Badanie hormonów tarczycy
Badanie hormonów tarczycy pozwala dowiedzieć się, czy gruczoł tarczycowy funkcjonuje prawidłowo. Przy niskim poziomie hormonów tarczycy mówimy o niedoczynności, przy wysokim – o nadczynności tarczycy. Które hormony należy sprawdzić, aby dowiedzieć się, czy z naszą tarczycą wszystko w porządku? Sprawdźmy!
Badanie hormonów tarczycy – jakie hormony należy sprawdzić?
O tym, jak pracuje nasza tarczyca najlepiej powie nam analiza TSH – jednego z podstawowych hormonów tarczycowych w organizmie człowieka. Badanie poziomu TSH niejednokrotnie pozwala zdiagnozować zaburzenia funkcjonowania tarczycy, nawet przy braku widocznych objawów i prawidłowym poziomie pozostałych hormonów – FT3, FT4.
Trzeba jednak pamiętać, że poziom TSH ulega dość powolnym zmianom. Dlatego badania poziomu tego hormonu nie powinny być wykonywane w zbyt krótkich odstępach czasu. Inaczej może się okazać, że wynik, który otrzymamy, będzie dotyczył nie aktualnego stanu, a np. tego sprzed kilku tygodni. Bywa też, że zaniżony poziom hormonu TSH nie wynika z nieprawidłowej pracy tarczycy, a jest efektem zaistnienia innych czynników – choćby suplementacji biotyny.
Często, np. przy podejrzeniu nadczynności tarczycy, konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o analizę pozostałych hormonów, czyli wspomnianych FT3 i FT4. Przy nadczynności tarczycy ich poziom jest przeważnie wysoki, natomiast poziom TSH – niski. Możemy mieć również do czynienia z sytuacją, kiedy hormony FT3 i FT4 mieszczą się w normie, natomiast TSH pozostaje obniżony. Wówczas najczęściej mówi się o tzw. subklinicznej niedoczynności tarczycy.
Wysoki poziom TSH sugeruje z kolei niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym gruczoł produkuje za mało hormonów. Wtedy również, aby postawić diagnozę, lekarz posiłkuje się wynikami dodatkowych badań, w tym badania poziomu FT4. W przypadku niedoczynności tarczycy raczej nie wykonuje się natomiast badania poziomu FT3, ponieważ jest ono wówczas zbyt mało czułe.
Badanie hormonów tarczycy – wynik zawsze skonsultuj z endokrynologiem…
Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ normy dla hormonu TSH są bardzo szerokie. Niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości związane z niedoczynnością tarczycy, pomimo że poziom hormonów w zasadzie jest prawidłowy. Ponadto normy dla TSH zostały uśrednione i dotyczą osób w różnym wieku. Tymczasem np. kobiety będące w wieku rozrodczym powinny mieć niższy poziom TSH niż kobiety starsze. Trzeba również pamiętać o wszystkich czynnikach, które mogą obniżyć lub podwyższyć poziom hormonów tarczycy. Jak widać nie jest to więc doskonała metoda badania i nie pozwala ona na postawienie jednoznacznej diagnozy. Aby mogło to nastąpić, konieczne są dodatkowe testy.
Zdjęcie: © Designed by Javi_indy