Badania przed szczepieniem
Szczepienia ochronne to tematyka, która interesuje wielu rodziców. Wszyscy są za, ale ich wątpliwości zaczynają budzić niepożądane odczyny poszczepienne. Co można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci w tym temacie?
Badania przed szczepieniem — opinie rodziców
Badania przed szczepieniem a obowiązek wykonania szczepienia
Badania przed szczepieniem — w jakim czasie trzeba je wykonać?
Badania przed szczepieniem — jakie mogą być do nich przeciwwskazania?
Badania przed szczepieniem — opinie rodziców
Wielu rodziców przyznaje, że badania przed szczepieniem to doskonała sprawa, ponieważ dzięki nim można zadbać o bezpieczeństwo szczepień profilaktycznych. Dzięki nim istnieje duże prawdopodobieństwo eliminacji niepożądanych odczynów poszczepiennych, które mogą prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu.
Badania przed szczepieniem a obowiązek wykonania szczepienia
Każda osoba, która kwalifikowana jest do szczepienia musi mieć wykonane odpowiednie badania ważne przez 24h. To na ich podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy pacjent (nawet osoba dorosła!) może mieć wykonane takie szczepienie, czy też sprawę trzeba odłożyć lub też całkowicie wykluczyć. Na podstawie tego badania przed szczepieniem może się również okazać, że całkowity schemat szczepień może zostać zmodyfikowany na potrzeby pacjenta.
Badania przed szczepieniem — w jakim czasie trzeba je wykonać?
Podstawowe badania profilaktyczne u dzieci wykonywane są w gabinecie lekarskim przed samym szczepieniem. Od niedawna można wykonać badania test NOVA lub test WES. Wyniki testu NOVA otrzymuje się po 5 tygodniach, badania eksomu WES po 10 tygodniach. Rodzic powinien tak rozplanować wszystkie badania dziecka, aby zdążyć wykonać je przed samym szczepieniem.
Badania przed szczepieniem — jakie mogą być do nich przeciwwskazania?
Organizm człowieka w różny sposób reaguje na dawki leku, jakie zostają nam podane. Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia mogą być chociażby choroby metaboliczne u dzieci, których na pierwszy rzut oka w zupełności nie widać. Dziecko przychodzi zdrowe na świat. Dopiero po wykonaniu szczepienia może dojść do “objawienia” się choroby, dlatego zaleca się wykonanie badań genetycznych przed szczepieniem, aby mieć pewność, że maluch w prawidłowy sposób zareaguje na wszystkie dawki leku, jakie zostaną mu podane.
Zobacz też: