Badania przed szczepieniem — co należy o nich wiedzieć?
Szczepić czy nie? Szczepionki są skuteczną metodą na wyeliminowanie groźnych chorób, które nękały społeczeństwo od wieków. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować dżumę, czarną ospę czy gruźlicę (szczepionka MMR). Mimo wszystko jest wiele osób będących przeciwnikami szczepień, które mają rzekomo niekorzystny wpływ na organizm dzieci. Warto jednak pamiętać, że każda osoba kwalifikowana do szczepienia musi przejść podstawowe badania przed szczepieniem.
Jak interpretować wyniki badania przed szczepieniem?
Co oznacza wynik badania przed szczepieniem?
Czy badania przed szczepieniem są refundowane?
Kiedy powinno się wykonać badania przed szczepieniem?
Jak interpretować wyniki badania przed szczepieniem?
Jak bezpiecznie szczepić dziecko? Badania przed szczepieniem są wykonywane przez lekarza kwalifikującego do podania szczepionki. Polegają one na wywiadzie lekarskim oraz na badaniu fizykalnym. To lekarz interpretuje uzyskany wynik oraz porównuje go z wiadomościami, które uzyska od rodziców przyprowadzonego do szczepienia dziecka. Ważne, by na każde pytanie lekarza odpowiadać zgodnie z prawdą. Pozwoli to wyeliminować ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne.
Co oznacza wynik badania przed szczepieniem?
Jakie badania przed szczepieniem? Wyniki badań przeprowadzanych przed szczepieniem są jednoznaczne — kwalifikują pacjenta do szczepienia lub pokazują przeciwwskazania do szczepień. Może się zdarzyć, że pacjent musi całkowicie zrezygnować ze szczepionki np. z powodu uczulenia na któryś składnik. Właśnie dlatego ważne jest, by lekarz przeprowadził wywiad i badanie w sposób dokładny. Mitem jest jednak powikłanie po szczepieniu, nazywane ‘autyzm poszczepienny’.
Czy badania przed szczepieniem są refundowane?
Badania przed szczepieniem wykonuje lekarz rodzinny lub każdy inny, który kwalifikuje do szczepienia. Jeśli szczepionka jest podawana w ramach NFZ i zostaje podana w ośrodku POZ, pacjent nie musi płacić, usługi są refundowane. Wiele szczepionek jest jednak płatnych — placówki medyczne stosują zasadę, zgodnie z którą pacjent płaci za samą szczepionkę — badanie i kwalifikacja do jej podania są już zawarte w cenie usługi.
Kiedy powinno się wykonać badania przed szczepieniem?
Badania przed szczepieniem wykonuje się zawsze przed podaniem szczepienia. Nie ma możliwości, by lekarz zalecił podanie szczepienia bez zbadania pacjenta. Byłoby to niezgodne z prawem i dodatkowo może stanowić zagrożenie dla osoby, która przyjęłaby szczepionkę bez badania. Warto wykonać również badania genetyczne przed szczepieniem, takie jak test WES.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka