Jak uniknąć amniopunkcji dzięki nowoczesnym testom prenatalnym?
Amniopunkcja jest najczęściej wykonywanym w Polsce inwazyjnym badaniem prenatalnym. Jest ona bardzo ważna w diagnostyce chorób wrodzonych nienarodzonych jeszcze dzieci. Nowoczesne laboratoria genetyczne oferują już inne, równie czułe metody wykrywania nieprawidłowości w DNA płodu. Wyjaśniamy jak uniknąć amniopunkcji dzięki nowoczesnym testom prenatalnym.
Spis treści
W jakiej sytuacji ginekolog wystawia skierowanie na amniopunkcję?
Lekarz prowadzący ciążę może wystawić skierowanie na zabieg inwazyjny tylko w ściśle określonych przypadkach. Robi to, gdy wyniki bezpiecznego badania prenatalnego wskazują, że płód może mieć nieprawidłowe DNA. Chodzi tu o nieprawidłowości zauważone w czasie badania USG lub na podstawie testów biochemicznych (np. testu PAPP‑a). Niektóre choroby genetyczne na tyle zaburzają rozwój płodu, że widać to już na początkowym etapie ciąży. Zazwyczaj wynikają one niestety z nieprawidłowej budowy DNA Jednak czasami trudno określić, czy zdrowie dziecka jest zagrożone, np. gdy istnieje możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Niekiedy jeden z rodziców dziecka jest nosicielem wadliwej kopii genu, którą mógł przekazać maleństwu, a lekarz został o tym poinformowany. W tzw. grupie ryzyka jest też dziecko, którego mama lub tata ma powyżej 35 lat. Komórki jajowe i plemniki częściej mogą wtedy zawierać zmutowane geny. Amniopunkcję powinno się też wykonać, jeżeli w najbliższej rodzinie występują choroby wrodzone.
Jak uniknąć amniopunkcji dzięki nowoczesnym testom prenatalnym?
Amniopunkcji często można uniknąć dzięki badaniom NIPT. Ich czułość jest na podobnym poziomie, a można je zlecić już 10 tygodniu ciąży. Pacjentka może zobaczyć wyniki zazwyczaj w ciągu 10 dni od pobrania próbki krwi. Można założyć, że prawidłowy wynik testu NIPT oznacza, że dziecko jest zdrowe. Właśnie w ten sposób da się uniknąć amniopunkcji. Test NIPT: gdy wynik badania jest zły — będzie jeszcze czas na zrobienie badania inwazyjnego w celu potwierdzenia i postawienia diagnozy. Zabieg ten przeprowadza się nie wcześniej niż od 13 tygodnia ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje nawet wykonanie badania NIPT, gdy ryzyko tzw. testu złożonego wynosi od 1:300 do 1:100. Jeżeli jest ono większe — lepszym wyjściem jest zrobienie amniopunkcji. Ewentualnie pacjentka może zlecić analizę wolnego DNA + udać się na zabieg inwazyjny. Niektóre panie robią tak, aby szybciej dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia dziecka.