Rozwój prenatalny dziecka
Wszelkie zmiany w organizmie dziecka zachodzące w łonie matki nazywane są rozwojem prenatalnym. Każda z nich ma na celu przystosowanie dziecka do samodzielnego funkcjonowania po porodzie. Zobacz, jak dokładnie przebiega rozwój prenatalny dziecka!
Spis treści:
- Rozwój prenatalny w pierwszym trymestrze ciąży
- Rozwój prenatalny w drugim trymestrze ciąży
- Rozwój prenatalny w trzecim trymestrze ciąży
Rozwój prenatalny w pierwszym trymestrze ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży rozwój prenatalny dziecka dopiero się rozpoczyna. Właściwie za jego początek przyjąć można trzeci tydzień ciąży, ponieważ wtedy zarodek zagnieżdża się w macicy. Chwilę później tworzą się listki zarodkowe, które na kolejnych etapach przekształcą się w organy wewnętrzne.
Jednym z najistotniejszych momentów pierwszego trymestru ciąży jest szósty tydzień. To właśnie wtedy zaczyna bić serce dziecka, co możemy usłyszeć podczas badania USG. W 7 tygodniu tworzą się narządy płciowe, nosek i wargi, a w 8 oddzielają się paluszki na dłoniach i stopach. Pod koniec pierwszego trymestru wszystkie narządy wewnętrzne są już wykształcone i zaczynają pracować.
Rozwój prenatalny w drugim trymestrze ciąży
W drugim trymestrze ciąży nasze dziecko zaczyna ruszać rączkami i nóżkami, co na pewnym etapie mama może już odczuć. Około 19 tygodnia potrafi on już rozpoznawać głos swojej mamy, a około 24 po raz pierwszy otwiera oczy.
W drugim trymestrze ciąży zwykle rodzice mogą już poznać płeć dziecka. Niektórzy rodzice znają ją już wcześniej dzięki badaniom prenatalnym typu NIPT. W drugim trymestrze rodzice płeć poznają podczas badania USG. Ma to miejsce najczęściej około 15 tygodnia ciąży. Jednak niektóre dzieci potrafią się tak obrócić, że lekarz jest w stanie określić płeć dopiero kilka tygodni później.
Rozwój prenatalny w trzecim trymestrze ciąży
W trzecim trymestrze ciąży dziecko jest już praktycznie gotowe do porodu. Jego rozwój prenatalny jednak wciąż trwa, aby usprawnić funkcjonowanie maluszka. W tym czasie dziecko wciąż ćwiczy oddychanie. Doskonali się także praca jego układu odpornościowego oraz oddechowego.
Pozycję do porodu dziecko przyjmuje już między 29 a 33 tygodniem ciąży. Na przyjście na świat będzie ono jednak całkowicie gotowe dopiero w 37 tygodniu. Zdarzają się maluszki, którym nieco bardziej się spieszy. Są one nazywane wcześniakami. Ich szanse na przeżycie są już dość wysokie w 27 tygodniu ciąży. Im później taki wcześniak przyjdzie na świat, tym jego szanse będą większe.