Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Jak przygotować się do badania prenatalnego krok po kroku?

Stan­dar­d­owa opieka medy­cz­na nad kobi­etą spodziewa­jącą się dziec­ka obe­j­mu­je ocenę roz­wo­ju pło­du. Nie wszys­tkie panie pamię­ta­ją o tym, aby zapy­tać ginekolo­ga jak przy­go­tować się do bada­nia pre­na­tal­nego. Krok po kroku wyjaś­ni­amy co trze­ba zro­bić, lub czego unikać, aby nie utrud­ni­ać wyko­na­nia testów diagnostycznych.jak przygotować się do badania prenatalnego krok po kroku

Jak przygotować się do badania prenatalnego krok po kroku?

Sposób przy­go­towa­nia się do badań zależy od ich rodza­ju. Wyróż­nia się dwa rodza­je badań pre­na­tal­nych — niein­wazyjne (bez­pieczne) oraz inwazyjne (obar­c­zone ryzykiem).

Jak przygotować się do bezpiecznego badania prenatalnego?

Do bez­piecznych badań pre­na­tal­nych nie trze­ba się przy­go­towywać, ale przed ich wyko­naniem warto pamię­tać o kilku kwestiach:

  • USG w ciąży moż­na wykon­ać w dowol­nym gabinecie gineko­log­icznym albo w porad­ni przyszpi­tal­nej. Oczy­wiś­cie pod warunk­iem, że jest wyposażony w aparat do USG. Przed wiz­ytą dobrze jest sprawdz­ić kwal­i­fikac­je lekarza oraz sprzęt, którym dys­ponu­je. W trak­cie bada­nia ginekolog prze­suwa głow­icę urządzenia po brzuchu kobi­ety i dociska ją w odpowied­nich miejs­cach. Może to być nieprzy­jemne, jeśli ciężar­na ma pełny pęcherz. Dlat­ego przedtem najlepiej sko­rzys­tać z toalety.
  • Pobranie próbek do badań NIPT i tes­tu PAPP‑a wyglą­da tak samo jak przy mor­fologii, ale nie trze­ba być na czc­zo. Pielęg­niar­ka pobiera krew z żyły w ręce. Per­son­el medy­czny ma obow­iązek poin­for­mować pac­jen­tkę, jeżeli musi ona odstaw­ić jakieś leki, np. heparynę przed NIFTY PRO (nie trze­ba tego robić przed Pre­na­tal testD­NA). Przy­go­towanie do badań NIPT powin­no obe­j­mować wybranie najlep­szego dla siebie tes­tu gene­ty­cznego z krwi oraz ustal­e­nie lab­o­ra­to­ri­um, które­mu warto zle­cić jego przeprowadzenie.

Jak przygotować się do inwazyjnego badania prenatalnego?

Do badań inwazyjnych zal­icza się amniop­unkcję, kor­do­cen­tezę oraz biop­sję kos­mów­ki. Nie trze­ba się do nich przy­go­towywać. Jed­nak dobrze jest mieć ze sobą pod­sta­wową doku­men­tację medy­czną, aby lekarz mógł sprawdz­ić, czy np. kobi­eta nie ma skłon­noś­ci do krwaw­ień. Przez kar­do­cen­tezą lekarz powinien powiadomić pac­jen­tkę, czy może ona nor­mal­nie jeść i pić przed zabiegiem. Cza­sa­mi jest ona wykony­wana w znieczu­le­niu ogól­nym. Wtedy pac­jen­t­ka musi być na czczo.

Czy na badania prenatalne trzeba mieć skierowanie?

W Polsce należy mieć skierowanie na badanie pre­na­talne, jeżeli ma być ono wyko­nane w ramach bezpłat­nej opie­ki zdrowot­nej. Niein­wazyjne testy pre­na­talne przysługu­ją one każdej oby­wa­telce Pol­s­ki. Bez wzglę­du na to, czy jest ona obję­ta ubez­piecze­niem zdrowot­nym, czy też nie. Nieste­ty refun­dacją nie są objęte testy NIPT. Być może kiedyś to się zmieni, ponieważ w niek­tórych sytu­ac­jach są one rekomen­dowane przez Pol­skie Towarzyst­wo Ginekologów. Skierowanie na testy inwazyjne lekarz wys­taw­ia tylko, jeśli ist­nieje pod­wyżs­zone ryzyko, że dziecko jest chore.

Oceń
mail