerwu wzrokowego Lebera, powodująca jego stopniowy całkowity zanik. Innym będzie np. zespół MERRF, czyli tzw. padaczka miokloniczna z nieprawidłowymi czerwonymi włóknami mięśniowymi. Chorobie tej towarzyszą m. in. napadowe skurcze mięśni całego ciała oraz zaburzenia koordynacji ruchowej.
Choroby mitochondrialne — na czym polega ich leczenie
Terapia nad którą tak intensywnie pracują naukowcy zza oceanu ma polegać, w dużym uproszczeniu, na pobraniu od pacjenta komórek skóry, w których znajdują się uszkodzone mitochondria oraz geny. Potem usunięciu z nich cytoplazmy, czyli przestrzeni, w której „zawieszone” są wszystkie organella komórkowe, w tym właśnie mitochondrium, i na koniec zastąpieniu jej cytoplazmą pobraną z komórki jajowej dawczyni. Wszystko odbywałoby się oczywiście w warunkach laboratoryjnych. Warto wiedzieć, że każda „zdrowa” komórka macierzysta ma jedną bardzo ważną cechę, potrafi przekształcać się w inne typy komórek, np. komórki nerwowe. Po takiej przemianie można by je z powodzeniem wprowadzić już do organizmu pacjenta.
Nadzieja dla cierpiących na choroby genetyczne
Minie zapewne sporo czasu zanim odkrycia Amerykanów wejdą do powszechnego użytku. Niemniej jednak już teraz dają one nadzieję na lepszą przyszłość wszystkim pacjentom zmagającym się z chorobami mitochondrialnymi. Na razie muszą wystarczyć obecnie dostępne metody, np. stosowana przy in vitro diagnostyka preimplantacyjna, która zapobiega urodzeniu się dziecka z wadą genetyczną.
Autor: Redakcja serwisu Genetyczne.pl
źródło informacji: laboratoria.net
Zdjęcie: vkovalcik/ Depositphotos.com