Celiakia — badania i najczęstsze objawy
Celiakia badania — to właśnie badania DNA stanowią obecnie najlepszą formę diagnostyki celiakii. Celiakia, potocznie zwana nietolerancją glutenu to choroba o podłożu genetycznym, dlatego też w przypadku jej występowania celiakii najlepiej zacząć od badań genetycznych.
Czym jest celiakia?
Warto pamiętać, że celiakia (choroba trzewna) występuje zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a objawia się głównie zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie witamin i substancji odżywczych z pożywienia).
Celiakia badania i objawy
Powszechnie przyjęło się, że typowe objawy nietolerancji glutenu dotyczą głównie układu pokarmowego. Po części jest to prawda — osoby dotknięte celiakią doświadczają często nudności, wymiotów i biegunek. Warto jednak pamiętać, że symptomy tego schorzenia obejmują również inne niedogodności, takie jak problemy z koncentracją, bóle głowy, bóle stawów, poronienia i bezpłodność, a nawet nowotwory. Wszystkie te objawy powinny skłaniać do wykonania diagnostyki celiakii. Celiakia badanie najlepiej rozpocząć od np. badań genetycznych.
Celiakia badanie, diagnostyka
Ciężko jednoznacznie rozpoznać celiakię, ponieważ ma ona wiele charakterystycznych objawów, które równie dobrze można powiązać z innymi chorobami. Jakie są wskazania do wykonania badań genetycznych w kierunku celiakii?
- kliniczne podejrzenie nietolerancji glutenu,
- występowanie celiakii w rodzinie danej osoby,
- posiadanie krewnych pierwszego i drugiego stopnia, którzy chorują na nietolerancję glutenu,
- występowanie schorzeń powiązanych z celiakią, takich jak schorzenia tarczycy, Hashimoto czy cukrzyca typu I
Istnieje u Ciebie silne podejrzenie celiakii? Badanie genetyczne w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę – około 96% chorych na nietolerancję glutenu ma typowy układ genów predysponujący do choroby — HLA-DQ2, HLA-DQ8.