Wpływ badań w ciąży na sytuację rodziny po porodzie, czyli dlaczego badania prenatalne są ważne
Każda kobieta w ciąży ma w Polsce prawo do wykonania bezpłatnych badań, którymi sprawdza się stan zdrowia płodu. Do ich zrobienia nie można jednak nikogo zmuszać. Wyjaśniamy, dlaczego badania prenatalne są ważne i co oznacza nieprawidłowy wynik np. testu PAPP‑a.
Spis treści
Dlaczego badania prenatalne są ważne całej rodziny?
Wykonanie badań prenatalnych pozwala cieszyć się ciążą bez strachu o to, że dziecko np. urodzi się z poważną wadą wrodzoną. Stres w ciąży wpływa nie tylko na przyszłą mamę, ale również na maleństwo pod jej sercem – docierają do niego hormony stresu, np. kortyzol. Z tego powodu dziecko może po porodzie być bardzo płaczliwe i niespokojne. Zestresowana kobieta w ciąży może nawet poronić lub urodzić przedwcześnie. Zdenerwowanie rodziców odbija się też na ich zachowanie np. w pracy i wobec starszego rodzeństwa. Ponadto w badaniach prenatalnych da się ocenić, czy ciężarna nie ma podwyższonego ryzyka powikłań przebiegu ciąży, np. niewydolności łożyska, przedwczesnego porodu. Nawet jeżeli w trakcie badań prenatalnych zostanie wykryta jakaś choroba u dziecka, to ma to też wiele zalet:
- rodzice mają czas, znaleźć informację na temat choroby, którą jest obciążone dziecko. Dzięki temu są w stanie przygotować się do opieki nad nim, np. nawiązać kontakt z dobrymi fizjoterapeutami.
- kobieta może zacząć chodzić do ginekologa, który ma większe doświadczenie w prowadzeniu ciąż z wadą genetyczną. Czasami można pomóc maleństwu już w ciąży, poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego wewnątrz macicy. Zazwyczaj dziecko musi urodzić się w szpitalu o wyższym stopniu referencyjności.
Badania prenatalne są ważne — jakie badania prenatalne warto zrobić?
USG prenatalne
Wykonywane kilkakrotnie w trakcie ciąży. Pozwala między innymi na:
- ustalić obecność wad rozwojowych płodu (jeżeli są)
- ocenić stan łożyska oraz macicy i jej przydatków,
- określić płeć płodu,
- zobaczyć pozycję płodu pod koniec ciąży,
- oszacować, czy tempo wzrostu dziecka oraz jego ruchliwość jest właściwa.
Test PAPP‑a+HCG
Polega na oznaczeniu białka PAPP‑a oraz wolnej podjednostki beta HCG z krwi matki. Są to substancje, które znajdują się w układzie krwionośnym tylko u kobiety w ciąży. Próbki krwi do testu należy pobrać od pacjentki między 11 a 14 tygodniem ciąży. W tym samym czasie należy wykonać też USG i zestawić ze sobą wynik wszystkich tych badań. Wykrywa zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau.
Badania NIPT (NIFTY)
Badania NIPT to innowacyjne i bezpieczne badania prenatalne, w których ocenia się dokładnie wszystkie geny płodu. Pacjentka ma do wyboru wiele wariantów, które różnią się między sobą głównie zakresem analizy. Najwięcej danych na temat nieprawidłowości genetycznych zawiera wynik NIFTY oraz Prenatal testDNA.