Test SANCO. Na czym polega i jaka jest jego cena?
Test SANCO to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny wykonywany w laboratorium w Polsce. Badanie sprawdza stan zdrowia dziecka pod kątem różnorodnych chorób genetycznych. Ile kosztuje test SANCO? Co wykrywa? Czym jest test SANCO Plus? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Test SANCO — na czym polega badanie?
- Test SANCO, test SANCO Plus — zakres identyfikowanych chorób
- Testu SANCO, test SANCO Plus — wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania
- Test SANCO — cena badania
Test SANCO — opinie na temat badań prenatalnych pomogą w podjęciu decyzji, które z nich wykonać
Test SANCO — na czym polega badanie?
Test SANCO to nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne z grupy NIPT (Non Invasive Prenatal Testing). Badanie jest wykonywane już od 10. tygodnia ciąży, próbkę stanowi krew ciężarnej. To właśnie w niej obecne jest wolne płodowe DNA (cffDNA), czyli materiał genetyczny dziecka, który obecny jest w krwiobiegu matki w czasie ciąży. Na podstawie niewielkiej próbki krwi można sprawdzić stan zdrowia dziecka pod kątem różnorodnych nieprawidłowości, takich jak np. trisomia 21 (zespół Downa). W teście SANCO możliwe jest także oznaczenie jego płci oraz analiza parametru Rh istotnego z punktu widzenia konfliktu serologicznego.
Test SANCO, test SANCO Plus — zakres identyfikowanych chorób
Test SANCO, a także test SANCO Plus to badania, które są nieinwazyjne, a więc całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Wyróżnia je duża czułość. Jakie choroby badają?
- Test SANCO w wersji podstawowej analizuje liczbę wszystkich chromosomów oraz wykrywa zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 milionów par zasad dla chromosomów autosomalnych. Zakres oraz rozdzielczość tego badania jest porównywalna z badaniem kariotypu z płynu owodniowego.
- Test SANCO Plus analizuje liczbę wszystkich chromosomów autosomalnych oraz aneuploidie X i Y, a także wykrywa kilka wybranych mikrodelecji.
Test SANCO, test SANCO Plus — wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania
Test SANCO jest właściwym wyborem, gdy:
- ciężarna ma więcej niż 35 lat;
- ciężarna ma przeciwwskazania do inwazyjnej diagnostyki prenatalnej;
- para otrzymała nieprawidłowe wyniki badania USG lub prenatalnych testów biochemicznych;
- u jednego z rodziców zdiagnozowano zrównoważoną translokację robertsonowską;
- w rodzinie lub w poprzedniej ciąży pojawiały się choroby genetyczne.
Badanie jest dostępne dla ciąży pojedynczej, ciąży bliźniaczej, ciąży po zapłodnieniu in vitro oraz ciąży u biorczyni komórki jajowej i/lub nasienia.
Test SANCO Plus stanowi właściwy wybór dla pacjentek, które chcą wykonać badania w kierunku 5 wybranych zespołów delecyjnych takich jak: zespoły Angelmana/Pradera-Williego (delecja 15q11.2), zespół DiGeorge’a (delecja 22q11), delecja 1p36, zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3) oraz zespół Cri-du-chat (5p). Badania SANCO Plus nie wykonuje się w ciąży mnogiej.
Przeciwwskazania do wykonania testu SANCO stanowią:
- choroba nowotworowa;
- obumarcie bliźniaka w ciąży mnogiej po 8. tygodniu
- przeszczep szpiku lub narządu;
- terapia komórkami macierzystymi pochodzącymi od innej osoby;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- transfuzja krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy;
- wiek ciąży poniżej 10. tygodnia.
Test SANCO — cena badania
Ile kosztuje test SANCO? Cena badania zależy od placówki, w której jest ono wykonywane. Wpływa na nią także zakres identyfikowanych chorób. Test SANCO kosztuje 2000 złotych, natomiast cena testu SANCO Plus wynosi 2500 złotych w przypadku realizacji badania w placówce wykonującej je w Warszawie. Jeśli para chce otrzymać na wyniku badania adnotacje o parametrze Rh, konieczna jest dopłata w wysokości kilkuset złotych. Cena testu Sanco w innych placówkach może się różnić.
Test SANCO — opinie na temat badań prenatalnych pomogą w podjęciu decyzji, które z nich wykonać
Nie wiesz, które badanie NIPT wybrać? Harmony, VERACITY, NIFTY a może test SANCO? Opinie na temat badań prenatalnych, fora dla rodziców oraz strony internetowe laboratoriów genetycznych to miejsca, w których znajdziesz wiarygodne informacje na ten temat. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Test SANCO a NIFTY pro i inne badania prenatalne
- Czym różni się test SANCO od testu NIFTY? Sprawdź porównanie
- Zastanawiasz się jak wybrać prenatalny test NIPT? Zobacz artykuł: Porównanie testów NIPT
Autor: genetyczne.pl