Jak przygotować się do badania prenatalnego krok po kroku?
Standardowa opieka medyczna nad kobietą spodziewającą się dziecka obejmuje m.in. ocenę rozwoju płodu. Nie wszystkie panie pamiętają o tym, aby zapytać ginekologa jak przygotować się do badania prenatalnego. Krok po kroku wyjaśniamy co trzeba zrobić, lub czego unikać, aby nie utrudniać wykonania testów diagnostycznych.
Jak przygotować się do badania prenatalnego krok po kroku?
Sposób przygotowania się do badań zależy od ich rodzaju. Wyróżnia się dwa rodzaje badań prenatalnych — nieinwazyjne (bezpieczne) oraz inwazyjne (obarczone ryzykiem).
Jak przygotować się do bezpiecznego badania prenatalnego?
Do bezpiecznych badań prenatalnych nie trzeba się przygotowywać, ale przed ich wykonaniem warto pamiętać o kilku kwestiach:
- USG w ciąży można wykonać w dowolnym gabinecie ginekologicznym albo w poradni przyszpitalnej. Oczywiście pod warunkiem, że jest wyposażony w aparat do USG. Przed wizytą dobrze jest sprawdzić kwalifikacje lekarza oraz sprzęt, którym dysponuje. W trakcie badania ginekolog przesuwa głowicę urządzenia po brzuchu kobiety i dociska ją w odpowiednich miejscach. Może to być nieprzyjemne, jeśli ciężarna ma pełny pęcherz. Dlatego przedtem najlepiej skorzystać z toalety.
- Pobranie próbek do badań NIPT i testu PAPP‑a wygląda tak samo jak przy morfologii, ale nie trzeba być na czczo. Pielęgniarka pobiera krew z żyły w ręce. Personel medyczny ma obowiązek poinformować pacjentkę, jeżeli musi ona odstawić jakieś leki, np. heparynę przed NIFTY PRO (nie trzeba tego robić przed Prenatal testDNA). Przygotowanie do badań NIPT powinno obejmować wybranie najlepszego dla siebie testu genetycznego z krwi oraz ustalenie laboratorium, któremu warto zlecić jego przeprowadzenie.
Jak przygotować się do inwazyjnego badania prenatalnego?
Do badań inwazyjnych zalicza się amniopunkcję, kordocentezę oraz biopsję kosmówki. Nie trzeba się do nich przygotowywać. Jednak dobrze jest mieć ze sobą podstawową dokumentację medyczną, aby lekarz mógł sprawdzić, czy np. kobieta nie ma skłonności do krwawień. Przez kardocentezą lekarz powinien powiadomić pacjentkę, czy może ona normalnie jeść i pić przed zabiegiem. Czasami jest ona wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Wtedy pacjentka musi być na czczo.
Czy na badania prenatalne trzeba mieć skierowanie?
W Polsce należy mieć skierowanie na badanie prenatalne, jeżeli ma być ono wykonane w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nieinwazyjne testy prenatalne przysługują one każdej obywatelce Polski. Bez względu na to, czy jest ona objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, czy też nie. Niestety refundacją nie są objęte testy NIPT. Być może kiedyś to się zmieni, ponieważ w niektórych sytuacjach są one rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów. Skierowanie na testy inwazyjne lekarz wystawia tylko, jeśli istnieje podwyższone ryzyko, że dziecko jest chore.