Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży
Wykonanie badań prenatalnych w ciąży jest niezwykle ważne. Są one kluczowe dla monitorowania rozwoju płodu. Ich wykonanie zaleca się więc każdej przyszłej mamie. Dlaczego są takie ważne? Sprawdź, jakie jest znacznie badań prenatalnych w trakcie ciąży!
Spis treści:
Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w ciąży?
Badania prenatalne to narzędzia, które pozwalają monitorować rozwój dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki nim można wcześnie wykryć wady wrodzone. Pozwala to na lepsze przygotowanie się do porodu i zaplanowanie terapii. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Dzięki badaniom prenatalnym ciężarna może zyskać cenny spokój w ciąży. Nic nie zmniejsza ciążowego stresu tak, jak informacja, że nasze dziecko zdrowo się rozwija. Warto więc udać się na badania prenatalne, gdy tylko mamy taką możliwość.
Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?
Wykonanie badań prenatalnych w ciąży ma tak ogromne znaczenie, ponieważ dzięki nim możemy wykryć u płodu wady wrodzone. Jednak nie każde badanie jest w stanie rozpoznać każdą przypadłość. Mają one różne zakresy. Warto więc przemyśleć, które badanie prenatalne wykonamy. Ciężarnym najczęściej poleca się:
- USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe. Wykonuje się je tak samo, jak zwykłe badanie USG. Jest ono jednak dużo dokładniejsze. Dzięki niemu u płodu możemy wykryć m.in. wady serca, zespół Downa czy wady cewy nerwowej.
- Test PAPP‑A – jest to badanie biochemiczne. W jego przebiegu krew ciężarnej analizowana jest pod kątem stężenia białka PAPP‑A. Pozwala to na wykrycie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
- Testy typu NIPT — są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Wykonuje się je na podstawie próbki krwi matki. Mają one zdecydowanie większy zakres niż inne nieinwazyjne badania prenatalne. Przykładowo dzięki testowi NIFTY pro jesteśmy w stanie wykryć u dziecka aż 94 wady wrodzone. Możliwe jest także ustalenie jego płci.
Wszystkie wymienione testy to badania nieinwazyjne. Mogą one wykryć zwiększone ryzyko rozwoju wady u dziecka. Dzięki nim nie można jednak zdiagnozować schorzenia ze 100% pewnością. Konieczne jest więc wykonanie badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.