Test NIFTY a VERAgene, test NIFTY a VERACITY – jakie badanie wybrać?
Planujesz wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych, ale nie wiesz, jakie są różnice pomiędzy testem NIFTY a VERACITY oraz czym się różnią test NIFTY a VERAgene? Niniejszy artykuł podpowiada, czym różnią się te badania i czym warto się kierować podczas wyboru badania wolnego płodowego DNA.
PROMOCJA NIFTY! Odbierz zniżkę na badanie NIFTY pro w całej Polsce. Więcej informacji »
Test NIFTY a VERAgene, test NIFTY a VERACITY – czym się kierować przy wyborze badania prenatalnego?
Zastanawia Cię, jakie są różnice pomiędzy testem NIFTY a VERACITY oraz czym się różnią test NIFTY a VERAgene? Badania z grupy NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing) mają podobną czułość i cenę, a wybierając badanie warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- walidacja kliniczna i liczba badań wykonanych na całym świecie, co świadczy o wiarygodności testu;
- czas oczekiwania na wynik badania;
- zakres badanych chorób;
- dostępność placówki lub możliwość zorganizowania wizyty domowej w cenie badania;
- możliwość konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem (w cenie badania);
- możliwość ubezpieczenia wyniku,
- dodatkowe udogodnienia takie jak raty.
Test NIFTY a VERAgene i VERACITY – podobieństwa
W czym są podobne test NIFTY i VERAgene i VERACITY? Oba badania należą do grupy NIPT i korzystają z metody analizy wolnego pozakomórkowego DNA płodu obecnego w krwi ciężarnej. Są to badania bezpieczne dla dziecka i mamy, gdyż pobiera się do nich małą próbkę krwi mamy. Mimo wysokiej czułości (wyższej niż czułość testu PAPP‑a i USG) są badaniami przesiewowymi i ich pozytywny wynik jest wskazaniem do potwierdzenia go np. w amniopunkcji.
Test NIFTY a VERAgene i VERACITY – różnice
Czym się różnią test NIFTY a VERACITY?
- Badanie VERACITY analizuje najczęstsze trisomie oraz aneuploidie chromosomów płciowych, dodatkowo wykrywa także kilka mikrodelecji (delecja 1p36, zespół DiGeorge’a, zespół Wolfa-Hirschhorna oraz zespół Smith-Magenis). Test VERAgene wykrywa najczęstsze aneuploidie – np. zespół Downa (trisomia 21), choroby monogenowe – np. mukowiscydozę oraz kilka mikrodelecji. Tymczasem NIFTY pro bada 94 różne choroby genetyczne w tym najczęstsze trisomie, rzadkie trisomie, aneuploidie chromosomów płci i szeroki panel mikrodelecji i mikroduplikacji.
- W odróżnieniu od VERACITY czy VERACITY, badanie NIFTY pro jest objęte ubezpieczeniem wyniku. Obowiązuje ono zarówno w sytuacji uzyskania rezultatu fałszywie negatywnego, jak i pozytywnego. Jest to jedyny NIPT z ubezpieczeniem. Trzeba zaznaczyć, że wyniki fałszywie negatywne są niezwykle rzadkie i mogą dotyczyć wszystkich NIPT, natomiast tylko w NIFTY pro rodzice mogą uzyskać wówczas rekompensatę wynoszącą ok. 210 000 zł.
Test NIFTY wyróżnia to, że był pierwszym tego typu testem dostępnym w Polsce, ma najszerszą walidację kliniczną i do dzisiaj wykonało go już ponad 9 mln Mam. Czytaj więcej o NIFTY pro »
Czytaj więcej o badaniach prenatalnych w serwisie genetyczne.pl:
Autor: genetyczne.pl